Urlop rodzicielski - pierwsze czytanie w Sejmie

Urlop rodzicielski. Na wczorajszym specjalnym posiedzeniu Sejmu odbyło się pierwsze czytanie projektów (rządowego i trzech poselskich) ustaw dotyczących uprawnień rodzicielskich. Posłowie poparli zawartą w nich propozycję wprowadzenia tzw. urlopów rodzicielskich.

 
Urlop rodzicielski


Pracodawcy RP zwracają uwagę na to, że planowana nowelizacja może odbić się  niekorzystnie na sytuacji samych kobiet na rynku pracy. - Istnieje duże ryzyko, że roczna przerwa w pracy spowoduje dezaktualizację kompetencji, a w konsekwencji - dezaktywizację zawodową. Przypominamy, że - jak wynika z analiz OECD - zbyt długie okresy urlopów macierzyńskich wpływają negatywnie na poziom zatrudnienia kobiet i wysokość ich przyszłych zarobków - mówi ekspert Pracodawców RP Wioletta Żukowska.

 
Ekspert przestrzega także przed pośpiechem legislacyjnym, który wynika z decyzji rządu o objęciu nowymi przepisami „matek I kwartału”. Aby mogły one skorzystać z rocznego urlopu, ustawa musiałaby wejść w życie do 17 czerwca br. - Pośpiech w procedowaniu zmian prawnych w tak ważnym obszarze, jakim są uprawnienia rodzicielskie, nie jest wskazany. Może bowiem spowodować późniejsze problemy w stosowaniu czy interpretacji tych przepisów - podkreśla ekspert.


Podczas prac nad projektami w Komisji Nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach za wiodący uznano projekt rządowy. Zwiększa on wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz wprowadza tzw. urlop rodzicielski. W wyniku nowelizacji łączny wymiar urlopów wyniesie 52 tygodnie (20 tygodni „podstawowego” urlopu macierzyńskiego + 6 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego + 26 tygodni urlopu rodzicielskiego). Podobne regulacje funkcjonują m.in. w Szwecji i Wielkiej Brytanii. - Trzeba jednak pamiętać o tym, że prowadzona jest tam aktywna i konsekwentna polityka prorodzinna, obejmująca oprócz długich urlopów macierzyńskich również inne formy wsparcia dla rodzin z dziećmi - wyjaśnia Żukowska.


Zobacz: ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie


Polityka prorodzinna


W opinii Pracodawców RP samo wydłużenie wymiaru urlopów nie zrealizuje głównego celu polityki prorodzinnej, jakim jest wzrost dzietności. - Należy także podjąć inne inicjatywy zmierzające do rozwoju opieki instytucjonalnej oraz popularyzować elastyczne formy zatrudnienia, umożliwiające kobietom realne łączenie życia zawodowego z obowiązkami macierzyńskimi (np. poprzez telepracę czy elastyczny czas pracy). Nie bez znaczenia są tu również procedowane obecnie w sejmie zmiany dotyczące ruchomego czasu pracy - mówi ekspert.


Należy także dodać, że w związku z dłuższym urlopem rodzica większe koszty będzie ponosił pracodawca. - Obejmą one wydatki związane z nieobecnością pracownika i potrzebą zorganizowania na ten czas zastępstwa - wylicza Żukowska. Warto zatem rozważyć wprowadzenie specjalnych zachęt dla firm, co mogłoby zniwelować ewentualne obawy po stronie przedsiębiorców.

 
Zobacz: Zasiłek macierzyński dla samozatrudnionych

 

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...