UE pomoże w restrukturyzacji przedsiębiorstw

Komisja Europejska przygotowała najlepsze rozwiązania mające na celu złagodzenie skutków restrukturyzacji przedsiębiorstw. Wskazane działania obejmą również kwestie zwolnień pracowników.

Restrukturyzacja przedsiębiorstw odbiła się na sytuacji ekonomicznej każdego kraju europejskiego i jest poważnym problemem w kontekście recesji gospodarczej. Od 2002 r. w Europie zarejestrowano ponad 16 tys. działań restrukturyzacyjnych, które spowodowały stratę netto ponad 2 mln miejsc pracy.

UE dąży do odwrócenia tej tendencji poprzez opracowanie najlepszych praktyk dla przedsiębiorstw, pracowników, związków zawodowych, organizacji pracodawców oraz organów administracji publicznej.

Opierając się na wynikach konsultacji społecznych, UE przygotowała wytyczne uwzględniające praktyczne doświadczenia przedsiębiorstw. Wytyczne dotyczą konkretnych obaw wszystkich zainteresowanych grup. Ich autorzy zaproponowali sposoby przygotowania się na restrukturyzację, jak również przeprowadzenia konkretnych procesów z nią związanych.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Planowane działania

Oczekuje się, że praktyki te pomogą przedsiębiorstwom skuteczniej przewidywać zapotrzebowanie na siłę roboczą i konkretne kwalifikacje, zaś pracownikom pomogą w znalezieniu nowego zatrudnienia w przypadku likwidacji ich stanowisk. Wybrane środki dotyczą takich elementów jak:

1. strategiczne, długoterminowe monitorowanie rozwoju sytuacji na rynku

2. stała analiza zapotrzebowania w zakresie stanowisk i kwalifikacji

3. pomoc dla pracowników w zakresie szkoleń i poszukiwania zatrudnienia, jak również doradztwo zawodowe

4. zaangażowanie zewnętrznych organów – władz publicznych, wyższych uczelni, ośrodków kształcenia

5. pełne wykorzystanie funduszy unijnych w celu wspierania tworzenia miejsc pracy.

Oprócz udostępnienia najlepszych praktyk UE planuje również wesprzeć przedsiębiorstwa w utrzymaniu konkurencyjności w perspektywie długoterminowej. Wytyczne uwzględniają szersze społeczne i przemysłowe skutki, jakie procesy restrukturyzacyjne wywierają na miasta i regiony.

UE wzywa rządy państw członkowskich do propagowania tych wytycznych, jak również do rozważenia zastosowania ich wobec pracowników sektora publicznego. Do 2016 r. zostanie opublikowane sprawozdanie na temat potencjalnej konieczności podjęcia dalszych działań, obejmujących ewentualnie nowych przepisów UE.

Komisja proponuje najlepsze praktyki, aby złagodzić skutki restrukturyzacji.

Zobacz również: Aktywizacja bezrobotnych 50+

Moja firma
Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

pokaż więcej
Proszę czekać...