Firmy będą karane za błędy we wnioskach o dotacje

Przedsiębiorcy będą karani za błędy przy rozliczaniu dotacji unijnych. Urzędnicy mogą nawet wstrzymać wypłatę pieniędzy.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego wydało wytyczne dla urzędów wojewódzkich, że mają karać finansowo przedsiębiorców notorycznie popełniających błędy we wnioskach. Dodatkowo przedsiębiorcy nie mogą odwoływać się od takich decyzji urzędników.


Początkowo resort postanowił, że firmy mają być karane za najmniejsze błędy przy rozliczaniu unijnych dotacji. Jednak szybko złagodził swoje stanowisko. MRR poinformowało urzędników, że mogą sami poprawiać oczywiste pomyłki we wniosku o płatność, zamiast zwracać je do poprawy.


Należy zaznaczyć, że pieniądze z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki rozliczają nie tylko firmy, ale także organizacje pozarządowe i instytucje publiczne. Resort rozwoju twierdzi jednak, że winę za opóźnienia w wypłacie dotacji ponoszą zwykle beneficjenci niepubliczni, czyli przedsiębiorcy i organizacje pozarządowe, którzy błędnie wypełniają wnioski o płatność. Dlatego wydało wytyczne, zgodnie z którymi będzie ich można za to ukarać.


Jednak zdaniem Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, winę za błędy i opóźnienia w rozliczeniach równie często ponoszą urzędnicy, których jakość pracy pozostawia wiele do życzenia. W omawianej sytuacji przedsiębiorca jest bezbronny, skazany na łaskę i niełaskę urzędnika, który może wszystko.


Zdyscyplinowani mają zostać przedsiębiorcy i organizacje pozarządowe, realizujące zwykle małe projekty. PKPP Lewiatan zastanawia się, czy sankcje dotkną też instytucje publiczne, które odpowiadają za duże projekty systemowe i korzystają z wielomilionowych dotacji. Przecież one również mają problemy z rozliczeniami, często spóźniają się z wnioskami o płatność i realizują projekty niezgodnie z harmonogramem.

oprac. Alicja Fal

 

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...