Trwają prace nad wydłużeniem ochrony autorskiej

Trwają prace nad wydłużeniem ochrony autorskiej./fot.Fotolia
Rządowy projekt nowelizacji Prawa autorskiego trafił do dalszych prac w podkomisji. Planowana nowelizacja wprowadzi do prawa autorskiego między innymi wydłużenie czasu ochrony praw utworu słowno-muzycznego, z 50 do 70 lat.

Celem nowelizacji jest wdrożenie do polskiego prawa dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej, w sprawie czasu ochrony prawa autorskiego i niektórych praw pokrewnych. Ma ona m.in. ujednolicić sposób obliczania czasu ochrony autorskich praw majątkowych do utworu muzycznego ze słowami, wydłużenie czasu ochrony praw pokrewnych (praw do artystycznych wykonań i fonogramów) oraz zapewnienie artystom wykonawcom odpowiedniej ochrony ich praw przez cały okres ich życia.

Termin wdrożenia dyrektywy, upłynął 1 listopada 2013 r., w związku z czym Komisja Europejska wszczęła przeciwko Polsce postępowanie formalne. W środę na posiedzeniu sejmowej komisji kultury i Śródków przekazu, odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji Prawa autorskiego i praw pokrewnych, wdrażającej tę dyrektywę.

Jak powiedział w środę wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Andrzej Wyrobiec, planowana nowelizacja wprowadzi do Prawa autorskiego i praw pokrewnych cztery zasadnicze zmiany. Po pierwsze, ujednolici w myśl dyrektywy czas ochrony utworu słowno-muzycznego, co w przypadku polskiego prawa oznaczać będzie jego wydłużenie z 50 do 70 lat.

Zobacz: UE chce reformy i ujednolicenia prawa autorskiego

"Okres ochrony utworu muzycznego ze słowami jest obecnie uzależniony od tego, czy można je zakwalifikować jako utwory współautorskie, a więc czy istniał między współautorami zamiar stworzenia wspólnego dzieła. Projektowana zmiana zmierza do wyeliminowania sytuacji, w której w utworze słowno-muzycznym, nieuznanym za utwór współautorski, autorskie prawa majątkowe do tekstu wygasałyby w innym terminie, niż prawa do muzyki" - podkreślono w uzasadnieniu projektu.

Inną zmianą wynikającą z dyrektywy PE, jest wydłużenie czasu ochrony artystycznych wykonań utrwalonych na fonogramach oraz do samych fonogramów, również z 50 do 70 lat. "Artyści wykonawcy zazwyczaj rozpoczynają karierę w młodym wieku i obecny okres ochrony wynoszący 50 lat w odniesieniu do utrwalenia wykonań często nie chroni ich wykonań w całym okresie życia. Dlatego też niektórzy artyści wykonawcy odczuwają spadek dochodów w końcowym okresie ich życia" - uzasadniają autorzy projektu.

Zobacz: Prawo autorskie dla przedsiębiorcy

Innym celem projektu, jest zabezpieczenie pozycji artystów wykonawców, poprzez umożliwienie im odzyskania praw do fonogramu wcześniej przeniesionych na jego producentów, o ile ten przestał oferować jego sprzedaż. Producenci natomiast, zyskają szansę na uniknięcie utraty praw do fonogramu, jeśli poinformowani przez artystę o zamiarze wypowiedzenia umowy, udostępnią fonogramy np. w sprzedaży.

Dodatkowo, twórcy uzyskają także prawo do dodatkowego wynagrodzenia od producentów fonogramów w wydłużonym okresie ochrony, jeżeli przenieśli oni na producentów swoje prawa za jednorazowym wynagrodzeniem, lub udzielili im wyłącznej licencji. "Prawo do wynagrodzenia służy zabezpieczeniu interesów tych artystów wykonawców, którzy – (w wyniku ww. przypadków zrzeczenia się praw) nie mają udziału w bieżących zyskach uzyskiwanych przez producenta fonogramu w wydłużonym czasie ochrony" - wyjaśniają autorzy.

Zobacz również: Prawo autorskie. Zakłady usługowe nie zapłacą tantiemów

Producenci fonogramów, zostaną zobowiązani do wypłacenia 20 proc. przychodu uzyskanego z tytułu zwielokrotniania danego fonogramu, jego wprowadzania do obrotu i publicznego udostępniania na żądanie. Dysponentem tych środków będzie wyłoniona w konkursie Organizacja Zbiorowego Zarządzania.

Zdaniem dyrektora Centrum Cyfrowego Projekt: Polska Alka Tarkowskiego, wdrożenie tej dyrektywy jest dla Polski niekorzystne: "Jego przyjęcie (rządowego projektu nowelizacji prawa autorskiego) jest przesądzone, choć przyjęcie tej dyrektywy uważam za niekorzystne dla Polski. Bo Polska jest importerem treści, więc im są mniejsze opłaty czasowe, tym mniej płacą nasze telewizje, radia, wszyscy nadawcy. Ale ta dyskusja jest już zakończona".

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...