NFZ i ZUS w ciągu 30 dni wydadzą interpretację przepisów

Paweł Jakubczak
rozwiń więcej
Przedsiębiorca, który postąpi zgodnie z interpretacją Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Narodowego Funduszu Zdrowia, może uniknąć płacenia składek czy odsetek za zwłokę.

Zmiana prawa

ZUS i NFZ będą zobowiązane do wydania na wniosek przedsiębiorcy pisemnej interpretacji o zastosowaniu przepisów o opłacaniu składek. Tak zakłada rządowy projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

- Pisemne interpretacje będą wydawane przez prezesa NFZ i prezesa ZUS - mówi Otylia Trzaskalska, wicedyrektor departamentu regulacji gospodarczych w Ministerstwie Gospodarki.

Dodaje, że mogą oni jednak upoważnić do wydawania interpretacji w swoim imieniu kierownika jednostki organizacyjnej Zakładu lub dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ.

Za rozpatrzenie wniosku przedsiębiorca zapłaci 75 zł. We wniosku będzie mógł zapytać jednostki administracji państwowej, w jaki sposób ma zrealizować swój obowiązek dotyczący składek na ubezpieczenie społeczne (emerytalnej, rentowej, wypadkowej i chorobowej) i zdrowotne.

- Przedmiotem zapytania może być zastosowanie prawa w sprawie wspomnianych składek, zakresu i sposobu zastosowania prawa do objęcia ubezpieczeniem społecznym i zdrowotnym - mówi doktor Jan Lic z Akademii Ekonomicznej w Krakowie.

We wniosku przedsiębiorca powinien precyzyjnie i wyczerpująco opisać stan faktyczny, ale może także opisać zdarzenia przyszłe. Musi zająć własne stanowisko w sprawie. Na wydanie interpretacji ZUS i NFZ mają 30 dni od otrzymania wniosku. Po tym terminie Zakład lub Fundusz musi uznać argumentację przedsiębiorcy.

- Chcemy spowodować, aby urzędy odpowiadały na pisma i wnioski w przewidzianym terminie - podkreśla Adam Szejnfeld, wiceminister resortu gospodarki.

Przedsiębiorca, który postąpi zgodnie z treścią interpretacji, która jest wydawana w formie decyzji administracyjnej, nie będzie mógł ponieść szkody.

- Zakład lub Fundusz nie może nałożyć na niego obowiązków lub ograniczyć jego praw bez zmiany albo uchylenia decyzji zawierającej interpretację - mówi Jan Lic.

Jest ona wiążąca dla ZUS lub NFZ. Przedsiębiorca, jeśli nie zgadza się z treścią interpretacji, może się odwołać do sądu.

- Wyrok nie może zaszkodzić przedsiębiorcy, ponieważ jego skutki będą odczuwalne tylko w przyszłości. Zatem wszystko, co zrobił na mocy interpretacji, zanim została ona zmieniona przez sąd, jest wiążące - zauważa Jan Lic.

Jak złożyć wniosek o interpretację

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

PAWEŁ JAKUBCZAK

pawel.jakubczak@infor.pl

OPINIA

MIROSŁAWA BORYCZKA

członek zarządu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ds. Ekonomiczno-Finansowych

Wprowadzenie do ustawy o swobodzie działalności gospodarczej instytucji pisemnej interpretacji ma na celu ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej. Zakład zobowiązany będzie do wydania na wniosek przedsiębiorcy pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek opłacania składek, w jego indywidualnej sprawie. Wniosek taki będzie mógł dotyczyć nie tylko zaistniałego stanu faktycznego, ale także zdarzeń przyszłych. Interpretacja ta będzie wiążąca dla Zakładu, nie będzie natomiast wiążąca dla przedsiębiorcy. Jeżeli jednak przedsiębiorca postąpi zgodnie z interpretacją, nie będzie mógł być obciążony składkami czy odsetkami za zwłokę w zakresie, w jakim zastosował się do uzyskanej interpretacji.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...