Podatnicy w ostatniej chwili poznają termin zakupu kas

Ewa Matyszewska
rozwiń więcej
Tylko do 31 grudnia 2008 r. obowiązuje rozporządzenie o kasach rejestrujących. Resort finansów nadal nie przedstawił projektu kolejnego rozporządzenia. Przedsiębiorcy po raz kolejny w ostatniej chwili dowiedzą się o nowych obowiązkach.

Już 31 grudnia 2008 r. przestanie obowiązywać rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących.

- Projekt nowego rozporządzenia w sprawie kas będzie opublikowany w październiku. Trwają analizy nad tym, czy nowe grupy podatników zostaną objęte obowiązkiem posiadania kas. Na razie żadne decyzje nie zostały podjęte - zapewniał we wrześniu Ludwik Kotecki, wiceminister finansów. Niestety, obietnica ministra nie została spełniona.

Mimo że został tylko miesiąc, Ministerstwo Finansów nie przedstawiło nowego projektu rozporządzenia w tym zakresie i milczy co do terminu jego publikacji. Wiadomo tylko tyle, że prace nad nim trwają.

Niechlubną tradycją stało się, że resort finansów nowe rozporządzenie w sprawie kas fiskalnych publikuje tuż przed utratą mocy obowiązujących przepisów. To powoduje, że przedsiębiorcy praktycznie za pięć dwunasta dowiadują się, że np. za dwa dni muszą w swojej firmie stosować kasę fiskalną i ewidencjonować na niej każdą sprzedaż. A jak wiadomo, przedsiębiorca, który nie zainstaluje na czas kasy fiskalnej, może narazić się na sankcję VAT za nieterminową instalację tego urządzenia. To nie koniec. Podatnik za opóźnienia zostanie też pozbawiony ulgi związanej z zakupem kasy. I czyja to będzie wina?

Oczywiście przedsiębiorcy. To przecież on nie zdąży na czas kupić kasy fiskalnej. Ministerstwo Finansów - mimo że w ostatniej chwili - projekt rozporządzenia ujawni.

- Mam dość ciągłej niepewności i czekania do ostatniego momentu na informację, czy powinienem kupić kasę, czy jeszcze nie - żali się pan Krzysztof, przedsiębiorca z Lublina.

Zdaniem ekspertów publikacja projektów rozporządzeń w sprawie kas fiskalnych w ostatnim momencie jest kompromitacją resortu finansów.

Zaklęty termin...

Ministerstwo Finansów nie podaje, na jakim etapie prac jest projekt nowego rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych i kiedy zostanie on opublikowany.

Zdaniem Doriana Liszcza, eksperta z firmy GMTR, producenta nowoczesnych kas i drukarek fiskalnych, zawsze lepiej jest wiedzieć wcześniej, jakiego rodzaju zmiany nas czekają.

- Konsultacje społeczne i korekty nad projektem z całą pewnością pozwoliłyby na uniknięcie nieporozumień czy pomyłek. Taki tryb wprowadzania rozporządzenia jest poprawny. Żaden z producentów kas nie powinien mieć poczucia, że został zaskoczony - podkreśla Dorian Liszcz.

Według Jacka Pyssy, radcy prawnego współpracującego z Instytutem Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy, zasady prawidłowej legislacji wymagają od prawodawcy, którym jest tu minister finansów, wprowadzania przepisów określających prawa i obowiązki obywateli - zwłaszcza w sprawach podatkowych - ze stosownym wyprzedzeniem (tak, aby każdy mógł z należytą starannością przygotować się do wypełniania nałożonych na niego obowiązków). Ministerstwo Finansów przyzwyczaiło nas jednak praktyką ostatnich lat, że przepisy określające aktualny katalog zwolnień z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas fiskalnych pojawiają się w ostatnim momencie.

- Przepisy nowego rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych poznamy pod koniec grudnia tego roku - stwierdza Jacek Pyssa.

...kiedyś był dłuższy...

