Transakcje powyżej 15 tys. euro muszą być rejestrowane

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
rozwiń więcej
Przedsiębiorcy będą musieli rejestrować transakcje w gotówce przekraczające 15 tys. euro. Obowiązek ten będzie istniał także wtedy, gdy kontrahent podzieli tę kwotę na mniejsze operacje finansowe.

Nie tylko banki, kancelarie notarialne i biura maklerskie, ale także przedsiębiorcy będą musieli rejestrować transakcje przekraczające 15 tys. euro.

Nowa wewnętrzna procedura

Do 22 kwietnia 2010 r. banki, SKOK-i, kantory, komisy, antykwariaty, jubilerzy, kasyna, domy maklerskie i aukcyjne muszą wprowadzić w formie pisemnej wewnętrzną procedurę przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Powinni opracować sposób rejestrowania transakcji, których wartość przekracza 15 tys. euro, nawet wówczas gdy zostały przeprowadzone za pomocą kilku operacji, lecz okoliczności wskazują, że są ze sobą powiązane, a podzielono je tylko w celu uniknięcia rejestracji. Bez względu na wartość transakcji muszą ją zarejestrować wówczas, gdy okoliczności wskazują, że może mieć związek z praniem pieniędzy lub finansowaniem terroryzmu.

Takie obowiązki nakłada na przedsiębiorców ustawa z 25 czerwca 2009 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu wprowadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł oraz przeciwdziałaniu terroryzmu oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 166, poz. 1317).

Wewnętrzne procedury muszą też określić sposoby przeprowadzania bieżącej analizy transakcji gotówkowych, oceny ryzyka i przekazywania informacji o transakcjach Generalnemu Inspektorowi Informacji Finansowej.

Można odstąpić od umowy

Gdy przedsiębiorca na przykład nie może zidentyfikować klienta lub uzna, że wartości majątkowe mogą pochodzić z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł, to może odstąpić od umowy z nim.

- Odstępując od umowy, nie wskazuje na konkretne zarzuty, ale tylko zawiadamia klienta, że zrobił to z powodu braku możliwości zastosowania środków bezpieczeństwa finansowego. Natomiast nie powinien informować go o tym, że przekazał Generalnemu Inspektorowi Informacji Finansowej dane o planowanej przez niego transakcji - tłumaczy Romuald Paprzycki z Deloitte.

Dodatkowe obowiązki firm

Zdaniem prawników z Deloitte transakcje podejrzane przedsiębiorca może wykryć podczas rozmowy z klientem, obserwując jego zachowanie i analizując kolejne umowy, które zawierał. Może to zrobić nawet wówczas, gdy płatność rozłożona została na raty. Prawnicy podają przy tym taki przykład: sklep obuwniczy wyleasingował kilka drogich samochodów, a raty w kwocie niższej niż 15 tys. zł płacił gotówką. Działalność sklepu służyła jako przykrywka do wprowadzania do obrotu pieniędzy pochodzących z wyłudzeń towarów oraz z paserstwa. W takim przypadku firma leasingowa w ramach nowej procedury oceny klienta ustali, że leasing drogich samochodów nie odpowiada charakterowi działalności małego sklepu obuwniczego i typowemu zachowaniu właściciela takiego sklepu. Dlatego zaliczy go do grupy wysokiego ryzyka, a następnie zawiadomi GIIF o transakcji i osobie klienta.

- Aby zabezpieczyć swoją firmę przed podejrzanymi klientami, przedsiębiorca nie może domagać się, aby osoby fizyczne, z którymi zawiera transakcje, dokonywały płatności przelewem z konta w banku, i odmawiać przyjmowania gotówki nawet wówczas, gdy płatności wynoszą powyżej 15 tys. euro. Tylko wówczas gdy zawiera transakcje z innym przedsiębiorcą, płatności muszą być dokonywane za pośrednictwem banku - tłumaczy Iwona Mirosz, radca prawny z kancelarii Brid & Brid i doradca Krajowej Izby Gospodarczej.

Wielu przedsiębiorców krytykuje nowy obowiązek, m.in. ze względu na konieczność ponoszenia dodatkowych kosztów na przeszkolenie personelu, który będzie weryfikował klienta. Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha takie obciążanie przedsiębiorców obowiązkami publicznoprawnymi nazywa wręcz dodatkowym podatkiem na rzecz rządu. Tym bardziej że za niedopełnienie formalności grożą im wysokie kary, nawet do 750 tys. zł.

Konta anonimowe do likwidacji

Na banki zostały nałożone jeszcze inne obowiązki dotyczące tzw. kont anonimowych, na których są zdeponowane pieniądze jeszcze przed 2004 r., nieznane jest nazwisko, a posiadaczowi do pobrania gotówki wystarczy, że wskaże hasło.

- Baki muszą dokonać przeglądu i zamknięcia tych kont do 22 października 2010 r. - tłumaczy Jerzy Bańka ze Związku Banków Polskich. Wykazy tych kont zostaną podane do publicznej wiadomości na przykład w internecie, a pieniądze przekazane do nieoprocentowanego depozytu. Roszczenie o wypłatę z tego depozytu nie przedawnia się

284 przypadki przestępstw prania brudnych pieniędzy wykryto w Polsce w 2009 r. Rok wcześniej było ich 254. W całej Unii Europejskiej wzrost przekroczył 6 proc.

Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz

malgorzata.piasecka@infor.pl

 

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...