Będą koncesje na roboty i usługi

Ewa Grączewska-Ivanova
rozwiń więcej
Procedura koncesyjna będzie łatwiejsza do zastosowania i mniej sformalizowana niż tradycyjne partnerstwo publiczno-prywatne.

Uzgodnienia międzyresortowe na temat projektu ustawy o koncesjach na roboty budowlane oraz usługi zbliżają się do końca. Zgodnie z projektem procedura koncesyjna ma być łatwiejsza do zastosowania i mniej sformalizowana niż tradycyjne partnerstwo publiczno-prywatne. Projekt liczy 39 artykułów. Szczegółowo reguluje wybór koncesjonariusza oraz tryb wnoszenia skargi na wynik rozstrzygnięcia.

- To krok w dobrym kierunku. Koncesje są dogodną metodą współpracy samorządu i sektora prywatnego. Już dziś obserwuję zainteresowanie samorządów współpracą z przedsiębiorcami w formie koncesji - mówi Bartosz Korbus z Instytutu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.

Projekt reguluje kompleksowo problematykę koncesji, czyli zarówno koncesje na roboty budowlane, jak i usługi. Dotychczas samorządy mogły korzystać tylko z koncesji na roboty budowlane, które reguluje prawo zamówień publicznych.

Wkrótce usługi

- Rozwój koncesji, zwłaszcza ich rozszerzenie na usługi, pozwoli przejść polskiej administracji przez etap wstępny, który umożliwi przygotowanie bardziej skomplikowanych i wyrafinowanych projektów klasycznego PPP - ocenia Bartosz Korbus.

Wskazuje, że koncesje są podobne do jednej z form wynagradzania partnera prywatnego w obecnej ustawie o PPP, która polega na prawie do pobierania pożytków lub uzyskiwania innych korzyści z przedsięwzięcia lub zapłaty sumy pieniężnej przez podmiot publiczny.

Uproszczone procedury

Nowością będzie odrębna procedura wyboru koncesjonariusza. Uwzględnia ona zasady jawności, równość i konkurencyjności, jednak bez restrykcji i obostrzeń, które wprowadza prawo zamówień publicznych.

Po publikacji ogłoszenia o koncesjach firmy będą mogły składać wnioski o udzielenie koncesji wraz z oświadczeniem o spełnianiu warunków udziału opisanych w ogłoszeniu o koncesji. Potem kandydaci będą zapraszani do negocjacji. Następnie firmy zostaną poproszone o złożenie ofert.

Koncesjonodawca wybierze z nich ofertę najkorzystniejszą na podstawie kryteriów oceny ofert określonych w ogłoszeniu o koncesji oraz opisie warunków udzielanej koncesji.

- Na uwagę zasługuje kwestia procedur, bowiem projekt wprowadza nową, odrębną procedurę dla udzielania koncesji - ocenia Agata Kozłowska z firmy Investment Support.

Według niej wielość różnych procedur może wprowadzać niepewność co do najkorzystniejszego wyboru jednej z nich.

- Opis procedury na udzielenie koncesji powinien być skorelowany z prawem, dyrektywami i wytycznymi unijnymi - dodaje.

Również sposób rozstrzygania sporów między oferentami będzie nowością.

Skargi do WSA

Zamiast czasochłonnej procedury odwoławczej typowej dla zamówień publicznych przedsiębiorcy będą mogli wnosić skargi na czynności dotyczące wyboru oferenta do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

- Właściwość sądu administracyjnego przy cywilistycznej bądź co bądź procedurze to rozwiązanie dość nietypowe - uważa Włodzimierz Dzierżanowski, prezes zarządu Grupy Doradczej Sienna.

- Spory z zakresu zamówień będzie rozstrzygać KIO, a z koncesji WSA. Przy całej gamie przepisów wspólnych może to spowodować rozjechanie się orzecznictwa. Problemem też będzie ustalenie w spornych sytuacjach, czy właściwy jest jeden czy drugi organ - dodaje.

Wkrótce projekt ustawy trafi na posiedzenie Komitetu Europejskiego i na Komitet Stały Rady Ministrów, a potem na posiedzenie Rady Ministrów.

Ewa GrĄczewska-Ivanova

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

OPINIA

Marcin Bejm

adwokat z kancelarii Clifford Chance

Wejście w życie ustawy o koncesjach powinno korzystnie wpłynąć na rozwój w Polsce partnerstwa publiczno-prywatnego. Wydaje się, że to właśnie głównie w systemie koncesyjnym będą w Polsce realizowane inwestycje publiczno-prywatne. Projekty koncesyjne staną się swoistym poligonem PPP w Polsce. Projekt ustawy wprowadza jednoznaczną definicje koncesji pozwalającą na wytyczenie granicy między koncesjami a klasycznymi zamówieniami publicznymi. Zgodnie z poglądami wyrażanymi w orzecznictwie ETS projekt ustawy przyjmuje trafnie, iż w ramach koncesji na partnera prywatnego zostaje przeniesione ryzyko ekonomiczne związane z działalnością objętą koncesją.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...