Eksperci są zgodni: nowe rozporządzenie o kasach rejestrujących ukaże się w ostatniej chwili. Henryk Półtorak, ekspert z firmy PUH SOFTEL Dział Urządzeń Fiskalnych, przypomina sobie dobre czasy, gdy nowe rozporządzenie publikowane było z wyprzedzeniem. Zarówno serwisy, jak i podatnicy mieli czas na wybranie optymalnego modelu kasy, przeszkolenie i rozplanowanie sobie czasu. Ostatnio jednak Ministerstwo Finansów nauczyło nas, że nowe rozporządzenie pojawia się zaledwie kilka dni przed wygaśnięciem zwolnień z poprzedniego.

- Pojawiały się nawet poważne błędy, które trzeba było naprawiać, że wspomnę rozporządzenie ministra finansów z 20 lutego 2006 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących, obowiązujące z datą wsteczną - od 1 stycznia 2006 r. Podatnikom zależy na ukazaniu się rozporządzenia z odpowiednim wyprzedzeniem, by mogli się przygotować na zakup kas - zauważa Henryk Półtorak.

...bo ważny dla podatników...

Zgodnie z ustawą o VAT podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są zobowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Na ten aspekt zwraca uwagę Bartosz Małkiewicz, menedżer, Doradztwo Podatkowe KPMG, który wyjaśnia, że oznacza to, że co do zasady na podstawie ustawy o VAT każda sprzedaż na rzecz wymienionych podmiotów powinna być rejestrowana za pomocą kasy. Jednak na podstawie upoważnienia ustawowego zostało wydane rozporządzenie, które zwalnia wiele podmiotów z obowiązku stosowania kas rejestrujących.

- Zwolnienia obowiązują generalnie do 31 grudnia 2008 r. W rezultacie, jeżeli minister finansów nie wyda nowego rozporządzenia, które przedłuży termin obowiązywania zwolnień, podatnicy zgodnie z wymogiem ustawowym będą musieli zainstalować kasy fiskalne - ostrzega Bartosz Małkiewicz.

Dodaje, że w związku z tym wskazane byłoby niezwłoczne wydanie rozporządzenia, aby rozwiać wątpliwości podatników co do poprawnego ewidencjonowania obrotu od 1 stycznia 2009 r. Jest to istotne, zwłaszcza jeżeli minister finansów planuje zawęzić zakres zwolnień.

Jacek Pyssa przypomina, że aktualny zakres zwolnień wynika z rozporządzenia ministra finansów z 27 czerwca 2008 r. obowiązującego od 1 lipca 2008 r. Zwolnienia przewidziane tym rozporządzeniem obowiązują do 31 grudnia 2008 r.

- Nie oznacza to jednak, że wszyscy podatnicy zwolnieni z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas fiskalnych na mocy przepisów tego rozporządzenia będą musieli zacząć stosować kasy od początku przyszłego roku - mówi nasz rozmówca współpracujący z Instytutem Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy.

...i serwisów kas...

Poznanie projektu nowego rozporządzenia o kasach jest również kluczowe dla serwisów i producentów urządzeń fiskalnych.

- Jeśli pod koniec roku nie będę wiedział, czy od początku stycznia w obowiązek posiadania kas wejdą lekarze, korepetytorzy, to trudno będzie zareagować odpowiednio dużym zamówieniem, a przecież nie zakupię kilkudziesięciu kas bez pewności, że sprzedadzą się dostatecznie szybko. Magazynowanie większej liczby sprzętu jest nieopłacalne. Producenci i importerzy kas, myśląc o zysku, nie mogą sobie pozwolić na zamrażanie pieniędzy - argumentuje Henryk Półtorak.

Stwierdza też, że wiedza o tym, którzy podatnicy i kiedy będą musieli się sfiskalizować, ma dla producentów duże znaczenie. Dobrze byłoby przynajmniej, gdyby obowiązek wprowadzenia kas przez nowych podatników odsunięto w czasie jak w ostatnim rozporządzeniu. Obowiązywało od lipca, ale likwidowała zwolnienia dla sprzedawców wyrobów akcyzowych od listopada.

- Dzięki temu był czas na odpowiednie przygotowanie się - podsumowuje Henryk Półtorak.

Kasy fiskalne w praktyce

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

Najpopularniejsze kasy na rynku

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

31 grudnia 2008 r. do tego dnia obowiązuje rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...