Przedsiębiorca może samodzielnie wydłużyć termin związania ofertą przetargu

Ewa Grączewska-Ivanova
rozwiń więcej
W zamówieniach publicznych to nie składający ofertę wyznacza, ile czasu czuje się nią związany, lecz zamawiający.


Urzędnicy mogą unieważniać postępowania celowo, nie wzywając firm do przedłużenia okresu związania ofertą.

 

Wykonawcy zaczęli więc samodzielnie przedłużać terminy związania ofertą. Sąd Okręgowy w Katowicach (sygn. akt XIX Ga 194/07) przyznał im rację, stwierdzając, że przedsiębiorca może przez jednostronną czynność prawną wydłużyć termin związania swoją ofertą, także bez zgody zamawiającego. Stwierdził także, że złożenie wadium jest jednocześnie wyrazem woli związania się ofertą do dnia w gwarancji bankowej. W kwestii przedłużania terminu związania dominuje odmienna wykładnia (sygn. akt UZP/ZO/0-229/05, UZP/ZO/0-339 /07).


Uprawnienie czy obowiązek


Zgodnie z art. 85 ust. 2 p.z.p. w uzasadnionych przypadkach zamawiający może tylko raz zwrócić się do wykonawców o wyrażenie zgody na przedłużenie terminu związania ofertą. Powstaje jednak pytanie, czy jest to obowiązek czy uprawnienie?


- Z przepisu wynika, kto inicjuje proces przedłużenia terminu związania ofertą. Jest to uprawnienie zamawiającego - wskazuje Marek Lubieniecki z Kancelarii Zamówień Publicznych.


Włodzimierz Dzierżanowski, prezes zarządu Grupy Doradczej Sienna, zwraca uwagę, że zamawiający ma obowiązek wezwania do przedłużenia terminu związania ofertą, wtedy kiedy uważa, że nie wystarczy mu czasu do rozstrzygnięcia postępowania.


- Jeśli oferta nie została wybrana, a zamawiający nie wzywa do przedłużenia terminu związania ofertą i dąży do unieważnienia postępowania, to wykonawcom przysługuje roszczenie o zwrot kosztów udziału w postępowaniu, bo unieważnienie następuje z przyczyn leżących po stronie zamawiającego - uważa Włodzimierz Dzierżanowski.


Przedsiębiorcy mogą się bronić przed takimi praktykami. Jeśli mija siedem dni przed upływem terminu związania ofertą i zamawiający nie wzywa ich do przedłużenia związania ofertą, to należy składać protest na bezczynność zamawiającego i wzywać go do przedłużenia terminu.


- Dzięki temu bieg terminu związania ofertą ulega zawieszaniu, więc nie ma niebezpieczeństwa, że oferta wygaśnie ze względu na bezczynność zamawiającego - dodaje Włodzimierz Dzierżanowski.


Inicjatywę ma wykonawca


Przedsiębiorca może także sam przedłużyć termin związania ofertą.


- Przedłużenie terminu związania ofertą w prawie zamówień publicznych należy traktować jako jednostronne oświadczenie woli wykonawcy (oferenta) w rozumieniu kodeksu cywilnego ze wszystkimi konsekwencjami i skutkami prawnymi, m.in. brakiem sankcji nieważności - uważa Bogumiła Kiedrowska-Brodziak, radca prawny z Kancelarii Bogumiła Kiedrowska-Brodziak.


- To zamawiający może jeden raz przedłużyć termin związania ofertą, bowiem art. 85 par. 2 p.z.p. jest adresowany do niego. Wykonawcy są zatem uprawnieni do złożenia oświadczenia o przedłużeniu terminu związania ofertą, nawet w sytuacji gdy zamawiający zaniecha wezwania - dodaje Bogumiła Kiedrowska-Brodziak.


Nieważność przedłużenia


- Przedłużenie terminu związania ofertą z inicjatywy wykonawcy pociąga za sobą naruszenie art. 85 ust. 2 oraz art. 94 p.z.p., co może stanowić podstawę do stwierdzenia nieważności umowy - wskazuje Marek Lubieniecki.


Dodaje, że jednostronne oświadczenie wykonawcy o przedłużeniu terminu związania ofertą byłoby skuteczne jedynie w przypadku, kiedy umowa będzie zawierana po upływie terminu związania ofertą, jednakże przy zachowaniu przesłanek z art. 94 ust. 1a p.z.p.


Podobnie uważa Włodzimierz Dzierżanowski.


- Moim zdaniem w przypadku zamówień publicznych samodzielne przedłużenie terminu związania ofertą przez wykonawcę jest nieskuteczne. Co prawda, w prawie cywilnym istnieje możliwość przedłużenia terminu związania ofertą przez oferenta, ale kodeks cywilny stosuje się do postępowań dotyczących zamówień publicznych tylko wtedy, gdy p.z.p. nie stanowi inaczej.


Przedłużenie terminu związania ofertą

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


EWA GRĄCZEWSKA-IVANOVA

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...