Zmiany w ustawie o VAT dotyczące obrotu surowcami wtórnymi

Posłowie zarówno koalicji, jak i opozycji zadeklarowali w środę poparcie dla proponowanych przez rząd zmian w ustawie o VAT, które mają wyeliminować patologie w obrocie surowcami wtórnymi.

 

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników oraz ustawy o transporcie drogowym zakłada m.in., że obrót zużytymi akumulatorami, odpadami z tworzyw sztucznych, szkła i gumy będzie podlegał takim samym zasadom opodatkowania VAT jak handel złomem. Przewidywane są też ułatwienia w VAT dla zagranicznych przewoźników autokarowych wykonujących przewozy okazjonalne w Polsce, oraz korzystniejsze zasady przeliczania walut w przypadku organizatorów imprez masowych np. związanych z EURO 2012.

 

Krystyna Skowrońska (PO), przedstawiając sprawozdanie sejmowej Komisji Finansów Publicznych z prac nad projektem powiedziała, że do ustawy zostanie wprowadzona definicja ustawowa złomu. Jej brak powoduje wątpliwości interpretacyjne. Zwróciła uwagę, że konieczne jest doprecyzowanie katalogu odpadów przetwarzalnych, które są objęte mechanizmem tzw. odwróconego obciążenia (jest stosowany w obrocie złomem od 1 kwietnia 2011 r., zgodnie z nim obowiązek odprowadzenia podatku ciąży na nabywcy, a nie sprzedawcy).

 

Skowrońska dodała, że projekt dostosowuje polskie regulacje do regulacji unijnych oraz orzeczeń Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Umożliwia np. odliczenie podatku z faktur wystawionych przez podmiot, który nie jest zarejestrowany w Polsce do celów VAT. Skowrońska wyraziła wątpliwość, czy nowela wejdzie w życie 1 lipca 2011 r., co nakazują przepisy wspólnotowe.

 

Andrzej Orzechowski z PO zaznaczył, że zmiana dotycząca definicji odpadów przetwarzalnych eliminuje nieprawidłowości w obrocie surowcami wtórnymi i przyczyni się do zwiększenia płynności podmiotów zaangażowanych w ten obrót. "Zmiany mają charakter głównie techniczny, są potrzebne, upraszczają rejestrację i obrót" - podsumował i zadeklarował, że PO będzie głosować za ich przyjęciem.

 

Maria Zuba z PiS powiedziała, że jej klub przyjmuje propozycje rządu z nadzieją, iż zmiany zlikwidują szarą strefę i patologie w obrocie odpadami przetwarzalnymi. Zuba zaznaczyła, że zmiany dotyczące przewoźników zagranicznych mogą zachęcić zagranicznych turystów do przyjazdu do Polski nie tylko w czasie EURO 2012, ale także później. Zdaniem posłanki nowela doprowadzi ponadto do "poprawy przejrzystości przepisów ustawy o VAT z uwzględnieniem orzecznictwa ETS".

 

Tutaj przeczytasz jak rozliczyć zakup złomu>>>

 

Także Sławomir Kopyciński z SLD poinformował, że jego klub będzie głosował za uchwaleniem nowelizacji, ponieważ dostrzega konieczność wprowadzenia proponowanych zmian. Takie samo stanowisko zaprezentował Andrzej Pałys z PSL.

 

Zgodnie z uzasadnieniem do projektu, zmiany są związane z koniecznością dostosowania niektórych przepisów ustawy o VAT do regulacji unijnych, ale resort finansów zaproponował wprowadzenie kilku nowych regulacji. Chodzi np. o doprecyzowanie katalogu odpadów przetwarzalnych, które są objęte tzw. mechanizmem odwróconego obciążenia. Dzięki temu ma być jasne, kiedy osobą zobowiązaną do rozliczenia VAT będzie nabywca, a nie sprzedawca.

 

Projekt rozszerza ponadto stosowanie mechanizmu odwróconego obciążenia w handlu m.in.: zużytymi akumulatorami elektrycznymi, odpadami szklanymi i gumowymi i innymi z tworzyw sztucznych.

 

W dokumencie wprowadzono uproszczenie zasad dotyczących przeliczania kursów walut przez podatników świadczących usługi wstępu na imprezy masowe, np. Euro 2012 (udostępnianie obiektów odpłatnie publiczności). Obecnie kurs danej waluty przeliczany jest - co do zasady - na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego w VAT.

 

Po zmianie wartość transakcji będzie można również przeliczyć zgodnie z przepisami obowiązującymi przy obliczaniu wartości celnej, tj. po kursie ustalonym w przedostatnią środę miesiąca - w oparciu o bieżące kursy średnie wyliczane i ogłaszane przez NBP.

 

Zaplanowano też zmiany dotyczące rejestracji i rozliczania VAT przez firmy zagraniczne świadczące w Polsce tzw. okazjonalne przewozy drogowe osób pojazdami zarejestrowanymi za granicą. Podmioty takie będą mogły skorzystać z uproszczonej rejestracji w zakresie identyfikacji podatkowej dla celów podatku VAT

 

 

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...