Wzrośnie stopa bezrobocia

Stopa bezrobocia wyniosła 13,4 proc. w grudniu ubiegłego roku. Mimo wszystko są dobre prognozy na przyszłość poprzez ożywienie na rynku pracy. Która grupa społeczna będzie najchętniej poszukiwana przez pracodawców?

Mimo, że stopa bezrobocia rejestrowanego wzrosła do 13,4 proc., to widać słabe, ale jednak oznaki ożywienia na rynku pracy. Sygnały, które płyną z z danych GUS o bezrobociu za listopad (wzrost liczby ofert pracy r/r, spadek liczby firm planujących zwolnienia r/r) oraz wczorajsze dane Eurostatu (stopa bezrobocia liczona jest na podstawie badania aktywności ekonomicznej ludności w wieku 15-74 lata; za bezrobotnego uznaje się osobę która jest bez pracy, chce i może rozpocząć pracę w ciągu najbliższych 2 tygodni i aktywnie szukała pracy w ostatnich 4 tygodniach), które pokazują trzeci miesiąc z rzędu stabilizację stopy bezrobocia (10,2 proc., przy 10,4 proc. w listopadzie 2012 r.) pozwalają oczekiwać powolnej poprawy na rynku pracy w pierwszej połowie 2014 roku.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM: Moja Firma - Kadry i ZUS

Przewidywany wzrost wynagrodzeń

Ale obejmie ona w pierwszej kolejności osoby o wysokich kwalifikacjach, doświadczeniu i kompetencjach, które są poszukiwane przez pracodawców. Poprawę na rynku pracy będziemy widzieć silniej przez wzrost wynagrodzeń, a nie przez zdecydowany wzrost liczby zatrudnionych i spadek bezrobocia. Na ten silniejszy wzrost zatrudnienia przyjdzie poczekać do drugiej połowy 2014 r.

Gorzej natomiast wygląda sytuacja wśród osób młodych (do 25 lat). W tej grupie wiekowej, wg danych Eurostatu, stopa bezrobocia była w listopadzie 2013 r. nie tylko wysoka (27,9 proc.), ale także wyższa niż rok wcześniej i wyższa niż miesiąc wcześniej (w listopadzie 2012 r. - 27,5 proc., a w październiku 2013 r. -27,8 proc.). Tak wysoki poziom bezrobocia wśród ludzi młodych wskazuje, że poprawa na rynku pracy w 1. połowie 2014 r. będzie dotyczyła przede wszystkim osób z doświadczeniem i zweryfikowanymi już przez pracodawców kwalifikacjami i kompetencjami, a więc osób ze starszych grup wiekowych.

Może wejście w życie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która wprowadza do Programu gwarancji dla młodych nowe instrumenty finansowe, poprawi ich sytuację na rynku pracy. Ale na to przyjdzie jeszcze poczekać, bowiem ciągle jest ona w Sejmie. I zapewne będzie procedowana jeszcze długo, bowiem projekt tej ustawy wpłynął do Sejmu 18 listopada 2013 r. Obyły się do tej pory 2 posiedzenia Podkomisji stałej ds. Rynku Pracy (ostatnie, 2 dniowe - wczoraj i dzisiaj , która zajmuje się projektem tej tak ważnej dla rynku pracy, a szczególnie dla ludzi młodych ustawy. Problem w tym, że w ciągu tych 2 posiedzeń posłowie doszli do strony 27 projektu ustawy, a ma ona 109 stron. Kolejne posiedzenie Podkomisji za 2 tygodnie. Gdy pracę za kilkanaście tygodni skończy Podkomisja, projekt ustawy wróci do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny i tu będzie przez kolejne tygodnie procedowany. Gdy wreszcie posłowie w Komisji „uporają się" z nią, a Sejm ją przyjmie, cały proces rozpocznie się w Senacie. Potem jeszcze podpis Prezydenta. Jeżeli posłowie dalej będą tak „szybko" procedować, może się okazać, że nie ma już w Polsce młodych ludzi, których zatrudnienie ustawa ma wspierać, bo zdążą oni wyjechać do Anglii. W tym czasie polski Sejm będzie zajmował się innymi bardzo ważnymi sprawami, jak chociażby alkomatami w samochodach.

Doświadczenia z procedowania projektu ustawy likwidującej OFE, która przeszła przez Sejm i Senat w ciągu 10 dni wskazują, że jak politycy chcą to wszystko mogą. Tak rozwlekające się procedowanie projektu ustawy o promocji zatrudnienia wskazuje, że wspieranie zatrudnienia, w tym szczególnie ludzi młodych, nie jest dla posłów tematem wystarczająco ważnym.

Zobacz również: Jakie zawody będą najbardziej popularne w przyszłości?

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...