Od początku roku firmom budowlanym przybyło 50 tys. pracowników

Roman Grzyb
rozwiń więcej
Firmy deweloperskie mają problemy ze sprzedażą nowo wybudowanych budynków, za to firmy zajmujące się budownictwem nadal nie narzekają na brak pracy.

Budownictwo ciągle jest najszybciej rosnącą branżą w polskiej gospodarce. W pierwszej połowie 2008 roku wartość robót budowlano-montażowych wzrosła o ponad 18 proc.

- Tylko w czerwcu wzrost w budownictwie wyniósł 21 proc. - mówi prof. Zofia Bolkowska, ekspert Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Budownictwa.

W tej sytuacji nie należy się dziwić, że w pierwszej połowie tego roku do użytku oddano prawie 68 tys. nowych mieszkań. Oznacza to wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem o 28 proc.

Na pierwszy rzut oka sytuacja w budownictwie jest więc bardzo dobra. Perspektywy nie są jednak już tak różowe. Deweloperzy co prawda realizują rozpoczęte inwestycje, ale wstrzymują się z nowymi. Firmy budowlane powinny się więc liczyć z mniejszym popytem na ich usługi w następnych miesiącach. Spowolnienie w budownictwie mieszkaniowym nie musi jednak oznaczać automatycznie kłopotów całej branży, bo mieszkaniówka to 15-16 proc. rynku.

- Jeżeli rzeczywiście będą realizowane duże programy drogowe, to wzrost w następnych miesiącach powinien wynieść ponad 20 proc. - prognozuje prof. Bolkowska.

Tylko nieco mniejszym optymistą jest Konrad Jaskóła, prezes Polimex-Mostostal.

- Spodziewam się wzrostu sprzedaży naszych usług w tym roku o 15-20 proc. - mówi prezes Jaskóła.

Potwierdza, że nadal realizowanych jest niewiele dużych projektów infrastrukturalnych.

Są jednak przesłanki sygnalizujące możliwość pogorszenia koniunktury. Deweloperzy nie rozpoczynają nowych inwestycji, a produkcja materiałów budowlanych w II kwartale zmniejszyła się o 1,8 proc. Producenci i sprzedawcy odczuwają wyraźny spadek popytu.

- Mówiąc o spadku produkcji materiałów budowlanych trzeba mieć świadomość, że punktem odniesienia jest nienormalna sytuacja sprzed roku, gdy była prawdziwa histeria na rynku i ludzie kupowali na zapas - uspokaja jednak Ryszard Kowalski, prezes Związku Pracodawców, Producentów Materiałów dla Budownictwa.

Budownictwo jest nadal branżą, gdzie najszybciej rosną płace. W tej chwili przeciętne zarobki w branży wynoszą niemal 3,4 tys. zł brutto i w ostatnim roku zwiększyły się o ponad 16 proc. Jest to magnes, który przyciąga kolejnych pracowników.

- Wzrost płac w I półroczu 2008 r. zahamował zamiary emigracji zarobkowej i zachęcił do podejmowania pracy w budownictwie krajowym - uważa prof. Bolkowska.

Od początku ubiegłego roku zatrudnienie w budownictwie zwiększyło się o ponad 50 tys. osób, czyli w budownictwie pracuje oficjalnie prawie 400 tys. osób. Faktycznie liczba osób pracujących w budownictwie jest jeszcze większa i może wynosić nawet pół miliona. Mniejsze są więc problemy ze znalezieniem pracowników, choć nadal prezesi firm budowlanych twierdzą, że jest z tym sporo kłopotów.

Rynek budowlany w Polsce

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

ROMAN GRZYB

roman.grzyb@infor.pl

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...