Opóźni się unijna pomoc dla zagranicznych inwestorów

Mariusz Gawrychowski
rozwiń więcej
Ministerstwo Gospodarki nie jest w stanie samodzielnie rozdysponować unijnych dotacji dla inwestorów zagranicznych. Dlatego robi przetarg i wyłoni podmiot, który mu w tym pomoże.

Szykuje się poważne opóźnienie w uruchomieniu dotacji unijnych, które mają wspierać m.in. poważnych inwestorów zagranicznych. Chodzi o ponad 1 mld euro z Działania 4.5 w Programie Innowacyjna Gospodarka.

Jak dowiedziała się GP, Ministerstwo Gospodarki, które według najnowszych ustaleń ma zająć się rozdysponowywaniem tych pieniędzy, potrzebuje pomocy. Dlatego też zdecydowało się rozpisać przetarg, w którym wyłoni instytucję lub firmę, która pomoże mu w przeprowadzeniu czynności technicznych związanych z przyznawaniem dotacji.

- Wybrany w przetargu podmiot nie będzie miał statusu instytucji pośredniczącej i tym samym będzie poza systemem wdrażania unijnych funduszy - mówi informator GP.

To ewenement w skali Polski, bo do tej pory żaden urząd, który ma zająć się rozdysponowaniem unijnych środków, które dostaliśmy na lata 2007-2013, nie musiał sięgać po zewnętrzną pomoc. Jednak Ministerstwo Gospodarki nie radziło sobie z dystrybucją unijnej pomocy z perspektywy finansowej na lata 2004-2006. Klapą zakończyło się wdrażanie Poddziałania 2.2.1 w Programie Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw. Podobnie było z dotacjami dla przedsiębiorstw, które chciały promować się na targach zagranicznych. Beneficjenci bardzo długo, w niektórych przypadkach ponad rok, oczekiwali na refundację poniesionych wydatków.

Informację GP potwierdza Ministerstwo Gospodarki. Poinformowało nas, że instytucją wdrażającą drugiego stopnia (czyli odpowiedzialną za przeprowadzenie konkursów) będzie departament instrumentów wsparcia w resorcie.

Nie wiadomo, kiedy przetarg miałby się rozpocząć, bowiem resort gospodarki czeka na wyjaśnienia ze strony resortu rozwoju regionalnego dotyczące kwestii związanych z techniczną obsługą działań Programu Innowacyjna Gospodarka. Nawet jeśli przetarg uda się rozpisać jeszcze w lutym, to jego rozstrzygnięcie może zająć kilka miesięcy. Oczywiście jeśli nie dojdzie do jego unieważnienia na skutek błędów w procedurze i protestów podmiotów, które w nim wystartują. Pierwsze konkursy rozpoczną się więc prawdopodobnie dopiero pod koniec 2008 r.

Tymczasem w grę wchodzą poważne pieniądze (dofinansowywane będą inwestycje o wartości nie mniejszej niż 40 mln euro) oraz poważni inwestorzy.

- Inwestorzy zagraniczni, zainteresowani Polską, są zszokowani opóźnieniami w uruchomianiu funduszy unijnych. Dostajemy od nich sygnały, że jeśli ono jeszcze się opóźni, to Polska zacznie przegrywać rywalizację o przyciąganie inwestycji z innymi krajami w regionie, w których wsparcie Unii Europejskiej jest już dostępne - mówi Gazecie Prawnej jeden z przedstawicieli firmy doradczej współpracującej z inwestorami zagranicznymi.

Jeszcze w ubiegłym roku wdrażaniem tych pieniędzy miała zająć się Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

SZERSZA PERSPEKTYWA - RYNEK

Działanie 4.5 w Programie Innowacyjna Gospodarka zostało stworzone z myślą o inwestorach zagranicznych. Pieniądze w nim są zarezerwowane dla firm z sektora publicznego planujących zainwestować w Polsce co najmniej 40 mln euro i zatrudnić minimum 200 osób. Jednym z kluczowych czynników decydującym o przyznaniu dotacji będzie wprowadzenie w ramach inwestycji innowacyjnego rozwiązania stosowanego w skali światowej nie dłużej niż trzy lata. Ubieganie się o dotacje z Działania 4.5 jest również możliwe dla przedsiębiorstw inwestujących w sektorze usług nowoczesnych (centrum IT, usługi księgowe). Wspierane będą również inwestycje w tworzenie centrów badawczo-rozwojowych.

1 mld euro z Programu Innowacyjna Gospodarka ma wspierać inwestycje firm zagranicznych w Polsce

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...