Unia Europejska przewiduje wzrost gospodarczy

Kryzys finansowy w sektorze gospodarki widoczny jest każdym państwie członkowskim Unii. Niemniej jednak UE prognozuje wzrost gospodarczy o różnym natężeniu. Jest to zjawisko nietrwałe, ale z pewnością pozytywne.

Uwzględniając wszystkie najważniejsze wskaźniki, możemy stwierdzić, że obecne ożywienie gospodarcze powoli ugruntowuje się.

Od czasu opublikowania ostatniej prognozy jesiennej dla UE, perspektywy dla całej UE, jak i oddzielne, dla strefy euro, uległy poprawie. Z godnie z nimi wynoszący w 2013 r. 0,1 proc. wskaźnik PKB dla całej UE, w roku bieżącym ma wynieść 1, 5 proc., a w roku przyszłym 2 proc. Prognozy wzrostu dla strefy euro są nieco niższe i wynoszą odpowiednio 1,2 proc. w roku bieżącym i 1,8 proc. w 2014 r.

Szacuje się, że w roku bieżącym w całej UE zostanie odnotowane ożywienie gospodarcze oraz, że zacznie się ono umacniać w krajach graniczących ze strefą euro, które najbardziej odczuły skutki kryzysu. Mimo że różnice wzrostu gospodarczego utrzymają się, to zmniejszą się one między krajami najlepiej sobie radzącymi a tymi, które wciąż borykają się z trudnościami gospodarczymi. Przewiduje się, że w 2014 r. tylko Cypr i Słowenia wciąż będą odnotowywać ujemne roczne stopy wzrostu PKB; do 2015 r. gospodarki wszystkich państw członkowskich ponownie wkroczą na drogę wzrostu gospodarczego.

Olli Rehn, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. gospodarczych i walutowych oraz euro, oświadczył: „Począwszy od końca pierwszego semestru zeszłego roku w Europie zaczynamy odnotowywać ożywienie gospodarcze. Wzrost popytu wewnętrznego w roku bieżącym powinien pomóc nam w osiągnięciu bardziej zrównoważonego i trwalszego wzrostu gospodarczego. Przywrócenie równowagi europejskiej gospodarce jest trwającym procesem, poprawia się konkurencyjność zewnętrzna, szczególnie w krajach, które najbardziej ucierpiały z powodu kryzysu. Możemy uznać, że najgorszy etap kryzysu gospodarczego już jest za nami – niemniej jednak nie wolno nam osiadać na laurach, ponieważ ożywienie gospodarcze wciąż jest niewielkie. Aby je przyśpieszyć, i aby stworzyć więcej miejsc pracy, musimy kontynuować nasze reformy gospodarcze”.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Bezrobocie

Warunki na runku pracy w latach 2014–2015 ulegną jedynie nieznacznej poprawie. Będzie to spowodowane naturalnym opóźnieniem reakcji ryków pracy na ożywienie gospodarcze oraz ogólnie powolnym tempem wzrostu gospodarczego w UE.

Stopa bezrobocia w strefie euro ustabilizuje się w roku bieżącym. W 2015 r. przewiduje się jej nieznaczny spadek – do około 10,4 proc. w UE oraz 11,7 proc. w strefie euro. W okresie objętym prognozą utrzymają się znaczące różnice między krajami UE; szacuje się, że w bieżącym roku stopa bezrobocia utrzyma się na poziomie 4,8 proc w Austrii i 26 proc. w Grecji.

Inflacja

Wskaźnik inflacji wyraźnie zmniejszył się w 2013 r. dzięki spadającym cenom energii i surowców, niskiemu popytowi oraz ciągłemu umacnianiu się euro. Przewiduje się, że w roku bieżącym utrzyma się spadkowa tendencja niskiej inflacji cen konsumenckich. W UE oraz w strefie euro inflacja ta utrzyma się odpowiednio na poziomie 1,2 proc. i 1,0 proc.

Zobacz również: Większa ochrona praw konkurencji i konsumentów

Finanse publiczne

Od 2011 r. znacznie ograniczono wydatki publiczne w Unii Europejskiej. W większości krajów nie będzie trzeba zaciskać pasa jeszcze bardziej – na resztę okresu objętego prognozą nie planuje się żadnych poważniejszych cięć w budżetach publicznych.

Szacuje się, że w 2014 r. deficyt budżetowy utrzyma się na poziomie 2,7 proc. PKB w UE i 2,6 proc. PKB w strefie euro. Zgodnie z prognozą wskaźnik deficytu osiągnie wartość szczytową w 2014 r. – wyniesie ona 90 proc. w UE i 96 proc. w strefie euro.

Zobacz: Unia Europejska zaostrza walkę z oszustwami podatkowymi

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...