Unijne wsparcie na programy naukowo-badawcze

Unia Europejska ma zapewnić więcej pieniędzy na badania naukowo-badawcze. Na dofinansowanie mogą liczyć wspólne projekty naukowców i przedsiębiorców. Zostaną również wyłonione tzw. inteligentne specjalizacje.

W ramach kolejnej, unijnej perspektywy finansowej na lata 2014-2020 zmieni się system podziału środków na poszczególne projekty. M.in. projekty badawczo-rozwojowe, silnie związane z obszarem innowacji. 


- Zmusimy przedstawicieli nauki i gospodarki do realizacji wspólnych projektów - zapowiada w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Iwona Wendel, wiceminister rozwoju regionalnego. 


Chodzi o komercjalizację badań naukowych, czyli ich zastosowanie w przemyśle, a więc coś, z czym do tej pory był duży problem. Na szczęście, od niedawna to się zmienia. W dużej mierze dzięki realizowanym już projektom unijnym, które wymagały aktywności, zarówno ze strony naukowców, jak i przedsiębiorców oraz połączenia ich sił. 


- Mieliśmy taki schemat pomocowy w tej perspektywie finansowej, bardzo dobrze się udał - mówi wiceszefowi resortu regionalnego. - Nie będziemy wyważać otwartych drzwi, pójdziemy dobrą praktyką, utartym szlakiem. 


To znaczy, że w pierwszym etapie finansowane będą na badania naukowe. Dalsze finansowanie zależeć będzie od ich efektów, od oceny tego, czy dany projekt będzie nadawał się do wdrożenia w toku produkcji przemysłowej.


- Jeżeli tak, to w drugim etapie będą pieniądze, żeby to, rzeczywiście wdrożyć - mówi Wendel dodając jednocześnie, że promowane będą konsorcja, czyli wspólne przedsięwzięcia, podejmowane przez przedsiębiorców i ludzi nauki oraz projekty, przygotowywane pod konkretne zamówienie przemysłu. 


Zobacz: Likwidacja firmy a rozliczenie podatków


Nowa perspektywa budżetowa i inne, niż do tej pory zasady finansowania projektów wiążą się z koniecznością wytypowania tzw. inteligentnych specjalizacji. To wymóg narzucany dzisiaj przez Komisję Europejską. 


- Musimy, na poziomie krajowym określić kilka obszarów, wybrać około 5-6 inteligentnych specjalizacji, w których będziemy koncentrować środki - tłumaczy Iwona Wendel w czasie targów CeBIT w Hanowerze. - Na razie mamy 99 branż wybranych po stronie gospodarki i 10 po stronie nauki pól badawczych. 


Podobne zasady funkcjonować będą na poziomie regionalnym, co ma szanse stać się dodatkowym impulsem dla rozwoju naszej gospodarki. 


Wśród typowanych obszarów znajduje się ICT, czyli branża nowoczesnych technologii teleinformatycznych. Ponadto nanotechnologia, przemysł maszynowy, turystyka, która wypracowuje, rocznie około 6 proc. PKB. 


- Oczywiście musimy tak mądrze o wymyślić, żeby nie zamknąć nikomu drogi tam, gdzie jest potencjał i możliwość wdrażania polskiej myśl - zauważa Wendel - Myślę, że w ciągu najbliższych 3-4 tygodni już będziemy wiedzieli, o które branże chodzi.


Zobacz: Obowiązkowe elementy faktury VAT

 

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...