Lista dłużników ujawnia nierzetelnych

Krzysztof Polak
rozwiń więcej
W przypadku wątpliwości co do wiarygodności kontrahenta warto sprawdzić, czy nie figuruje on w rejestrach dłużników.

• W jaki sposób firma może się upewnić, że kontrahent jest podmiotem rzetelnym?

- Można zwrócić się do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) o wydanie odpisu z akt rejestrowych - kopii bilansów, uchwał o podziale zysków lub pokryciu strat bilansowych. Chodzi o zbadanie, czy dany podmiot rejestrowy, prowadzący pełną księgowość, wywiązuje się ze zobowiązania przedkładania KRS corocznego bilansu. Zaświadczenie pozwala uzyskać orientację, z kim mamy do czynienia. Jeśli kontrahent regularnie przekazuje swoje bilanse do KRS, to na ogół dobrze to świadczy o jego rzetelności i wiarygodności.

• A jak sprawdzić partnera niezarejestrowanego w KRS?

- W takim przypadku zadanie jest trudniejsze. W KRS nie znajdziemy żadnych informacji. Pozostaje sprawdzić publicznie dostępne listy dłużników. Niestety, nasze doświadczenia pokazują, że sprawdzanie rejestru dłużników (w Polsce funkcjonują trzy takie czarne listy: Krajowy Rejestr Dłużników, Europejski Rejestr Informacji Finansowej i InfoMonitor) przed podpisaniem umowy, w celu stwierdzenia, czy figuruje tam potencjalny kontrahent, nie jest praktyką powszechnie stosowaną przez firmy.

Na takie listy dłużników można trafić za niezapłacone rachunki, których termin płatności minął 60 dni temu. Podstawą do wpisu nie muszą być jakieś niebotyczne wierzytelności. Jeśli chodzi o firmy, to zaległe płatności muszą mieć wartość co najmniej 500 zł z odsetkami. W przypadku indywidualnych osób wystarczy dług o wartości 200 zł.

• Jakie szanse ma dłużnik na wypis z rejestru KRS?

- Sąd rejestrowy z urzędu wykreśla wpisy z rejestru dłużników niewypłacalnych w razie uchylenia lub zmiany postanowienia, na podstawie którego dokonano wpisu. Dokonuje tego też, gdy uchylono orzeczenie o ogłoszeniu upadłości.

Jedyną przesłanką wykreślenia wpisu na wniosek dłużnika jest utrata przez tytuł wykonawczy cechy prawomocności, co musi być stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu.

• A więc zmiany w rejestrach KRS są konsekwencją wyroku sądu?

- Sama spłata długu nie jest argumentem decydującym. Wpis o długu zaspokojonym przez dłużnika podlega wykreśleniu z urzędu dopiero po upływie dziesięciu lat od dokonania wpisu. Jednakże jeżeli w orzeczeniu sądu prowadzącego postępowanie upadłościowe został oznaczony krótszy termin zakazu prowadzenia działalności gospodarczej, wykreślenie może nastąpić na wniosek dłużnika po upływie tego terminu.

Ponadto zgodnie z Uchwałą Izby Cywilnej Sądu Najwyższego z 16 marca 2007 r. (sygn. akt: III CZP 9/2007) umorzenie postępowania o wyjawieniu majątku stanowi podstawę do wykreślenia dłużnika z rejestru.

Rozmawiał Krzysztof Polak

• Marta Szeja-Dmowska

radca prawny i wspólnik w Kancelarii Prawniczej Piotr Szeja i Wspólnicy

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...