Banki, udzielając kredytów firmom, unikają ryzyka

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
rozwiń więcej
O tym, że bank odmówi samozatrudniającemu się przyznania kredytu, mogą zadecydować jego zaległości w spłacaniu wcześniejszych kredytów oraz rachunków za prąd, gaz, telefon i czynsz.

Nie wystarczy mieć doświadczenie i pomysł na prowadzenie działalności polegającej na samozatrudnianiu się. Potrzebne są jeszcze pieniądze. Przedsiębiorcy zaciągają kredyty na rozwój i modernizację dotychczasowej działalności oraz gospodarcze, które umożliwiają im zapłacenie płatności wierzycielom i finansowanie bieżącej działalności.

Rodzaje kredytów

W swojej ofercie banki oferują kredyt w rachunku bieżącym, który umożliwia finansowanie bieżących potrzeb związanych z działalnością gospodarczą, obrotowy na regulowanie m.in. należności i zapasów o charakterze stałym lub inwestycyjny na nakłady inwestycyjne, które pozwalają zwiększyć majątek trwały przedsiębiorcy. Oprócz tego przedsiębiorcy mogą też korzystać z kredytów konsumpcyjnych, przeznaczając otrzymane pieniądze na dowolny cel.

Wybór banku

Przed wyborem banku, w którym samozatrudniający zaciągnie kredyt, powinien on nie tylko zebrać wymagane dokumenty, lecz również skalkulować koszty, zwrócić uwagę na wysokość pobieranych przez bank prowizji lub marży.

Wymagane dokumenty mają przede wszystkim potwierdzić dochody, jakie uzyskuje kredytobiorca, a także to, jak długo prowadzi on działalność gospodarczą.

Niektóre banki lepiej traktują osoby, które otworzyły działalność gospodarczą i przeszły na samozatrudnienie w ramach współpracy z byłym pracodawcą.

Zanim bank udzieli kredytu, sprawdza rzetelność przyszłego klienta w Biurze Informacji Kredytowej oraz w Ewidencji Dłużników. Na podstawie informacji zgromadzonych w bazie InfoMonitora, Biura Informacji Kredytowej i w Bankowym Rejestrze Związku Banków Polskich opracowywane są raporty o klientach tzw. wysokiego i podwyższonego ryzyka w obrocie gospodarczym oraz o ich zobowiązaniach.

Raport o samym sobie

Nawet konsument może otrzymać bezpłatnie raport na swój temat.

O tym, że bank odmówi samozatrudniającemu się przyznania kredytu, mogą zadecydować jego zaległości w spłacaniu wcześniej przyznanych kredytów oraz zobowiązań.

Oceniając sytuację kredytową przyszłego kredytobiorcy, bank bierze pod uwagę między innymi jego bieżące zadłużenie oraz historię kredytową.

Bardziej wiarygodnym klientem dla banku jest ten, kto w przeszłości spłacał kredyt bez opóźnień, niż osoba, która nigdy go nie zaciągała.

Przy ocenie zdolności kredytowej przyszłego kredytobiorcy każdy bank najczęściej prowadzi własną politykę. Oprócz systemu oceny zdolności kredytowej stosowany jest też bardziej zautomatyzowany system, który określa prawdopodobieństwo zaprzestania spłaty kredytu przez przyszłego klienta.

Przyszły kredytobiorca może się bronić przed informacjami na swój temat, które uważa za nieprawdziwe, a które zostały zgromadzone w bazie na jego temat. Może żądać od banku skorygowania tych danych.

MaŁgorzata Piasecka-Sobkiewicz

malgorzata.piasecka@infor.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...