Rosnące bezrobocie w Unii Europejskiej

Rosnące bezrobocie to wielki problem Unii Europejskiej. W marcu br., w 27 krajach stopa bezrobocia wyniosła 10,9 proc., w Polsce 10,7 proc. Z dramatyczną sytuacją na rynku pracy mamy do czynienia przede wszystkim w Hiszpanii, Grecji, czy Portugalii. Jednocześnie jednak w 14 państwach UE bezrobocie jest niższe niż w Polsce. Oznacza to, że sytuacja na rynkach pracy w krajach UE jest silnie zróżnicowana.

W większości krajów Unii bezrobocie dotyka głównie ludzi młodych. Niestety także w naszym kraju. W marcu br. w Polsce bez pracy było 28 proc. ludzi, którzy nie ukończyli 25 lat. To nieznacznie mniej niż w styczniu, czy lutym, ale więcej niż przed rokiem, kiedy nie miało zatrudnienia 25,9 proc. młodych.


Nasz rynek pracy nie tworzy wystarczającej liczby miejsc pracy dla ludzi młodych. Chociaż jeszcze gorzej jest w Hiszpanii, gdzie pracy nie ma 55,9 proc. osób do 25 lat, czy we Włoszech, gdzie bez pracy pozostawało w marcu 38,4 proc. młodych. Niewiele lepiej jest w Portugalii, czy na Słowacji.


Priorytetem naszego rządu powinno więc być tworzenie warunków dla wzrostu zatrudnienia, w tym szczególnie zwiększenie zatrudnienia wśród ludzi młodych. Niezbędne są zmiany w regulacjach dotyczących rynku pracy, o czym Lewiatan mówi od wielu lat. Ale niezbędne jest także dostosowanie systemu edukacji do potrzeb rynku pracy. Badania PKPP Lewiatan wśród firm mikro, małych i średnich pokazują, że przedsiębiorcy nawet w czasie osłabienia gospodarczego, poszukują pracowników z doświadczeniem, a to oznacza, że system edukacji m.in. powinien uwzględniać możliwości zdobywania doświadczenia w trakcie nauki.


Zobacz: Nie zmieni się VAT w 2014 roku


Takie rozwiązanie już od dawna z powodzeniem stosują Niemcy. Dlatego w tym kraju stopa bezrobocia wśród młodych wynosi tylko 7,6 proc., przy stopie bezrobocia ogółem na poziomie 5,4 proc. Podobny problem jak Polska ma szwedzki rynek pracy, gdzie przy stopie bezrobocia na poziomie 8,4 proc., bezrobocie wśród młodych wynosi 25,1 proc. Szwedzi wyraźnie wskazują na rozwiązania niemieckie - dotyczące elastyczności zatrudniania oraz systemu edukacji zawodowej - które należy wykorzystać. My także nie powinniśmy się tego obawiać.


Lewiatan od dawna proponuje, aby rozwijać szkolnictwo zawodowe i stworzyć system praktyk zawodowych. A także aby zbudować bardziej elastyczny system zatrudniania, wykorzystując rozwiązania duńskie i niemieckie (flexicurity). Inaczej sytuacja młodych ludzi na polskim rynku pracy nie będzie się poprawiać i mogą oni dojść do wniosku, że należy szans poszukać gdzie indziej. I do grona prawie 2 mln młodych, którzy te szanse znaleźli na innych rynkach dojdą kolejni, ze szkodą dla polskiej gospodarki. A w długim okresie - z nieodwracalną szkodą dla polskiej demografii i wszystkiego, co z tym się wiąże w gospodarce.

 
Zobacz: Deregulacja ułatwi życie przedsiębiorcom

 

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...