Spółki bezkarnie wprowadzają w błąd w prospektach emisyjnych

Marcin Jaworski
rozwiń więcej
Jedna z przygotowujących się do debiutu na giełdzie firm zrobiła 254 błędy w prospekcie emisyjnym. Mimo to, władze spółek wydają się nie obawiać roszczeń wprowadzonych w błąd inwestorów.


Spółki wybierające się na giełdę są potencjalnym nabywcą polis odpowiedzialności menedżerów tzw. D&O (od ang. Directors&Officers), chroniących zarządzających przed finansowymi konsekwencjami błędów w zarządzaniu. Póki co jest to w Polsce dziewiczy rynek, bo posiadanie takiej polisy przez spółki giełdowe nie jest jeszcze standardem jak w Stanach Zjednoczonych czy Europie Zachodniej.


Eksperci szacują, że obecnie składka z takich polis w Polsce to około 25 mln zł, a uwzględniając rozmiary naszego rynku powinno być dziesięć razy więcej.


- Spółka przygotowująca ofertę publiczną akcji ma w zasadzie dwie możliwości ubezpieczenia odpowiedzialności za informacje zawarte w prospekcie emisyjnym: osobne ubezpieczenie IPO lub odpowiednie rozszerzenie zakresu polisy D&O - mówi Paweł Paluch z amerykańskiej firmy Chubb, specjalizującej się w takich ubezpieczeniach.


Dodaje, że to drugie rozwiązanie przewiduje objęcie ubezpieczeniem nie tylko odpowiedzialności za informacje zawarte w prospekcie, ale również w raportach bieżących i okresowych.


Polisa gwarantuje uregulowanie roszczeń tylko wtedy, gdy były to rzeczywiście nieumyślne błędy, a nie celowe pominięcie istotnych dla inwestorów informacji. A są grupy inwestorów, którzy potrafią takie rzeczy wyłowić i udowodnić swoje roszczenia.


- Wśród roszczeń kierowanych do spółek giełdowych w związku z obowiązkami informacyjnymi dominują te zgłaszane przez inwestorów instytucjonalnych, w tym m.in. doświadczone w tym zakresie fundusze inwestycyjne - mówi Paweł Paluch.


Dodaje, że nie należy jednak zapominać o inwestorach indywidualnych - między innymi dzięki wysiłkom stowarzyszeń inwestorów mają oni coraz lepsze możliwości skutecznego realizowania swoich praw właścicielskich.


Taka spółka jest też zagrożona karami ze strony nadzoru. Te jednak nie będą pokrywane z polisy na IPO. Za to klient może liczyć na opłacenie i zorganizowanie pomocy prawnej w związku z toczącym się sporem z organem administracji do czasu, aż zostanie uznany za winnego naruszenia prawa. Oczywiście taka pomoc prawna dotyczy też pozwów ze strony inwestorów.


Co ciekawe, towarzystwa nie obawiają się wystawiania takich polis, bo w Polsce prospekty dokładnie przegląda KNF i wyłapuje ewentualne nieprawidłowości. Na przykład w tym roku do wszystkich prospektów nadzór zgłosił około 10,5 tys. uwag, a rekordzista otrzymał od Komisji 254 uwagi do prospektu. To zmniejsza prawdopodobieństwo błędu, bo prospekt analizuje i emitent, i urzędnicy.


MARCIN JAWORSKI

marcin.jaworski@infor.pl


OPINIA

ŁUKASZ DAJNOWICZ

Komisja Nadzoru Finansowego

Spółki powinny zrozumieć, że to właśnie one - a nie KNF - są odpowiedzialne za treść informacji prezentowanych w prospektach. Czasami mamy wrażenie, że spółki oczekują, że Komisja wychwyci wszystkie błędy. To nie jest prawidłowe myślenie. Jak można uniknąć wielu błędów w prospekcie? Dobrym pomysłem jest wyznaczenie koordynatora oferty. Czasem spółka ma szereg doradców, jednak mimo to przy sprawdzaniu dokumentów okazuje się, że istnieją sprzeczności pomiędzy poszczególnymi częściami prospektu emisyjnego. Jeśli chodzi o pracę oferującego, to zależność jest prosta - im więcej spółek wprowadza na giełdę w danej chwili biuro maklerskie, tym większe prawdopodobieństwo niedopatrzeń i błędów w prospektach.

 
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...