Inflacja - styczeń 2022

Ile inflacja wyniosła w styczniu 2022 roku? / Shutterstock
Inflacja w styczniu 2022 roku - ile wynosi? Jaka jest inflacja odczuwalna? Co z prognozami na najbliższe miesiące?

Inflacja - styczeń 2022

Ostatni oficjalny odczyt inflacji to 9.2% i jest to pierwszy od wielu miesięcy odczyt, który wyszedł niższy niż spodziewane prognozy, które zwiastowały, że w rok 2022 wejdziemy z inflacją na poziomie 10%. Nie zmienia to faktu, że ceny idą w górę i jest to odczuwalne zarówno przez przedsiębiorców jak i konsumentów. – Obecny poziom inflacji pokazuje, że nasz kraj znalazł się na drodze galopującego wzrostu cen i ciężko będzie go zatrzymać doraźnymi tarczami, obniżkami czy promocjami. To wygląda jak próba naprawiania przeciekającego kranu taśmą klejącą. Wody leci mniej, ale kran nadal przecieka. Inflacja rośnie, ale mniej niż się spodziewaliśmy. Czy to naprawdę powód do radości? Sygnały od przedsiębiorców są jednoznaczne. Wszystko drożeje – mówi Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Ile wynosi inflacja? Inflacja w styczniu 2022 wynosi 9,2%.

Ceny i koszty nadal rosną

Jak mówi Prezes Północnej Izby Gospodarczej kolejne wzrosty poziomu inflacji są odczuwalne dla przedsiębiorców i wiążą się z koniecznością kolejnych rewizji budżetów w wielu firmach. – Przedsiębiorcy w najbliższym czasie nie będą podnosić cen. To kwestia troski o konsumentów oraz tego, że w ostatnim czasie wprowadzono szereg rozmaitych tarcz i programów skierowanych w stronę społeczeństwa. Wszelkie ruchy podnoszące ceny produktów i usług byłyby więc bardzo negatywnie i wizerunkowo odbierane przez społeczeństwo. Przedsiębiorcy więc muszą wliczyć kolejne wzrosty cen we własne koszty i jest to dla nich mocno odczuwalne. Styczeń to kolejny miesiąc, gdzie otrzymujemy informacje o skokowych wzrostach cen prądu i gazu. Poważnie obawiamy się o sytuację wielu branż – mówi Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Prezes Mojsiuk nie zgadza się z optymizmem analityków odnośnie „małego” wzrostu inflacji. – Jest to trochę fałszywa retoryka. Przedsiębiorcom trudno zgodzić się z tezą, że jest dobrze, bo inflacja rośnie, ale miało być 10%, a jest 9,2%. Wzrost to wzrost i nie ma się z czego cieszyć – mówi Prezes Izby. Wysoka inflacja utrzymuje się w całej Europie. Rekordowe wskaźniki w styczniu odnotowały również Niemcy, Czechy i Słowacja.

- Galopada cen jest absolutnie niepokojąca. To zjawisko, które dotyka zarówno przedsiębiorców jak i pracowników. Trudno ocenić czy styczniowy odczyt należy już analizować z uwzględnieniem działania tarcz antyinflacyjnych. Jeżeli tak, to znaczy, że wzrostu cen nie udało się zatrzymać. Jeżeli jednak damy projektowi szansę to odczyt lutowy powinien być bardziej optymistyczny. Póki co jednak trudno o dobre nastroje, bo poza inflacją wpływ na bieżącą sytuację firm ma także pandemia, wzrost cen mediów i presja płacowa. Przy tylu negatywnych czynnikach utrzymywanie tych samych cen produktów i usług co obecnie, a nawet obniżanie cen, jest po prostu niemożliwe – komentuje dyrektor biura Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie dr Piotr Wolny.

Inflacja 2022 - najbliższe miesiące

Poproszona o komentarz dla Północnej Izby Gospodarczej prof. Aneta Zelek przyznaje, że sytuacja w wielu sektorach gospodarki jest bardzo trudna, a obecny odczyt nie napawa optymizmem w kontekście kolejnych miesięcy.

- Wydaje się, że udało się nie przekroczyć poziomu 10 proc. dzięki pierwszej tarczy antyinflacyjnej, tj. obniżce VAT i akcyzy na paliwa, na stacjach benzynowych w styczniu zapłaciliśmy o 4,4 proc. mniej niż w grudniu, podczas gdy w całej Europie ceny paliw wzrosły. Można mieć nadzieję, że styczniowy odczyt to szczytowy wymiar inflacji i od lutego możemy obserwować zjawisko tzw. dezinflacji (spadek tempa inflacji). Spowolnienie wzrostu cen ma wynikać z oddziaływania drugiej tarczy antyinflacyjnej – przypomnijmy, od 1 lutego obowiązują niższe stawki podatków pośrednich, w tym zerowy VAT na żywność i gaz, a także wprowadzenie 8 proc. stawki od paliw (w miejsce 23-procentowej). Premier już dzisiaj awizuje przedłużenie działania obu tarcz antyinflacyjnych, a szef Rady polityki Pieniężnej odważnie zapowiada dalszy wzrost stóp procentowych. To wyraźne działania antyinflacyjne, więc być może do końca 2022 roku uda się nieznacznie zredukować inflację. Problem w tym, że po zakończeniu oddziaływania tarcz i powrocie do normatywnego opodatkowania paliw i żywności, sytuacja może się powtórzyć. Czy nasz rząd ma na to jakiś pomysł? – komentuje prof. Aneta Zelek.

- Jakie są więc długoterminowe perspektywy? Są podstawy do obaw i niepokoju. W gospodarce ujawnia się wiele czynników silnie proinflacyjnych. Wysokie tempo wzrostu gospodarczego, niestabilny kurs złotego, potencjalne skutki wzrostu stóp procentowych, wreszcie efekty Polskiego Ładu (z jednej strony wzmacniające popyt, z drugiej skutkujące wzrostem kosztów) to bardzo niebezpieczne zjawiska. Na tym tle, nie ma żadnych powodów do optymizmu. Oczekiwanie, że inflacja zniknie w krótkim okresie jest naiwnością. Nadal musimy być przygotowani na wzrosty cen w dłuższej perspektywie – dodaje ekspertka.

Źródło: Północna Izba Gospodarcza

Moja firma
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?
16 maja 2024

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument
16 maja 2024

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?
14 maja 2024

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę
14 maja 2024

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?
13 maja 2024

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?
10 maja 2024

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?
09 maja 2024

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?
09 maja 2024

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować
09 maja 2024

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

pokaż więcej
Proszę czekać...