Aplikacja ePłatnik w nowej wersji

Zakład Ubezpieczeń Społecznych opublikował informację o nowej wersji aplikacji ePłatnik, która jest dostępna w ramach Platformy Usług Elektronicznych. W jaki sposób przedsiębiorcy mogą korzystać z ePłatnika?

Przypomnijmy, że Platforma Usług Elektronicznych to zestaw najnowocześniejszych usług dla klientów ZUS, umożliwiających załatwienie większości spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi on-line, bez konieczności wizyty w placówce ZUS. Aby w pełni korzystać z możliwości platformy, wystarczy mieć komputer z dostępem do Internetu oraz konto na PUE. Po zalogowaniu się na PUE uzyskujemy dostęp do szczegółowych informacji zgromadzonych na naszym indywidualnym koncie w ZUS, możemy wysłać do ZUS wniosek lub zarezerwować wizytę w wybranej przez siebie jednostce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Jakie możliwości daje ePłatnik?

Specjalnie dla małych i średnich płatników składek Zakład udostępnił w ramach PUE aplikację ePłatnik. Może z niej korzystać każdy przedsiębiorca rozliczający do 100 ubezpieczonych. ePłatnik umożliwia wypełnianie i przekazywanie dokumentów ubezpieczeniowych przez Internet, z wykorzystaniem danych bezpośrednio z systemu ZUS. Jest bardzo łatwy w obsłudze dzięki zastosowaniu kreatorów, a wykorzystanie funkcji weryfikacji on-line blokuje wysyłanie do ZUS błędnych dokumentów. Za pomocą ePłatnika można również opłacać składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne oraz pozostałe fundusze.

Aplikacja pozwala na podpisywanie dokumentów nie tylko podpisem kwalifikowanym, ale również profilem zaufanym ePUAP, który - w odróżnieniu od podpisu kwalifikowanego - jest całkowicie bezpłatny.

ePłatnik działa na dowolnym systemie operacyjnym z przeglądarką internetową i nie wymaga instalowania żadnych dodatkowych programów, a aktualizacje instalowane są automatycznie i na bieżąco. Aktualnie dostępna nowa wersja uwzględnia więc zmiany w formularzach oraz kodach wykorzystywanych przy ich wypełnianiu, wprowadzone rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 września 2013 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i  imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (Dz. U. 2013, poz. 1101).

Aplikacja ePłatnik jest całkowicie bezpłatna i aby z niej korzystać, wystarczy posiadać profil na Platformie Usług Elektronicznych. Profil PUE można uzyskać, rejestrując się na portalu pue.zus.pl, a następnie potwierdzając w ciągu 7 dni swoją tożsamość w dowolnej placówce ZUS. Natomiast w przypadku osób, które są właścicielami certyfikatu kwalifikowanego lub profilu zaufanego ePUAP, wizyta w placówce ZUS w celu rejestracji profilu PUE nie jest potrzebna. Z ePłatnika mogą korzystać również osoby działające w imieniu płatników składek, np. pracownicy biur rachunkowych. Muszą jedynie posiadać swój profil na Platformie Usług Elektronicznych, a płatnik składek musi dostarczyć do jednostki ZUS stosowne pełnomocnictwo.

Zobacz również: Księgi wieczyste i hipoteka dostępne przez Internet

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...