Finansowanie robotyzacji – z czego mogą skorzystać firmy?

Finansowanie robotyzacji – z czego mogą skorzystać firmy? / Gordon Koelmel
Rynek robotyki od kilku lat bardzo dynamicznie się rozwija, a w Polsce blisko 1/3 małych i średnich przedsiębiorstw produkcyjnych planuje w ciągu najbliższych 3 lat robotyzację . Automatyzacja pozwala szybciej odpowiadać na warunki rynkowe i zwiększyć elastyczność, dzięki której firma może być przygotowana także na nieprzewidziane sytuacje. Robotyzacja przynosi wiele korzyści, natomiast jak każdą inwestycje warto ją zaplanować również od strony finansowej. Tym bardziej, że rynek oferuje różne możliwości i ułatwienia.

Roboty i coboty - praca ramię w ramię z człowiekiem

Roboty współpracujące (ang. collaborative robot, cobot) to przystosowane do bezpiecznej współpracy i proste w obsłudze ramiona robotyczne, które automatyzują czynności takie jak pick and place, wykańczanie powierzchni, obsługę maszyn, montaż, spawanie, pakowanie czy kontrolę jakości. Demokratyzują robotyzację – dostępne są dla firm niezależnie od ich rozmiaru, również dla małych i średnich, profilu produkcyjnego czy skali operacji. Coboty mogą być przezbrojone i przemieszczone w zależności od realizowanej aplikacji lub zmieniających się warunków w zakładzie. Charakteryzuje je również szybkość wdrożenia, łatwość programowania i obsługi oraz mały obrys pozwalający na pracę w ograniczonych przestrzeniach. Znajdują zastosowanie w przetwórstwie drewna, metalu, sektorze elektronicznym, automotive, a dzięki certyfikacji do pomieszczeń czystych mogą pracować także m.in. w branży farmaceutycznej, chemicznej lub kosmetycznej czy sektorze żywności i napojów.

Robot w leasingu czy robot na godziny?

Roboty są dostępne w leasingu, a także w drugiej elastycznej formie – robot jako usługa. DLL, globalna firma z sektora finansowego oferuje klientom dopasowane do potrzeb programy finansowe i leasingowe w zakresie robotów współpracujących Universal Robots. Oferta jest skierowana do przedsiębiorstw każdej wielkości. Klienci doceniają kilka aspektów, m.in. brak wkładu własnego, minimum formalności i elastyczny okres finansowania. Leasing obniża bariery inwestycji – firma zyskuje możliwość uelastycznienia produkcji, bez ponoszenia kosztów początkowych oraz ryzyka.

Na rynku znajdziemy też firmy oferujące wynajem cobotów na godziny. To elastyczne rozwiązanie zmniejsza ryzyko związane z inwestycją oraz pozwala na wdrożenie robota praktycznie z dnia na dzień. Po audycie i analizie ryzyka, firma otrzymuje gotowe do pracy zrobotyzowane stanowisko oraz wsparcie techniczne, a płaci za godziny pracy robota przy założonym minimalnym czasie pracy.

Transformacja cyfrowa – co obejmują programy wspierające?

Jednym z podmiotów oferujących pomoc w kwestii finansowania robotyzacji jest Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości. Została powołana, aby wspierać firmy w transformacji cyfrowej, m.in. właśnie w procesie automatyzacji. FPPP oferuje obecnie 30 różnych instrumentów finansowych skupiających się na kilku obszarach: inwestycjach, dotacjach, pożyczkach i podatkach. Jednym z proponowanych narzędzi jest FPPP Nawigator Finansowy (przemyslprzyszlosci.gov.pl/nawigatorfinansowy/). Pozwala on przedsiębiorcy na przeanalizowanie potrzeb firmy i wybranie odpowiedniego źródła finansowania. Po wyborze wielkości firmy oraz rodzaju wsparcia, którym przedsiębiorstwo jest zainteresowane, narzędzie proponuje możliwe sposoby finansowania.

Nad nowym rozwiązaniem pracują Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Rozwoju – od 2021 do 2025 roku ma działać ulga na robotyzację, która pozwoli firmie na odliczenie do 50 proc. kosztów uzyskania przychodów poniesionych na inwestycje w robotyzację. Zgodnie z planem koszty na robotyzację będą mogły być odliczone podczas roku podatkowego, a w momencie składania rocznego zeznania podatkowego będzie wymagane dokonanie dodatkowego odpisu. Prace nad ostateczną formą ulgi na robotyzację wciąż trwają.

Krzysztof Hajzyk, Channel Development Manager, Universal Robots
Krzysztof Hajzyk ma 15 lat doświadczenia w sprzedaży komponentów automatyki przemysłowej. Jako Channel Development Manager w Universal Robots odpowiada przede wszystkim za rozwijanie sieci dystrybutorów oraz integratorów systemów na terenie Polski. Krzysztof ukończył studia na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: INFORLEX Biznes

Cobot UR10e

Gordon Koelmel

***

O Universal Robots

Firma Universal Robots powstała w 2005 roku w celu rozpowszechnienia technologii robotów, tworząc niewielkie, łatwe w użyciu, przystępne cenowo oraz elastyczne i bezpieczne we współpracy roboty przemysłowe. Od 2008 r. kiedy został wprowadzony na rynek pierwszy robot współpracujący (cobot), firma rozwija się w szybkim tempie, a przyjazne użytkownikom coboty są obecnie sprzedawane na całym świecie. Firma, która jest częścią Teradyne Inc., ma swoją siedzibę w duńskim Odense, a jej przedstawicielstwa i oddziały mieszczą się w Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii, Niemczech, Francji, Turcji, Meksyku, Czechach, Polsce, Chinach, Singapurze, Indiach, Japonii, Korei Południowej oraz na Tajwanie i we Włoszech. W 2018 r. przychód Universal Robots wyniósł 234 mln USD. Więcej informacji na www.universal-robots.com/pl/ oraz www.blog.universal-robots.com/

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...