Brexit 2019 - skutki dla polskich przedsiębiorców

Brexit 2019 - skutki dla polskich przedsiębiorców /Fot. Fotolia
Ostateczny kształt Brexitu nadal jest nieznany. Dla polskich firm oznacza to duże zawirowania i niepewność. W przypadku braku porozumienia czyli tzw. twardego Brexitu w szybkim tempie będziemy mieli do czynienia z bardzo dużymi zmianami.

Polskie przedsiębiorstwa eksportujące produkty do Wielkiej Brytanii będą musiały zmierzyć się z nowymi uwarunkowaniami. Eksport towarów na wyspy będzie przebiegać podobnie jak do krajów z poza Unii Europejskiej. Pojawią się kontrole, cła, certyfikaty, zezwolenia, kwestie logistyczne czy różnego rodzaju dodatkowe formalności czyli to wszystko co znane jest już eksporterom sprzedającym swoje produkty poza granice wspólnoty. Z dnia na dzień to wszystko stanie się rzeczywistością dla przedsiębiorców prowadzących kontakty handlowe z Brytyjczykami.

Na szczęście te formalności nie powinny wpłynąć na ograniczenie relacji handlowych pomiędzy obydwoma krajami. Polskie towary nadal będą eksportowane na Wyspy, a ludzie nadal będą je kupować. Trudniejsze będzie dostarczanie towarów na czas w tych łańcuchach logistycznych, które obecnie funkcjonują, a zwłaszcza, żeby zrobić to po tej samej cenie. Wprowadzenie podwyżek ceł na poziomie 10-20% praktycznie z dnia na dzień może spowodować, że niektóre towary będą mniej opłacalne, przez co handle będzie mniej rentowny.

Polecamy: Kodeks pracy 2019 - komentarz

Dla branży transportowej Brexit oznacza większe ryzyko niż w innych sektorach. 23% z 2 milionów wszystkich ciężarówek, które jeżdżą w Wielkiej Brytanii to są ciężarówki polskie. Dla polskich przewoźników jest to krytyczny element ryzyka. Wszelkiego rodzaju kwestie prawne i uregulowania w zakresie transportu przewozów z dnia na dzień staną się dużym ograniczeniem biznesowym. Istotne są przepisy związane z czasem pracy, z kontrolami na granicach czy z pracą kierowców. Może to spowodować, że cześć z przedsiębiorców po prostu może zrezygnować z tego rynku.

Chociaż do Brexitu zostały niespełna 3 miesiące, i jest duża niepewność tego jaki będzie miał ostateczny kształt, przedsiębiorcy mogą, a nawet powinni się do niego przygotowywać. Istnieją różnego rodzaju inicjatywy, zarówno rządowe jak i branżowe poszczególnych sektorów gospodarki, które mogą chociaż trochę zniwelować negatywne skutki wyjścia Wielkiej Brytanii Z Unii. Jednak, jak będzie w rzeczywistości, zależy od poszczególnych relacji biznesowych. Można renegocjować kontrakty, zmienić ceny czy w inny sposób próbować się dostosować. Właśnie na takie działania jest jeszcze czas, tak żeby każdy mógł ułożyć sobie dwa, trzy scenariusze przed 28 marca.

Źródło: https://newsrm.tv

Moja firma
Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

pokaż więcej
Proszę czekać...