Nieodpłatne przekazanie torby bez VAT

Łukasz Zalewski
rozwiń więcej
Umieszczenie logo firmy na torbie czy opakowaniu nie przesądza o charakterze reklamowym torby. Zatem jej nieodpłatne przekazanie nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


Zapadł wyrok ważny dla wszystkich firm handlowych, które mają obowiązek wydawania opakowań na sprzedawane produkty. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie potwierdził, że umieszczenie logo na torbie reklamówce wydawanej nieodpłatnie klientom nie oznacza, że torba ma charakter reklamowy. Zatem przekazanie takiej torby nie podlega opodatkowaniu VAT.


Jest to kolejny wyrok, który potwierdza dotychczasową linię orzeczniczą sądów administracyjnych. Mimo to ciągle zdarza się, że organy podatkowe wydają decyzje sprzeczne z orzecznictwem i nieprzychylne podatnikom.


W sprawie rozpatrywanej przed sądem skarżącą była duża sieć handlowa, która na opakowaniach umieszczała logo firmy oraz napisy, które nie miały charakteru wartościującego. Organy podatkowe nałożyły na firmę zobowiązanie w podatku od towarów i usług, kwotę do przeniesienia oraz dodatkowe zobowiązanie w VAT. Stan prawny dotyczył starej ustawy o VAT z 1993 roku. Urząd i izba skarbowa twierdziły, że przekazanie toreb z logo podlega opodatkowaniu VAT, ponieważ zgodnie z przepisami są to towary mające charakter reprezentacji i reklamy, czyli podlegające opodatkowaniu. Ponadto torby nie pełniły jedynie funkcji użytkowej, ale miały również na celu zachęcenie klientów do nabywania towarów w sklepie. Z takim stanowiskiem nie zgodziła się spółka, która wskazywała, że torby są opakowaniami dla klientów nabywających towary, a zatem nie miały charakteru reprezentacji i reklamy. Napisy na opakowaniach nie zawierały treści wartościujących. Ponadto firma uzasadniała, że obowiązek przekazania popularnej reklamówki nakłada na nią ustawa.


Sąd po rozpoznaniu sprawy uznał za prawidłowe stanowisko skarżącej spółki. Wskazał, że podstawowym celem torby jest opakowanie innych produktów, a umieszczenie na nim logo nie może przesądzać o charakterze reprezentacji i reklamy, a zatem nieodpłatne przekazanie opakowania nie jest opodatkowane VAT.


Sygn. akt III SA/Wa 964/07


ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

Moja firma
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników
03 gru 2024

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)
02 gru 2024

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne
28 lis 2024

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy
27 lis 2024

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy
26 lis 2024

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?
26 lis 2024

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh
25 lis 2024

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.
25 lis 2024

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm
22 lis 2024

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.
21 lis 2024

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

pokaż więcej
Proszę czekać...