Kryzys nie zniechęcił przedsiębiorców do unijnych dotacji

Mariusz Gawrychowski
rozwiń więcej
Tylko dwie firmy zrezygnowały w grudniu z realizacji inwestycji, na które przyznano unijny grant - wynika z danych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Przedsiębiorcy, którzy ubiegają się o unijne dotacje, nie rezygnują pod wpływem pogorszenia się koniunktury gospodarczej z realizacji zaplanowanych swoich inwestycji. Jak wynika z danych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, tylko dwie z ponad 180 firm, które uzyskały w grudniu unijne granty na innowacyjne projekty, zrezygnowały z podpisania umowy o przyznaniu im dofinansowania ze środków UE.

- Jako powód ci przedsiębiorcy podali obecną sytuację ekonomiczną - mówi Monika Karwat-Bury, rzecznik PARP.

Pozostali podpisali umowy i nie myślą o niezrealizowaniu swoich projektów.

- We wrześniu rozpoczęliśmy już realizacje naszej inwestycji - mówi Agnieszka Szwaj z Crowley Data Poland.

Rafał Oracz, dyrektor zarządzający CR Media, dodaje, że nawet bez udziału unijnego grantu projekt jego firmy został zrealizowany.

- Dotacja unijna, którą uzyskaliśmy w czasie kryzysu, daje nam szansę na uzyskanie przewagi nad konkurentami, którzy nie będą mieli obecnie możliwości zrealizowana projektu podobnego do naszego - podkreśla.

Jednak czy wszystkie inwestycje, które mają w sumie 2,4 mld zł wsparcia w ramach Działania 4.4. w programie Innowacyjna Gospodarka, zostaną zrealizowane? Eksperci są sceptycznie do tego nastawieni.

Według Michała Gwizdy z firmy doradczej Accreo, część przedsiębiorców nie zrealizuje projektów.

- Nie ma żadnej kary za podpisanie umowy, a gwarantuje ona dostęp do środków finansowych - podkreśla.

Dodaje, że należy oczekiwać, że firmy będą przedłużały moment startu inwestycji i będą zmieniać harmonogram jej realizacji. W sytuacji skrajnej - przy dobrej argumentacji firmy - może trwać nawet kilka lat. Przez ten okres PARP będzie musiała blokować środki finansowe na wypłatę na nich dotacji.

- Agencja powinna dopuścić do zmian w zakresie inwestycji, z wyjątkiem przypadków, gdy miałyby one wpływ na punktację w konkursie o unijne granty - mówi Michał Gwizda.

Inną przeszkodą mogą być trudności z uzyskaniem kredytu bankowego na projekt. Chodzi o promesy, w których banki zapewniały, że skredytują inwestycje. Były one wydawane w połowie ubiegłego roku. Od tego czasu zmieniło się podejście banków do kredytowania przedsiębiorców, zwłaszcza działających w sektorach uznanych za wrażliwe. Wyższe są także marże kredytowe.

Do GP docierają pierwsze sygnały od firm, które mają problemy z pozyskaniem od banków obiecanych kredytów. Z ich relacji wynika, że w kilku przypadkach koszt pozyskania finansowania tak bardzo zdrożał, że stawia pod znakiem zapytania realizację projektu.

2,4 mld zł przeznaczono na wsparcie dla firm w ramach Działania 4.4. w programie Innowacyjna Gospodarka

Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...