Wiążące interpretacje z ZUS

Artur Radwan
rozwiń więcej
Do udzielania tzw. wiążących interpretacji zostaną zobowiązane ZUS i NFZ. Dzięki temu przedsiębiorcy zyskają jednoznaczne informacje dotyczące ich obowiązków i praw.

ZMIANA PRAWA

Przedsiębiorcy będą mogli złożyć do ZUS lub NFZ wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek opłacania składek. Przewiduje to ustawa z 10 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Czeka na podpis prezydenta.

- Taka regulacja ułatwi firmom rozwiązanie licznych wątpliwości przy interpretowaniu przepisów - mówi Józef Francuz, prowadzący przedsiębiorstwo PHUR Remus w Bielsku-Białej.

Dodaje, że wyeliminuje ono sytuację, w której pracownicy ZUS i NFZ udzielają sprzecznych informacji dotyczących obowiązków i praw firmy.

- Mimo że zmiany do ustawy wejdą w życie po upływie 45 dni od dnia ogłoszenia, to ZUS już teraz jest przygotowany na przyjęcie tych obowiązków - mówi Mikołaj Skorupski, rzecznik prasowy ZUS.

Wyjaśnia, że pracownicy na co dzień zajmują się interpretacją przepisów. Takiego samego zdania jest Andrzej Troszyński z biura prasowego NFZ. Zarówno ZUS i NFZ nie przewidują zwiększenia zatrudnienia w związku z nowymi obowiązkami.

- Interpretacje sprawdziły się w przypadku interpretacji podatkowych - twierdzi Jan Lic z Akademii Ekonomicznej w Krakowie.

Dodaje, że jedyną trudnością dla firm może być brak wskazania właściwego organu do złożenia wniosku. Przedsiębiorca będzie go składał do oddziału ZUS lub NFZ, właściwego dla siedziby firmy. Interpretacje będą wydawane przez prezesa ZUS i prezesa NFZ.

Składając wniosek o wydanie interpretacji przedsiębiorca powinien m.in. przedstawić stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe. Pracownik NFZ lub ZUS przyjmujący wniosek od przedsiębiorcy nie może jednak odmówić jego przyjęcia ze względu na niekompletność. Instytucje te będą jednak wzywać do jego uzupełnienia, co wydłuży czas oczekiwania na odpowiedź. Złożenie wniosku ma kosztować 40 zł. Pisemna interpretacja wydawana będzie w ciągu 30 dni. Jeśli po tym czasie ZUS lub NFZ jej nie wyda, przedsiębiorca będzie mógł przyjąć, że w dniu następnym po dniu, w którym upłynął termin jej wydania, została wydana interpretacja stwierdzająca prawidłowość jego stanowiska. Przedsiębiorca nie musi postąpić zgodnie z interpretacją, ale wtedy ponosi ryzyko narażenia się na poniesienie sankcji finansowych i karnych.

ARTUR RADWAN

artur.radwan@infor.pl

Moja firma
Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

pokaż więcej
Proszę czekać...