Od 2015 r. zmiany w umowach o pracę

Od 2015 r. zmiany w umowach o pracę. / fot. Fotolia / Fotolia
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje projekt zmian w kodeksie pracy, które zaczną obowiązywać w 2015 r. Zmiany obejmą w głównej mierze umowy o pracę, m.in. uregulują kwestię świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia.

Jak podał „Dziennik Gazeta Prawna” na przełomie sierpnia i września mamy poznać szczegółowe propozycje zapisów ustawowych, które zaczną obowiązywać w 2015 r. –  Będzie to niezwykle ważna nowelizacja, zarówno dla pracodawców, jak i pracowników, która zmodyfikuje dotychczasowy sposób kształtowania stosunków pracy w Polsce –  mówi Wioletta Żukowska, ekspert Pracodawców RP.

 Według informacji „Dziennika Gazety Prawnej” w projekcie ma znaleźć się m.in. rozwiązanie, zgodnie z którym pracodawca będzie miał prawo do jednostronnego zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Taka zmiana przepisów jest jak najbardziej zasadna. Zdarzają się bowiem sytuacje, kiedy to jakakolwiek współpraca stron w okresie wypowiedzenia nie jest możliwa. Obecnie Kodeks pracy w ogóle nie reguluje tej kwestii. Problemem tym wielokrotnie zajmował się Sąd Najwyższy, ale w jego ocenie tego rodzaju zwolnienie z wykonywania obowiązków jest możliwe w drodze porozumienia stron. Natomiast jednostronną decyzję pracodawcy w takiej sytuacji dopuszcza się jedynie ze względu na jego dobro i z poszanowaniem słusznych interesów pracownika (wyrok SN z 24.9.2003 r., I PK 324/02).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Umowa na czas określony - na jak długo może być zawarta?

 Skoro zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy następuje za wynagrodzeniem, to nie ma przeszkód, aby ustawodawca jednoznacznie dopuścił taką możliwość. Sytuacja, w której pracownik otrzymuje wynagrodzenie mimo nieświadczenia pracy, jest dla niego co do zasady korzystna.

 Najważniejszą jednak zmianą w projektowanej nowelizacji będą przepisy dotyczące umów na czas określony. Modyfikacja zasad wypowiadania umów tego rodzaju jest  konieczna z uwagi na wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 13 marca 2014 r. w sprawie C-38/13. Trybunał uznał, że przepis, zgodnie z którym umowę na czas określony trwającą dłużej niż 6 miesięcy można rozwiązać, stosując sztywny, 2-tygodniowy okres wypowiedzenia, niezależny od długości zakładowego stażu pracy, narusza zasadę niedyskryminacji (wyrażoną w klauzuli 4 załącznika do dyrektywy Rady 99/70/WE z dnia 28 czerwca 1999 r. dotyczącej porozumienia ramowego w sprawie umów na czas określony). Dlatego też już w kwietniu br. wspólnie z pozostałymi organizacjami pracodawców (Konfederacją Lewiatan, BCC i ZRP) Pracodawcy RP wypracowali propozycje zmiany przepisów Kodeksu pracy. Przypominamy je poniżej:

  1. wprowadzenie maksymalnego 48-miesięcznego limitu trwania umowy o pracę na czas określony wraz z katalogiem wyjątków;
  2. wydłużenie maksymalnego czasu trwania umowy na okres próbny do 6 miesięcy;
  3. wprowadzenie możliwości wypowiadania umów o pracę na czas wykonania określonej pracy z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia;
  4. wprowadzenie zróżnicowanych okresów wypowiedzenia w umowach o pracę na czas określony w zależności od długości trwania zatrudnienia
  • 2 tygodnie – jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 12 miesięcy,
  • 1 miesiąc – jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 12 miesięcy,
  • 2 miesiące – jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 36 miesięcy.
  1. skrócenie okresów wypowiedzenia w umowach o pracę na czas nieokreślony i ich zbliżenie do okresów wypowiedzenia przy umowach na czas określony;
  2. zniesienie obowiązku podawania przez pracodawcę przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony w firmach zatrudniających do 50 pracowników.

Przedłużenie przez pracodawcę umowy o pracę do dnia porodu

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...