Tech-exodus z Doliny Krzemowej. Musk i inni wyprowadzają się z Kalifornii

MMit
rozwiń więcej
<p>Dolina Krzemowa</p> / ShutterStock

Elon Musk opuszcza Dolinę Krzemową. W jego ślady idą wielkie firmy i miliarderzy. Gdzie przenosi się śmietanka z Silicon Valley?

Dolina Krzemowa to epicentrum tech-przemysłu od dziesięcioleci – już począwszy od roku 1938, kiedy to Bill Hewlett i David Packard zaczęli pracować w garażu w Palo Alto. To może się jednak zmienić. Firma Hewlett Packard Enterprise przenosi swoją siedzibę do Teksasu. Wielu inwestorów i kadry kierowniczej opuszcza San Francisco: Oracle wybrało Austin. Elon Musk potwierdził, że przeprowadza się do Teksasu.

Jak podaje CNN, w czasie pandemii należy się spodziewać takich posunięć, kiedy ludzie i tak pracują z domu. Kilka firm technologicznych zapowiedziało, że dadzą pracownikom możliwość stałej pracy w domu nawet po zakończeniu pandemii. Ale przeniesienie siedziby firmy, założycieli firmy i wielkich inwestorów venture capital wskazuje na korporacyjną diasporę branży technologicznej. Trwa „tech-exodus” z obszaru Zatoki.

Niektórzy, którzy już opuścili San Francisco, skarżyli się na złe zarządzanie miastem i stanem. Kalifornia wprowadziła ograniczenia związane z Covid-19, wobec których niektórzy – zwłaszcza Musk – byli krytyczni. Dla porównania, Floryda i Teksas zastosowały nieco mniej rygorystyczne ograniczenia. W Dolinie Krzemowej utrzymują się absurdalnie wysokie ceny nieruchomości. Podatek dochodowy od osób fizycznych w Kalifornii jest wysoki, podczas gdy Floryda i Teksas on nie obowiązuje.

Dokąd przeprowadzają się z Doliny Krzemowej?

Kierunek Teksasu – zwłaszcza do Austin – nie jest niespodzianką. Ośrodek technologiczny, nazywany „Silicon Hills” jest już domem dla liderów branży, w tym Advanced Micro Devices, Dell i innych tech-korporacji. Według danych z Izby Handlowej w Austin, w listopadzie tego roku do miasta przeniosło się 39 firm z branży technicznej i podobnych. Wśród nich jest 8VC, firma venture capital prowadzona przez współzałożyciela Palantiru – Joe Londonsdale’a. Tesla buduje fabrykę na obrzeżach Austin, która ma zapewnić 5 tys. miejsc pracy. Producent e-papierosów Juul Labs przeniósł swoje biuro korporacyjne z Zatoki do Austin już w ubiegłym roku. Burmistrz Miami Francis Suarez skorzystał z okazji, by przyciągnąć więcej wiodących firm do swojego regionu.

Kiedy Delian Asparouhov, dyrektor funduszu Petera Thiela i współzałożyciel Varda Space Industries, zatweetował na początku tego miesiąca: „Ok chłopaki, co wy na to, żeby przenieść Dolinę Krzemową do Miami”, Suarez szybko odpowiedział: „Jak mogę pomóc?”. Suarez zorganizował też wirtualną dyskusję przy okrągłym stole na temat tego, jak wspierać rozwijającą się w mieście branżę technologiczną. Współzałożyciel platformy Reddit, Alexis Ohanian, tweetował na początku tego miesiąca, że przeprowadził się z San Francisco na Florydę kilka lat temu. Goldman Sachs, z siedzibą w Nowym Jorku, podobno rozważa przeniesienie niektórych operacji do Miami.

Kto opuszcza Dolinę Krzemową?

  • Hewlett Packard Enterprises: Firma ogłosiła plany przeniesienia swojej siedziby z San Jose do Teksasu na początku tego miesiąca. Houston jest już największym centrum zatrudnienia, a firma buduje nowy kampus w mieście.
  • Oracle: Koncern przenosi swoją główną siedzibę z Redwood City w Kalifornii do Austin, choć planuje utrzymać swoją obecność w Kalifornii.
  • Elon Musk: Dyrektor generalny Tesli zapowiedział swoją przeprowadzkę z Kalifornii do Teksasu podczas corocznego szczytu rady dyrektorów generalnych The Wall Street Journal w zeszłym tygodniu. Wcześniej zasugerował na Twitterze, że przeniesie siedzibę Tesli do Teksasu – co jeszcze nie nastąpiło, ale firma buduje duży obiekt poza Austin.
  • 8VC: Firma VC z Londonsdale przenosi swoją główną siedzibę z Doliny Krzemowej do Austin.
  • Drew Houston: Dyrektor generalny Dropbox kupił dom w Austin i planuje uczynić go swoim stałym miejscem zamieszkania.
  • W ich ślady poszły również takie firmy jak FileTrail, DZS Inc i QuestionPro.
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...