Biznes chce usłyszeć w exposé premiera o prywatyzacji i euro

Paweł Czuryło
rozwiń więcej
Zmniejszenie biurokracji, zapowiedź powrotu do prywatyzacji i wskazanie polskiej drogi do strefy euro - te tematy powinny znaleźć się w piątkowym wystąpieniu premiera Donalda Tuska.

Jutro o godz. 9 premier Donald Tusk wygłosi w Sejmie swoje exposé, a potem odbędzie się sejmowa debata. Około godz. 22 zaplanowano głosowanie wotum zaufania dla rządu.

Zarówno przedsiębiorcy, jak i ekonomiści liczą, że Donald Tusk przedstawi zarys programu koalicji rządowej na cztery lata, w tym także dotyczący gospodarki. Programy wyborcze PO i PSL różniły się i dlatego będzie to pierwsza okazja poznania programu koalicji rządowej.

- Część inwestorów zakłada, że polityka nowego rządu będzie bardziej prorynkowa niż w przypadku poprzedników. Dlatego nikt nie niepokoi się, że będą jakieś pomysły zagrażające finansom - podkreśla Piotr Kalisz, ekonomista Citi Handlowego.

Po wystąpieniu premiera i potwierdzeniu parlamentarnej większości w sobotę odbędzie się pierwsze czytanie projektu budżetu na 2008 rok.

 

JAN WEJCHERT

prezydent i współwłaściciel Grupy ITI

Oczekuję, że premier najwięcej miejsca w swoim exposé poświęci gospodarce, która do tej pory była marginalizowana. A także, że wyraźnie powie, i ma okazję być pod tym względem pierwszym premierem, że jeśli nasza gospodarka nie będzie się rozwijać szybciej niż dziś, nie poprawi się los przede wszystkim najbiedniejszych. Co do samych szczegółów, oczekiwałbym deklaracji o wprowadzeniu podatku liniowego i uproszczenia systemu podatkowego; zniesienia barier administracyjnych dławiących przedsiębiorczość; deregulacji rynku i zniesienie wielu barier biurokratycznych; uregulowania kwestii kontroli przedsiębiorstw. Niezwykle ważną rzeczą dla dalszego rozwoju gospodarki jest także jak najszybsze zakończenie prywatyzacji.

 

PIOTR CZARNECKI

prezes Raiffeisen Bank Polska

Biznes w Polsce chce przede wszystkim usłyszeć oficjalne zapewnienie premiera, że dojdzie do wielokrotnie obiecywanego uproszczenia podatków i wprowadzenia ułatwień dla przedsiębiorców. Przyszła polityka gospodarcza rządu jest ciągle dużą niewiadomą, nieznane są konkrety programowe koalicji. PO i PSL w niektórych kwestiach poważnie się różniły, więc chcemy się dowiedzieć, co realnie gabinet będzie w stanie zrobić. Mamy nadzieję, że wreszcie dokończona zostanie prywatyzacja, udział państwa jako właściciela w gospodarce zostanie maksymalnie ograniczony, a jako regulatora zracjonalizowany. Dla instytucji finansowych bardzo ważne będą wypowiedzi premiera dotyczące strategii i terminu wejścia do strefy euro. Kwestia drugiego Euro, czyli mistrzostw w piłce nożnej w 2012 roku, jest również istotna, gdyż zależy nam na finansowaniu niezbędnej dla przeprowadzenia turnieju infrastruktury.

IGOR CHALUPEC

menedżer i przedsiębiorca

To, czego oczekuje biznes najbardziej w exposé premiera, to jasnego sygnału, że dojdzie do przejścia z etatyzmu do liberalizmu. Odejścia od socjalizmu do gospodarki rynkowej, oczywiście z elementami nowoczesnej polityki społecznej. Liczę także na to, że premier odniesie się także do obszaru regulacji państwa, prywatyzacji, promocji przedsiębiorczości i wyzwalania inicjatywy gospodarczej. Tak naprawdę tego oczekuje całe społeczeństwo, nie tylko biznes.

 

MAREK MICHAŁOWSKI

prezes Budimeksu

W takim wystąpieniu nie da się pominąć spraw dotyczących budowy mieszkań, dróg czy stadionów. Premier nie powinien pominąć działań zmierzających do lepszego wykorzystania funduszy UE, ale także organizacji turnieju Euro 2012. Byłbym zaskoczony, gdyby te tematy nie zostały poruszone. Mam nadzieję, że to wystąpienie będzie poświęcone przede wszystkim sprawom gospodarczym, że ten rząd będzie starał się pokazać nastawienie na szybkie zmiany w gospodarce. Stąd też liczę na podkreślenie konieczności dokończenia procesów prywatyzacji oraz dalsze obniżanie kosztów pracy i ograniczenie biurokracji, bo bez tego gospodarka wyhamuje.

PAWEŁ CZURYŁO

pawel.czurylo@infor.pl

Współpraca MICHAŁ FURA, KUBA KURASZ

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...