Nim odroczysz płatność, sprawdź dłużnika

Krzysztof Polak
rozwiń więcej
Prawnych zabezpieczeń należności nie sposób stosować bez uwzględnienia gospodarczego kontekstu.

• Jak skutecznie zabezpieczyć należności w obrocie gospodarczym w sektorze małych i średnich firm?

- Powszechnym błędem jest podpisywanie umów z osobami, które słownie deklarują, że są uprawnionymi przedstawicielami jakiejś firmy, ale nie przedstawiają żadnego dokumentu, który to potwierdza: ani pełnomocnictwa, ani wyciągu z KRS-u itp. Potem często okazuje się, że taka osoba w ogóle nie była uprawniona do reprezentowania kontrahenta. W takich okolicznościach skuteczność działań windykacyjnych będzie zdecydowanie niższa, a w skrajnych przypadkach uzyskanie zapłaty niemożliwe.

• Na czym polega podstawowe zabezpieczenie?

- Z pewnością warto sprawdzić, z jakiego majątku dłużnika przedsiębiorca będzie dochodził zaspokojenia roszczeń, gdyby ten nie uregulował należności dobrowolnie. Negatywna odpowiedź powinna skłaniać do ponownego przemyślenia kwestii: czy zgoda na odraczanie płatności nie jest obarczona zbyt dużym ryzykiem.

• Kiedy należy stosować zabezpieczenia wekslowe?

- Warto rozważyć, czy dane zabezpieczenie nie spowoduje, że wprawdzie będziemy bardziej bezpieczni, ale za to nikt nie będzie chciał z nami handlować. Zbyt rygorystyczne wymogi bezpieczeństwa mogą się bowiem okazać nie do przyjęcia dla kontrahentów.

Jednym z często spotykanych zabezpieczeń jest weksel in blanco. W praktyce wekslem zabezpiecza się z reguły większe należności - rzędu co najmniej kilkunastu tysięcy złotych. Weksel umożliwia dość szybkie uzyskanie sądowego nakazu zapłaty, który jest natychmiast wykonalny. Oznacza to, że w krótkim czasie możemy ściągnąć z kont dłużnika (np. przez komornika) należne nam kwoty, choćby dłużnik sprzeciwiał się nakazowi, a sam spór w sądzie miał trwać latami.

• W jaki sposób można poszerzyć możliwości uzyskania przez wierzyciela zapłaty?

- Najprostszym rozwiązaniem jest uzyskanie możliwości dochodzenia należności od większego kręgu osób. Popularną metodą tego swoistego poszerzenia kręgu dłużników jest uzyskanie poręczenia od osoby trzeciej. Dzięki poręczeniu wierzyciel uzyskuje możliwość dochodzenia nawet całej należności od poręczyciela, a nie tylko od dłużnika głównego.

Poręczenie jest powszechnie stosowane przy zaciąganiu kredytów zarówno biznesowych, jak i konsumpcyjnych (np. przy zakupach na raty). Szczególnym rodzajem poręczenia jest poręczenie wekslowe tzw. awal, dzięki któremu wierzyciel zyskuje możliwość dochodzenia należności od poręczyciela na takich samych zasadach jak od dłużnika wekslowego.

• Czy hipoteka jest optymalnym rodzajem zabezpieczenia?

- Należycie ustanowiona hipoteka daje niemal całkowitą pewność co do uzyskania przez wierzyciela jego należności. Ten sposób zabezpieczenia należności jest dość skomplikowany i kosztowny (ustanowienie hipoteki wymaga aktu notarialnego i wpisu w księdze wieczystej). Dlatego jest on stosowany tylko w przypadku należności liczonych w setkach tysięcy zł.

Fot. Wojciech Górski

Maciej Panfil, ekspert w zakresie obrotu pieniężnego, właściciel kancelarii prawniczej Maciej Panfil i Partnerzy

Rozmawiał Krzysztof Polak

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...