Pierwsza komercyjna elektrownia jądrowa w Polsce. Kiedy i gdzie?

PGE w Davos: już w 2036 roku może w Polsce ruszyć pierwsza komercyjna elektrownia jądrowa / Materiały prasowe

Pierwsza komercyjna elektrownia jądrowa w Polsce może powstać w 2036 roku. Przedstawiciele PGE Polskiej Grupy Energetycznej S.A., ZE PAK oraz południowokoreańskiego KHNP, czyli wszystkich podmiotów zaangażowanych w projekt budowy elektrowni atomowej w Pątnowie, spotkali się w Domu Polskim w szwajcarskim Davos. W ustalaniu kolejnych etapów tej przełomowej inwestycji uczestniczyli również przedstawiciele najwyższych władz Polski - prezydent RP Andrzej Duda oraz wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Pierwsza komercyjna elektrownia jądrowa w Polsce w 2036 roku?

Panel dyskusyjny pt. „Droga do europejskiej suwerenności energetycznej”, zorganizowany tuż po zakończeniu zamkniętego spotkania interesariuszy projektu podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, otworzyło przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy.

„Od kilku lat intensywnie pracujemy nad dywersyfikacją źródeł energii. Uwieńczeniem tego procesu będzie stworzenie systemu opartego m.in. o nowoczesne, bezpieczne elektrownie atomowe. W ten sposób Polska osiągnie pełną suwerenność i dostęp do stabilnego źródła energii zaspokajającego potrzeby naszej dynamicznej gospodarki” – powiedział prezydent Andrzej Duda.

W debacie uczestniczyli: wicepremier Jacek Sasin, Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej S.A., Dukgeun Ahn (minister handlu Korei Południowej), Maciej Stec z firmy ZE PAK oraz Whang Joo-ho z koreańskiej grupy KHNP. Konsorcjum tych przedsiębiorstw planuje wspólnie budowę pierwszej w Polsce, komercyjnej elektrowni jądrowej.

„Choć inicjatywa ma charakter biznesowy, to cieszy się olbrzymim zainteresowaniem i poparciem polskiego rządu, czego dowodem jest udział w projekcie naszego narodowego czempiona energetycznego, będącego jedną z kluczowych Spółek Skarbu Państwa” – oświadczył Jacek Sasin.

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., o której mówił wicepremier, wraz z partnerami prowadzi już bardzo zaawansowane prace nad projektem elektrowni jądrowej. Uzgodniono plan rozwoju, stanowiący ramowy dokument wyznaczający kolejne etapy realizacji inwestycji. Szczegółowym analizom i badaniom (środowiskowym, geologicznym) poddano również lokalizację Pątnowa.

„Energetyka jądrowa jako element budowy bezpieczeństwa naszego kraju i potencjału jego gospodarki jest jednym z głównych tematów poruszanych w tym roku w polskim pawilonie w Davos. Warto przypomnieć, że w ostatnich latach Polska uczyniła naprawdę wiele w kwestii zwiększenia udziału źródeł nisko- lub zeroemisyjnych w swym miksie energetycznym. Jednak bez atomu nie będziemy w stanie sprostać rosnącym potrzebom odbiorców energii” - przekonywał Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

Choć dokładna data ukończenia inwestycji w Pątnowie nie jest jeszcze znana, to determinacja wszystkich stron projektu i potencjał ich zaplecza eksperckiego pozwalają uznawać nieoficjalny termin (od dziesięciu do trzynastu lat) za bardzo realny.

Prezes PGE zauważył, że dzięki energetyce jądrowej wolnej od opłat za emisję dwutlenku węgla polska gospodarka będzie mogła być konkurencyjna na tle Europy i świata, zaś transformacja stanie się kołem zamachowym jej rozwoju. Jednocześnie podkreślał, że komercyjna elektrownia nie stanowi konkurencji dla innych inwestycji w energetykę atomową prowadzonych przez rząd.

„PGE jest liderem zielonej energetyki w Polsce i czołowym inwestorem na Bałtyku, którego plany obejmują największe w kraju inwestycje w morskie elektrownie wiatrowe. Rozumiemy jednak, że energia z wiatru czy słońca nie jest stabilna i musi być uzupełniona bardziej pewnymi źródłami. W ten sposób nauka, w połączeniu z poczuciem odpowiedzialności za rozwój i bezpieczeństwo Polski, doprowadziły do naszego udziału w tym wyjątkowym przedsięwzięciu, jakim jest elektrownia w Pątnowie” – zaznaczył Wojciech Dąbrowski.

 

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...