Niemieccy przedsiębiorcy dobrze oceniają inwestycje w Polsce

Prawie 90 proc. niemieckich przedsiębiorców, którzy zainwestowali w Polsce, jest zadowolonych z tej decyzji - wynika z badania przeprowadzonego przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową.

Badanie, którego wyniki zostały przedstawione na konferencji w Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa przeprowadziła na przełomie lutego i marca 2010 r. Wzięło w nim udział 89 działających na polskim rynku firm z kapitałem polskim i niemieckim.

86 proc. ankietowanych uznało, że podjęta przez nich w przeszłości decyzja o lokalizacji biznesu w Polsce była dobrym posunięciem. Na inwestycje w Polsce nie zdecydowałoby się ponownie tylko 9 proc. firm niemieckich; wybraliby Białoruś, Rosję, Rumunię czy Słowację.

Za najbardziej zachęcające do zakładania firm w Polsce ankietowani uznali wysokie kwalifikacje naszych pracowników (4,3 pkt na 5 pkt możliwych), oraz członkostwo Polski w Unii Europejskiej (4,4 pkt). Wskazywali też na terminowość płatności, duży popyt wewnętrzny, wysoką jakość szkolnictwa wyższego, dostępność lokalnych dostawców oraz dobrą jakość ich usług.

Według badanych, na wizerunek Polski negatywnie wpływa natomiast zła infrastruktura publiczna (np. drogi), która uzyskała tylko 2,4 pkt. W dalszej kolejności wymienili niską efektywność administracji publicznej, nieelastyczne prawo pracy, nadmierne obciążenia podatkowe.

Ankietowani wskazywali, że na zwiększenie atrakcyjności Polski dla inwestorów zagranicznych mogłaby mieć wpływ liberalizacja i stabilizacja prawa gospodarczego (29 wskazań), reforma podatkowa i obniżenie tzw. pozapłacowych kosztów pracy (23 wskazania) oraz rozbudowa infrastruktury (20 wskazań).

W porównaniu z 2009 r., w ocenie niemieckich inwestorów, w 2010 r. poprawiła się sytuacja gospodarcza Polski. W ubiegłym roku jako dobrą oceniło ją 8 proc. pytanych przez Izbę, w 2010 r. - 31 proc. Jednocześnie 46 proc. ankietowanych firm odnotowało spadek obrotów. Jednak 60 proc. z nich ma nadzieję na odwrócenie tego trendu. 44 proc. działających w Polsce przedsiębiorców z kapitałem niemieckim lub polsko-niemieckim stwierdziło, że w 2009 r. ich obroty spadły, ale 47 proc. z nich wierzy, że w 2010 r. sytuacja się zmieni.

Badane firmy najgorzej oceniły swoją przyszłość jeśli chodzi o eksport. Tylko 24 proc. z nich uważa, że ich eksport wzrośnie, natomiast 8 proc. spodziewa się jego spadku.

54 proc. niemieckich firm dobrze ocenia perspektywy polskiej gospodarki w 2010 r. Według 35 proc. pozostaną one bez zmian, a 11 proc. uważa, że będą gorsze niż w 2009 r. Jeżeli chodzi o kondycję własnych firm, to 52 proc. ankietowanych spodziewa się jej poprawy, 39 proc. stabilizacji, a 9 proc. pogorszenia. 32 proc. uczestników badania wskazało, że w 2010 r. zwiększy w swoich przedsiębiorstwach zatrudnienie, 58 proc., że pozostanie ono na tym samym poziomie co w 2009 r., a 10 proc., że zostanie zmniejszone.

W Polsko-Niemieckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej jest zrzeszonych prawie tysiąc podmiotów z kapitałem niemieckim lub mieszanym polsko-niemieckim. W Polsce, według szacunków Izby, działa ok. 6-7 tys. takich firm.

 

Moja firma
Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

pokaż więcej
Proszę czekać...