W 2013 roku nie będzie już papierowych deklaracji

Paulina Bąk
rozwiń więcej
W 2013 roku przedsiębiorca uzyska możliwość dokonywania wszystkich czynności w kontakcie ze Służbą Celną w drodze elektronicznej.

PAULINA BĄK

Kiedy przedsiębiorcy, którzy dokonują zagranicznych transakcji, skorzystają w pełni z programu e-cło?

GRZEGORZ SMOGORZEWSKI*

Do 2013 roku przedsiębiorca uzyska możliwość dokonywania wszystkich czynności w kontakcie ze Służbą Celną w drodze elektronicznej, a więc będzie mógł składać wszystkie dokumenty elektronicznie. Obecnie w procedurze tranzytu wszystkie odprawy dokonywane są w formie elektronicznej, przy udziale programu NTCS, tak samo jak w eksporcie, gdzie funkcjonuje system ECS. Jeżeli chodzi o import, to zinformatyzowana jest tylko procedura uproszczona. W procedurach standardowych w imporcie wymagany jest dokument papierowy równolegle z elektronicznym. Niemniej jednak w pełni zautomatyzowany system obsługi importu zostanie zrealizowany w ramach programu do roku 2013.

Do 2013 roku jeszcze sporo czasu. Czy przewidywane są jakieś uproszczenia w imporcie?

Obecnie przedsiębiorca z wydrukowanym dokumentem importowym musi przyjechać do urzędu celnego. By tego uniknąć, obok programu e-cło pilotażowo poszczególne izby celne będą wdrażały elektroniczny dokument w imporcie oparty na systemie CELINA, który teraz zajmuje się faktycznie obsługą importu. W perspektywie mamy ICS, niemniej, by nie czekać, wprowadzamy pełne elektroniczne zgłoszenie w systemie CELINA. Wdrożenie jest już realizowane i będzie finalizowane w I kwartale tego roku.

Czy oprócz wdrażanych projektów czekają przedsiębiorców inne zmiany?

Pracujemy nad tym, by dokument celny był elektronicznie przesyłany do urzędu celnego X, gdy towar znajduje się w urzędzie Y, oraz nad tym, by kontrola obywała się w urzędzie celnym Y. Dla przykładu firma mająca siedzibę w Poznaniu posiada towar w Toruniu. Chcemy umożliwić, by zgłoszenie celne złożyć w Izbie Celnej w Poznaniu, a kontrolę przeprowadzić w Toruniu. Spowoduje to, że firma będzie miała na miejscu wszystkie dokumenty. Można powiedzieć, że ma to być polska odprawa scentralizowana na wzór unijnej. W tym zakresie prace są na etapie koncepcyjnym.

Czy informatyzacja obejmie również rozliczenie podatku akcyzowego?

W akcyzie wprowadzamy rozwiązania zbliżone do rozwiązań w tranzycie, tzn. wsparcie przemieszczania wyrobów z zawieszoną akcyzą. Poprzez przesyłanie i obsługę elektronicznych komunikatów przemieszczaniu towarów pomiędzy składami podatkowymi z zawieszoną akcyzą będzie towarzyszył komunikat elektroniczny. Przykładowo informacja o tym, że towar z zawieszoną akcyzą zostanie przemieszczony ze składu podatkowego w Gdyni do Opola, zostanie wysłana elektronicznie. Gdy towar dojedzie do Opola, możliwe będzie przesłanie elektronicznego komunikatu, że towar dojechał, zwolnione zostanie zabezpieczenie. Taki sam system komunikatów będzie funkcjonował na poziomie Unii, np. między Warszawą a Berlinem.

Program e-cło zakłada kampanie informacyjne. W jaki sposób informacje docierają do przedsiębiorców?

Polskim i zagranicznym przedsiębiorcom tłumaczymy, co niosą ze sobą poszczególne rozwiązania stosowane w całym programie e-cło. Do przewoźników już dociera informacja bezpośrednia w postaci plakatów czy ulotek, np. dotycząca systemu EORI. W przypadku tego systemu wysyłaliśmy pisma do ambasad, administracji celnych krajów sąsiednich (Białoruś, Ukraina, Rosja), ale okazuje się, że najważniejsi są przewoźnicy, spedytorzy, agencje celne. Cały program ma być obudowany strategią informacją o tym, co się zmienia, a jednocześnie jak zmienia się Służba Celna, stosując rozwiązania wdrażane w ramach programu elektronicznego cła.

Fot. Wojciech Górski

Grzegorz Smogorzewski, dyrektor Departamentu Służby Celnej w Ministerstwie Finansów, p.o. zastępcy szefa Służby Celnej

 

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...