Akcje, obligacje, giełda w czerwcu 2022 r. – komentarz rynkowy

VIG/C-QUADRAT Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.
rozwiń więcej
Akcje, obligacje, giełda w czerwcu 2022 r. – komentarz rynkowy / ShutterStock
Co się działo na rynkach akcji i obligacji w czerwcu 2022 r.? Z czym powinni się liczyć inwestorzy w lipcu i kolejnych miesiącach?

Rynki globalne – akcje

Inflacja, podwyżki stóp procentowych, recesja i wojna to główne tematy, którymi żyją teraz inwestorzy na większości rynków. Inflacja wciąż jest wysoka, ale możemy być blisko jej szczytu, ponieważ widać już pierwsze oznaki słabości na rynku surowców przemysłowych i stabilizację wciąż wysokich cen węglowodorów (gaz, ropa i węgiel). Jednocześnie większość banków centralnych, aby przeciwdziałać wysokiej inflacji, prowadzi agresywną politykę podwyżek stóp procentowych. Widać już pierwsze „sukcesy” w postaci schładzania konsumpcji i inwestycji. Jednocześnie szybkie schładzanie gospodarek wywołuje dyskusję o tym, kiedy cykl podwyżek stóp należy zakończyć i kiedy – co może wydać się dziwne – zacząć je obniżać.

Rynki akcji. W opinii ekspertów VIG/C-QUADRAT TFI akcje amerykańskie i europejskie nadal są relatywnie drogie w ujęciu historycznym, podczas gdy akcje chińskie są wycenione relatywnie nisko. Kluczowym pozostaje dalsze tempo podnoszenia stóp procentowych przez wiodące banki centralne w kontekście pogarszających się perspektyw makroekonomicznych oraz perspektyw biznesowych poszczególnych branż.

Rynek krajowy – akcje

Głównymi tematami inwestycyjnymi w Polsce pozostają: nowe wsparcie dla kredytobiorców („wakacje kredytowe”), które są kolejnym ciosem w sektor bankowy, a także wysoka inflacja, której będą towarzyszyć dalsze podwyżki stóp procentowych. Po szokowych podwyżkach stóp procentowych przez banki centralne Czech i Węgier (odpowiednio o 125 i 185 punktów bazowych) eksperci VIG/C-QUADRAT TFI nie spodziewają się niczego dobrego. Wojna z inflacją ma swoje konsekwencje, a będą nimi niższa dynamika wydatków konsumenckich i niższy poziom inwestycji firm.

Szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2022 r.

WYSZCZEGÓLNIENIE

czerwiec 2022

06.2021 = 100

05.2022 = 100

OGÓŁEM

115,6

101,5

Żywność i napoje bezalkoholowe

114,1

100,7

Nośniki energii

135,3

103,0

Paliwa do prywatnych środków transportu

146,7

109,4

źródło: GUS

Indeks polskich spółek (WIG) spadł w czerwcu o 6,7%, a indeksy dużych spółek (WIG20TR) i średnich (mWIG40) spadły odpowiednio o 7,8% i 6,4%. Indeks małych spółek (sWIG80) spadł o 4,9%.

Obecnie wyceny spółek należących do indeksu WIG znajdują się poniżej średnich poziomów historycznych (aktualny wskaźnik cena/wartość księgowa oscyluje wokół wartości 1,0x tj. z ok. 20% dyskontem w stosunku do 10-letniej średniej), a szanse i ryzyka dla polskiego rynku akcji są zbilansowane. Pozytywne jest to, że jedyną obroną w czasie bessy są niskie wyceny przedsiębiorstw, co naturalnie ogranicza dalszą sprzedaż. Dodatkowo, obserwujemy rosnącą liczbę spółek, których wartość likwidacyjna przewyższa ich kapitalizację rynkową. Eksperci VIG/C-QUADRAT TFI uważają, że jest to czas, w którym należy intensywnie analizować dostępne na polskim rynku możliwości inwestycyjne.

