Podatki 2014/2015 - planowane zmiany przepisów

Za nami duże zmiany w VAT. Ale podatnicy powinni szykować się do kolejnych istotnych zmian przepisów podatkowych. Jakie są najbliższe plany legislacyjne rządu i Ministra Finansów w zakresie prawa podatkowego. Informacji udzielił redakcji portalu Infor.pl Janusz Cichoń – sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Nowelizacja ordynacji podatkowej

18 marca 2014 r. Rada Ministrów przyjęła bardzo obszerne założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw, przedłożone przez Ministra Finansów. Są to zmiany, które miałyby wejść w życie w latach 2015-2016.

Najistotniejsze zmiany jakie przewiduje się w założeniach to niewątpliwie wprowadzenie pełnomocnictwa ogólnego w procedurach podatkowych, klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania oraz elektronicznej kontroli podatkowej i kontroli skarbowej.

Założenia przewidują korzystne dla podatników zmiany ukierunkowane na poprawę relacji z organami podatkowymi, rozszerzenie uprawnień podatników, wzmocnienie pozycji podatnika w kontaktach z organami podatkowymi, zniesienie obciążeń biurokratycznych. Tu w szczególności wprowadzenie nowej instytucji pełnomocnictwa ogólnego w procedurach podatkowych, unowocześnienie zasad doręczania pism podatnikom, wprowadzenie elektronicznej kontroli podatkowej i kontroli skarbowej, umożliwienie zapłaty podatku w imieniu podatnika przez inną osobę oraz zapewnienie otwartego i nieodpłatnego dostępu do Rejestru Zastawów Skarbowych za pośrednictwem Internetu.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Podatki dochodowe

Oprócz wspomnianej już nowelizacji Ordynacji podatkowej, w najbliższym czasie realizowane będą przede wszystkim zmiany wynikające z przyjętego przez Radę Ministrów w dniu 18 marca 2014 r. projektu nowelizacji ustaw o PIT i CIT.

Istotą tych zmian jest zracjonalizowanie procedur i poprawa sytuacji podatników oraz uszczelnienie systemu podatkowego.

Wymienić tu należy chociażby zmianę zasad opodatkowania świadczeń otrzymywanych przez klientów banku (tzw. cashback) w związku z prowadzeniem rachunku bankowego podatnika. Uproszczony zostanie sposób poboru podatku od takich świadczeń. Będą one opodatkowane zryczałtowanym podatkiem pobieranym przez płatnika (bank). Podatnik uzyskujący takie świadczenia nie będzie zatem obowiązany do samodzielnego opodatkowania tych świadczeń według skali podatkowej w zeznaniu.

Do 30 kwietnia rozliczenie za 2013 r.

Poszerzony zostanie katalog zwolnień od podatku dochodowego. Zwolnione będą świadczenia mieszkaniowe otrzymane przez żołnierzy zawodowych. Nie będą opodatkowane również odszkodowania przyznane pracownikom na podstawie układów zbiorowych pracy, odszkodowania przyznane w związku z przewlekłością postępowań np. sądowych, a także wynagrodzenia z tytułu tzw. służebności przesyłu np. za posadowienie na gruncie stacji przesyłowej.

Niewątpliwie do korzystnych zmian należy zaliczyć także odroczenie opodatkowania przychodów z tytułu wnoszenia do spółki kapitałowej przez m.in. uczelnie wyższe i instytuty badawcze wkładu w postaci komercjalizowanej własności intelektualnej.

Wniesienie takiego wkładu nie będzie opodatkowane na dzień jego wniesienia, lecz dopiero po upływie pięciu lat od objęcia udziałów w spółce kapitałowej bądź w dacie ich sprzedaży, jeżeli nastąpi ona przed upływem tego pięcioletniego okresu. Zmiana ta powinna przyczynić się do wsparcia procesu komercjalizacji wyników prac badawczo-rozwojowych wytworzonych przez jednostki naukowe i twórców.

Wspomnieć należy również o zmianach o charakterze uszczelniającym system podatkowy. Najważniejszą z nich jest wprowadzenie do polskiego systemu podatkowego rozwiązania przewidującego opodatkowanie dochodów  zagranicznych spółek kontrolowanych (CFC – Controlled Foreign Company), funkcjonującego w większości państw członkowskich OECD. Regulacje te mają przeciwdziałać zjawisku wyprowadzania z Polski zysków przedsiębiorstw poprzez wykorzystywanie w tym celu spółek położonych w krajach o niskim poziomie opodatkowania.

Ozusowanie zleceń - roczny imit składek i dłuższe vacatio legis


Kolejnym rozwiązaniem o charakterze uszczelniającym jest propozycja wyłączenia stosowania zwolnienia w podatku CIT w odniesieniu do dywidend pochodzących z dochodu, który nie podlegał opodatkowaniu w państwie, w którym siedzibę ma spółka wypłacająca dywidendę. Zmiana ma przeciwdziałać sytuacjom nieopodatkowania dochodu zarówno w państwie położenia spółki zależnej, jak i państwie, w którym siedzibę ma spółka dominująca. Nieopodatkowanie takich dochodów jest sprzeczne z celem, dla którego wprowadzono to zwolnienie.

Oprócz zmian przyjętych przez Radę Ministrów w dniu 18 marca 2014 r., aktualnie konsultowane są także propozycje związane z automatycznym gromadzeniem w systemach informatycznych administracji podatkowej danych niezbędnych do uruchomienia w 2015 r. usługi wstępnie wypełnionych zeznań podatkowych dla podatników PIT (PFR). Zarówno na płatników PIT oraz podmioty niepełniące funkcji płatnika zostanie nałożony obowiązek przekazywania administracji podatkowej informacji podatkowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Obowiązek ten będzie dotyczył płatników, którzy będą obowiązani do przesłania informacji za więcej niż pięciu podatników. Obowiązkiem tym objęte zostaną również biura rachunkowe, niezależnie od liczby podatników, za których przesyłane będą informacje. Pozostali płatnicy zachowają prawo do przekazywania dokumentów w formie papierowej. Elektronicznie zeznania roczne będą składać również podatnicy podatku CIT.

Ulga na dzieci po zmianach

 VAT

Planowana jest nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług w związku z implementacją do polskiego porządku prawnego przepisów unijnych dotyczących między innym określenia miejsca świadczenia w odniesieniu do usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych na rzecz konsumentów oraz wprowadzenia szczególnej procedury upraszczającej system rozliczania podatku VAT od tych usług.

Zmiana ta nie będzie jednak miała powszechnego charakteru, dotyczyć będzie bowiem tylko tych podatników którzy świadczyć będą takie usługi transgranicznie.

Prowadzone są również prace nad dostosowaniem niektórych przepisów do zapadających na bieżąco wyroków TSUE i NSA.

Mówiąc o planach legislacyjnych nie można pominąć przyjętego przez Radę Ministrów w dniu 11 marca 2014 r. projektu ustawy o specjalnym podatku węglowodorowym, o zmianie ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Projekt przewiduje wejście w życie ustawy z dniem 1 stycznia 2015 r., z tym że specjalny podatek węglowodorowy oraz podatek od wydobycia niektórych kopalin w zakresie gazu ziemnego oraz ropy naftowej będą pobierane dopiero od 2020 r. Do tego momentu podatnicy będą jednak zobowiązani dokonywać wszystkich czynności ewidencyjnych związanych z prawidłowym obliczeniem tych podatków.

Polskie firmy nie inwestują w międzynarodowe patenty

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...