Innowacje pomagają firmom przetrwać kryzys

Ponad 80 proc. firm różnej wielkości i z różnych branż twierdzi, że przetrwało kryzys, a nawet zwiększyło obroty dzięki wprowadzonym innowacjom zarówno technologicznym, jak i związanym z organizacją pracy oraz marketingiem - wynika z badania przeprowadzonego przez PKPP Lewiatan i BRE.

Wnioski z ankiety, na którą odpowiedziały 82 firmy zostały zaprezentowane na wtorkowej konferencji prasowej. Według ekspertów PKPP Lewiatan wskazują one, że w Polsce byłoby więcej firm inwestujących w innowacje, gdyby mogły one korzystać ze specjalnych ulg podatkowych, preferencyjnych kredytów czy ułatwień w dostępie do środków unijnych. Obecnie, według danych GUS, jest ich tylko ok. 20 proc.

"Za szczególnie interesujące należy uznać to, że na innowacje jako sposób na przetrwanie kryzysu gospodarczego wskazało aż 21 proc. pytanych firm zajmujących się eksportem, podczas gdy to właśnie eksporterzy stanowią największy odsetek firm, które w kryzysie poniosły największe straty" - powiedziała ekspertka Lewiatana Małgorzata Krzysztoszek.

Z badania wynika, że o ile w I połowie 2009 r. tylko 17 proc. pytanych przedsiębiorstw zanotowało wzrost sprzedaży w stosunku do analogicznego okresu 2008 r., to wśród firm innowacyjnych było ich 48 proc. Największy wzrost zanotowały firmy małe i duże, w najmniejszym średnie.

Zdaniem członka zarządu BRE Banku Przemysława Gdańskiego wynika to z tego, że małe firmy nie korzystały z opcji walutowych i nie poniosły w związku z tym strat; duże zaś stosunkowo dobrze sobie z tym problemem poradziły. "Najbardziej straciły na opcjach przedsiębiorstwa średniej wielkości i to właśnie one wykazały najmniejsze zyski mimo wprowadzenia innowacji" - dodał.

Badanie pokazuje, że dzięki innowacyjności w 61 proc. pytanych firm poprawiła się ich konkurencyjna pozycja na rynku, w 41 proc. - jakość produktów; 29 proc. odnotowało wzrost liczby klientów, a 23 proc. poprawiło jakość swoich usług.

Zdaniem Krzysztoszek szczególnie ważne jest to, że ok. 50 proc. firm innowacyjnych planuje inwestycje także w 2010 r. "Ponad 66 proc. podmiotów, które zainwestowały w nowe technologie, nowoczesną organizację, czy marketing twierdzi, że w przyszłym roku ich zyski wzrosną, zaś 65 proc. deklaruje wprowadzenie na rynek nowych produktów" - dodała.

"Polskie firmy zaczynają dostrzegać, że opłacają im się inwestycje nie tylko związane z nowymi produktami czy usługami, lecz także te dotyczące organizacji pracy oraz marketingu i reklamy. Podkreślają, że jeżeli innowacje dotyczyły tylko technologii, to ich efekty były mniejsze niż wtedy, gdy jednocześnie usprawniały organizację i promocję firmy" - powiedziała Krzysztoszek.

Ekspertka Lewiatana podkreśliła, że wszyscy ankietowani przedsiębiorcy zaznaczali, iż moglibyśmy inwestować w innowacje więcej, gdyby bardziej sprzyjało im polskie prawo. Wskazywali np. na: możliwość wprowadzenia ulg w podatku dochodowym w związku z wydatkami innowacyjnymi czy tworzenie własnych centrów badawczo-rozwojowych, utrudnienia formalne w dostępie do funduszy unijnych, brak preferencyjnych kredytów bankowych. "Niezbyt dobrze wygląda też współpraca polskich przedsiębiorstw z przedstawicielami nauki i jednostkami badawczymi" - zaznaczyła Krzysztoszek.

Także Gdański uważa, że polskie firmy często mają zbyt małą wiedzę o tym, co dzieje się w nauce, w przedsiębiorstwach przodujących we wdrażaniu nowoczesnych technologii, elastycznej organizacji pracy, sprawnym marketingu.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...