              

Obligacje korporacyjne        

W czerwcu na rynku wtórnym obligacji korporacyjnych w Polsce przeważały spadki cen. Jednak nie były one znaczące, ani nie dostarczały takiej zmienności i tylu emocji jak w przypadku obligacji skarbowych. Jednocześnie, poziom stawek referencyjnych WIBOR rósł (w przypadku WIBOR6M o 0,56 pkt proc. do 7,35 proc.), co w połączeniu ze spadającymi cenami i zbliżającymi się terminami wykupów sprawia, że ta klasa aktywów ponownie zyskała na atrakcyjności. Na rynku pierwotnym widać było niewielkie ożywienie, ale dotyczyło ono wyłącznie rynku detalicznego.

Obligacje skarbowe   

Czerwiec był miesiącem ogromnej zmienności na rynkach dłużnych. Początek miesiąca zapowiadał raczej kontynuację ostatniej stabilizacji na rynkach obligacji, jednak już w drugim tygodniu czerwca rynkowe wyceny instrumentów skarbowych zaczęły się mocno wahać. W związku z mniejszą płynnością w okresie przedwakacyjnym, ceny obligacji spadały w tempie, którego rynek dłużny nie widział od dawna. Następnie gwałtowna przecena zamieniła się w niespotykaną hossę na rynkach obligacyjnych. Efekt w postaci rentowności niewiele wyższych niż pod koniec maja nie obrazuje w żaden sposób dramatycznej sytuacji, która działa się w międzyczasie.

Ostatnie wydarzenia mogłyby być uznane nawet za pewien krach na rynkach dłużnych i w sumie zgodnie ze sztuką powinien on zwiastować… zmianę tendencji na rynkach. Obecnie wciąż dominuje narracja inflacyjna, która doprowadza do kolejnych fal przeceny instrumentów dłużnych. Coraz śmielej na usta inwestorów przebija się obawa o wzrost gospodarczy, a nawet widmo recesji.

Eksperci VIG/C-QUADRAT TFI zwracają uwagę, że przy tak długotrwałym i zaskakującym trendzie wzrostu rentowności (trwającym od stycznia 2021 roku), sytuacja na rynkach dłużnych jeszcze przez pewien czas może charakteryzować się podwyższoną zmiennością. Jedyne, co można obiecać inwestorom to, że w kolejnych miesiącach prawdopodobnie emocji nie zabraknie. Jednocześnie wysoka inflacja i wysokie stopy procentowe coraz mocniej odciskają swoje piętno na gospodarce.

Zdaniem ekspertów VIG/C-QUADRAT TFI dynamika procesów inflacyjnych i próby stabilizowania sytuacji przez politykę monetarną na niespotykaną do tej pory skalę, doprowadzi do silnego hamowania gospodarki oraz pogorszenia się sytuacji konsumenta. W takim otoczeniu presja inflacyjna powinna być w naturalny sposób hamowana.

Jeśli inflacja się ustabilizuje i pojawią się pierwsze twarde sygnały spowolnienia aktywności gospodarczej, RPP może zatrzymać cykl podwyżek stóp procentowych. Taka sytuacja - przy obecnych bardzo atrakcyjnych poziomach rentowności obligacji skarbowych - może doprowadzić do silniejszego odreagowania w tym segmencie.

Z rozszerzonego, czerwcowego komentarza rynkowego dostępnego na stronie www.vigcq-tfi.pl dowiedzą się Państwo:

  • jak kształtują się kluczowe wskaźniki ekonomiczne,
  • jak wygląda sytuacja na polskim rynku oraz rynkach globalnych w skomplikowanym
    i turbulentnym otoczeniu,
  • co dzieje się na rynkach akcji,
  • jaki wpływ na rynek obligacji wywarły ostatnie decyzje banków centralnych
  • oraz jak na tym tle kształtują się wyniki naszych funduszy.

Moja firma
Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

pokaż więcej
Proszę czekać...