Rozpoczęcie działalności bez czekania na dokumenty

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
rozwiń więcej
Już od 31 marca samozatrudniający będzie mógł rozpocząć działalność gospodarczą w dniu złożenia wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej.

Od 31 marca 2009 r. nie będzie już nadmiernych formalności związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Każdy będzie mógł rozpocząć działalność handlową, usługową lub produkcyjną już w dniu założenia wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej albo po uzyskaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym. Natomiast we wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej może wskazać późniejszy termin podjęcia działalności gospodarczej niż dzień złożenia wniosku.

Samozatrudniający się, tak jak pozostali przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi, podlega wpisowi do ewidencji.

Uproszczenie zasad zgłaszania do ewidencji działalności gospodarczej przewidują przepisy ustawy z 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2009 r. nr 18, poz. 97), które wchodzą w życie 31 marca 2009 r.

Składając wniosek o wpis do ewidencji lub o jego zmianę, samozatrudniający nie będzie już ponosił od 31 marca 2009 r. żadnych opłat.

Po 31 marca 2009 r. wniosek będzie można złożyć osobiście albo przesłać do urzędu gminy listem poleconym. W tym drugim przypadku własnoręczny podpis musi poświadczyć notariusz. Można będzie również wniosek złożyć w wersji elektronicznej, korzystając z formularza dostępnego na stronie internetowej urzędu gminy. Taki wniosek można będzie podpisać podpisem elektronicznym. Gdyby przedsiębiorca tego nie zrobił, organ gminy zawiadomi go o terminie i miejscu podpisania wniosku, nie później niż w ciągu trzech dni roboczych od złożenia go albo od rozpoczęcia działalności gospodarczej.

W takim przypadku będzie się przyjmować za dzień złożenia wniosku ten dzień, w którym przedsiębiorca podpisał go.

Znowelizowane przepisy nałożyły na przedsiębiorcę też obowiązek, aby we wniosku o wpis do ewidencji gospodarczej dodatkowo podał on jeszcze numer telefonu i adres poczty elektronicznej.

Nowy wzór wniosku papierowego oraz elektronicznego określi niebawem Rada Ministrów. Zawierał on będzie również dane niezbędne w związku z załatwianiem formalności o nadanie REGON aktualizację NIP albo nadanie tego numeru, a także zgłoszenie płatnika składek do ZUS bądź zgłoszenie oświadczenia o kontynuowaniu ubezpieczenia w KRUS.

Niezwłocznie po otrzymaniu podpisanego wniosku organ ewidencyjny wpisze samozatrudniającego do ewidencji działalności gospodarczej i z urzędu doręczy mu zaświadczenie o wpisie.

Od 31 marca 2009 r. wniosek o wpis do ewidencji będzie jednocześnie wnioskiem o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (REGON), zgłoszeniem identyfikacyjnym albo aktualizacyjnym na potrzeby numeru NIP, a także zgłoszeniem płatnika składek albo jego zmiany dla potrzeb ubezpieczeń społecznych.

Zamiast samozatrudniającego podstawowych formalności dopełni organ ewidencyjny.

W ciągu trzech dni od dokonania wpisu prześle on dane z wniosku przedsiębiorcy do odpowiednich urzędów. Gdyby samozatrudniający nie miał jeszcze nadanego numeru NIP, to organ gminy poczeka, aż naczelnik urzędu skarbowego nada go i dopiero po uzupełnieniu wniosku o ten numer prześle zgłoszenie do ZUS lub KRUS.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...