Kontrahenta z Unii Europejskiej można łatwo zidentyfikować

Ewa Matyszewska
rozwiń więcej
Polski przedsiębiorca może zidentyfikować dla potrzeb VAT swojego wspólnotowego kontrahenta. W tym celu musi złożyć wniosek do biura wymiany informacji o VAT lub do urzędu skarbowego.

Na wniosek zainteresowanego biuro wymiany informacji o VAT lub naczelnik urzędu skarbowego potwierdza zidentyfikowanie lub nie potwierdza zidentyfikowania określonego podmiotu na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium Polski. Izba Skarbowa w Szczecinie na prośbę Gazety Prawnej wyjaśniła, że prawo do złożenia wniosku przysługuje podatnikowi VAT, jak również osobie prawnej, która nie jest podatnikiem, mającym interes prawny w złożeniu wniosku.

Jak podkreśliła szczecińska izba, Ministerstwo Finansów przygotowało wnioski o potwierdzenie zidentyfikowania podmiotów z VAT-ID oraz VAT-ID (kontynuacja). Formularze można uzyskać w każdym urzędzie skarbowym lub pobrać ze strony internetowej resortu finansów (www.mf.gov.pl).

- Stosowanie tych formularzy nie jest obligatoryjne, jednak z uwagi na fakt, że określają one informacje niezbędne do jednoznacznego zweryfikowania podmiotów, zaleca się ich stosowanie - podkreślali pracownicy Izby Skarbowej w Szczecinie.

Dodali, że wniosek powinien zawierać co najmniej: nazwę lub imię i nazwisko oraz adres podmiotu; numer rejestracyjny podmiotu, przyznany przez państwo członkowskie dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych, wraz z kodem tego państwa członkowskiego (czyli numer VAT kontrahenta z UE); nazwę lub imię i nazwisko oraz adres wnioskodawcy; numer identyfikacji podatkowej wnioskodawcy; w przypadku gdy wnioskodawca jest zarejestrowany jako podatnik VAT-UE, numer identyfikacji podatkowej poprzedza się kodem PL; określenie dnia, miesiąca oraz roku, na który ma nastąpić potwierdzenie zidentyfikowania określonego podmiotu, w przypadku gdy potwierdzenie zidentyfikowania dotyczy okresu wcześniejszego niż dzień złożenia wniosku.

Wypełniając wniosek, wszystkie nazwy należy podać w pełnym brzmieniu zgodnie z dokumentami rejestracyjnymi podmiotu (bez stosowania własnych skrótów). Szczególnie należy zwrócić uwagę na znaki charakterystyczne dla alfabetów języków obowiązujących w poszczególnych państwach.

Wypełniony wniosek musi zostać podpisany przez wnioskodawcę (osobę reprezentującą wnioskodawcę).

Biuro wymiany informacji o VAT lub naczelnik urzędu skarbowego potwierdza zidentyfikowanie lub nie potwierdza zidentyfikowania podmiotu na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych.

Dodatkowo - jak zwraca uwagę Izba Skarbowa w Szczecinie - na stronie internetowej Komisji Europejskiej: http: //ec. europa.eu/taxation_customs/vies/ możliwe jest dokonanie potwierdzenia (zweryfikowania) numerów VAT swoich kontrahentów z państw członkowskich. Osoba zainteresowana dokonaniem potwierdzenia numeru VAT musi wprowadzić jedynie kod państwa kontrahenta oraz podać jego numer VAT. Odpowiedź może brzmieć: TAK - podany numer jest ważny w danym momencie, lub NIE - podany numer jest nieważny lub nieprawidłowy.

GDZIE ZŁOŻYĆ WNIOSEK

• do Biura Wymiany Informacji Podatkowych: telefonicznie - (0-63) 242 33 55; pocztą elektroniczną: numery.vat@mofnet.gov.pl (z podaniem zwrotnego adresu poczty elektronicznej); faksem - (0-63) 240 19 89.

• na piśmie we właściwym dla wnioskodawcy, w sprawie rozliczania podatku od towarów i usług urzędzie skarbowym.

Ważne!

W przypadku numerów VAT nadanych przez: Belgię, Estonię, Finlandię, Łotwę, Litwę, Szwecję, Słowenię oraz Irlandię strona Komisji Europejskiej oferuje szerszy zakres informacji. Przy pozytywnym potwierdzeniu numeru VAT (gdy numer kontrahenta jest ważny) pojawi się jego nazwa oraz adres. W przypadku Czech oraz Cypru przy pozytywnym potwierdzeniu numeru VAT pojawi się jedynie nazwa podatnika

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Moja firma
Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

pokaż więcej
Proszę czekać...