SSE doskonałym instrumentem dla rozwoju przedsiębiorstwa

Projekt zmian ustawy o Specjalnych Strefach Ekonomicznych zawiera korzystne regulacje dla osób współpracujących ze środowiskiem akademickim. SSE jest odpowiednim instrumentem wspierającym rozwój przedsiębiorstw.

Z dużym zainteresowaniem przyjęliśmy pomysł, by zarządzający specjalnymi strefami ekonomicznymi aktywizowali współpracę na linii biznesśrodowisko akademickiemówi Piotr Wołejko, ekspert Pracodawców RP.

Taki cel przyświeca przyjętym przez Radę Ministrów założeniom do zmiany ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych (SSE). Osoby nimi zarządzające byłyby odpowiedzialne za prowadzenie współpracy ze środowiskiem akademickim i zachęcanie do niej na linii biznes–nauka. Miałyby też skupić się na tworzeniu warunków do rozwoju klastrów na obszarach, na których znajdują się firmy z jednej branży.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Rząd doprecyzuje zasady działania SSE

 Pomysły te zasługują na poparcie. Warto bowiem wykorzystać SSE jako instrument wspierający rozwój innowacyjności przedsiębiorstw, poszczególnych branż, a także całej gospodarki. Kolejna perspektywa finansowa UE na lata 2014–2020 to znaczące środki na poprawę poziomu innowacyjności i wzmocnienie więzów między biznesem a nauką. Zarządzający strefami, a także firmy funkcjonujące w ich ramach mają więc ułatwione zadanie – pieniędzy na ten cel z pewnością nie zabraknie. Problemem mogą być inne bariery, jak duża nieufność obu środowisk względem siebie czy też brak doświadczenia we współpracy – która jeśli już, to była co najwyżej szczątkowa. Te aspekty będą musiały zostać wzięte pod uwagę przez rady nadzorcze, które oceniają wyniki pracy zarządzających SSE.

 Drugi z nowych obowiązków – wsparcie rozwoju klastrów – również nie będzie należeć do łatwych do wdrożenia. Kluczowe będzie przełamanie niechęci przedsiębiorców do współpracy ze sobą, do dzielenia się swoim know-how i szukania poprzez to wartości dodanej. Nie ma jednak innej drogi do stworzenia segmentów firm składających się zarówno z tzw. okrętów flagowych, jak i sieci kooperantów oraz poddostawców. Powstawanie klastrów przekłada się na tworzenie poszczególnych elementów łańcucha produkcji w Polsce. Wzmacnia to gospodarkę, która jest mniej zależna od dostaw z zewnątrz, przyczynia się do powstawania miejsc pracy, a także do podnoszenia poziomu innowacyjności.

 Teraz należy oczekiwać od rządu przekucia tych założeń na propozycje konkretnych przepisów w postaci projektu ustawy.

 Warto przypomnieć, że specjalne strefy ekonomiczne obejmują ponad 16 tys. ha, zlokalizowanych w 151 miastach i 217 gminach. Łączna wartość inwestycji w SSE na koniec 2013 r. wyniosła ponad 93 mld zł. Według „FDI Magazine”, wydawanego przez „Financial Times”, 5 spośród 14 polskich SSE uplasowało się w rankingu 50 najlepszych specjalnych stref ekonomicznych na świecie. Najwyższe wyniki osiągnęła Katowicka SSE, zajmując 2. miejsce w Europie i 11. na świecie.

Przedsiębiorco, współpracuj z samorządem i zaoszczędź na recyklingu

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...