Etykieta wyrobu musi być zgodna z prawdą

Joanna Barańska
rozwiń więcej
W razie kolizji między Polską Normą a bezpieczeństwem produktu pierwszeństwo ma bezpieczeństwo, a nie metodyka badania towaru.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał ostateczną decyzję, w której nakazał przedsiębiorcy prowadzącemu działalność pod firmą Elgotech ostrzeżenie konsumentów ogłoszeniami w prasie ogólnopolskiej o zagrożeniu powodowanym przez jego produkt - elektryczne przedłużacze trzygniazdkowe. Zdaniem UOKiK normalnie używane przedłużacze zanadto się nagrzewały, co mogło prowadzić do poparzeń, porażeń prądem, a nawet pożaru. Decyzja została poparta opinią biura badawczego Stowarzyszenia Elektryków Polskich oraz potwierdzającym ją badaniem przeprowadzonym przez biegłego z Politechniki Warszawskiej. Wynikało z nich, że przedłużacze Elgotechu o przekroju 1 mmkw. wytrzymują prąd o natężeniu 10 amperów, a z informacji umieszczonych na etykiecie wynika, że są przeznaczone do prądu 16 amperów.

Za mało dowodów

W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie przedsiębiorca zakwestionował oba badania jako przeprowadzone prądem o zbyt dużym natężeniu. Użyto prądu o natężeniu 16 A, a zgodnie z Polską Normą powinno być najwyżej 12 A. WSA w styczniu zeszłego roku uchylił decyzję prezesa UOKiK. Stwierdził, że druga opinia nie została wydana w wyniku samodzielnego badania, lecz była jedynie sprawdzeniem poprawności pierwszej, a więc UOKiK nie zgromadził wyczerpującego materiału dowodowego.

Nieprawdziwe informacje

Na skutek kasacji prezesa UOKiK Naczelny Sąd Administracyjny w październiku uchylił wyrok. Zdaniem sądu WSA błędnie przyjął, jakoby pierwsza opinia musiała być zweryfikowana przez inną jednostkę badawczą. Wystarczy, że będzie możliwa do zweryfikowania - a opinia SEP taka była. Sprawa wróciła do WSA, który tym razem oddalił skargę. Powołał się na wytyczne NSA oraz na to, że obie opinie w sprawie przedłużaczy były jednoznaczne w swych konkluzjach. Zdaniem sądu w razie kolizji między Polską Normą a bezpieczeństwem produktu pierwszeństwo ma bezpieczeństwo, a nie metodyka badania. Nieracjonalne byłoby badanie produktu prądem o natężeniu 10 A, gdy producent na etykiecie deklaruje 16 A, a sama nieprawdziwość informacji podanych na etykiecie czyni produkt niebezpiecznym. Zgodnie zaś z art. 10 ustawy o ogólnym bezpieczeństwie produktów wytwórca ma obowiązek wprowadzać do obrotu wyroby bezpieczne.

Sygn. akt VI SA/Wa 1902/07

JOANNA BARAŃSKA

gp@infor.pl

Moja firma
ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.
21 lis 2024

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?
21 lis 2024

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier
20 lis 2024

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.
20 lis 2024

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy
19 lis 2024

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów
19 lis 2024

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]
19 lis 2024

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu
18 lis 2024

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.
18 lis 2024

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci
17 lis 2024

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

pokaż więcej
Proszę czekać...