Przedsiębiorcy apelują o premiowanie firm ograniczających emisję CO2

Przedsiębiorcy apelują do rządu o takie rozwiązania prawne, które będą premiować firmy ograniczające emisję dwutlenku węgla - mówili podczas czwartkowej konferencji prasowej przedstawiciele Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych (PKPP) Lewiatan.


Zwracają oni uwagę, że limity emisji CO2 na lata 2008-2012 są dla polskich przedsiębiorców wyzwaniem, ponieważ przyznane przez Komisję Europejską limity nie uwzględniają odpowiedniego wzrostu PKB, a co za tym idzie - wzrostu produkcji i zużycia energii.


W maju br. Polska złożyła skargę przeciwko decyzji KE przyznającej limit uprawnień do emisji CO2 na poziomie 208,5 mln t, czyli o 76 mln t mniejszym, niż ten, o który Polska wnioskowała. Europejski Trybunał Sprawiedliwości zajmie się jednak tą skargą prawdopodobnie w ciągu 18 miesięcy. Dla przedsiębiorców, w tym wytwórców energii, oznacza to konieczność dokupienia praw do emisji CO2 (dziś kosztują one 20 euro za tonę CO2), ale jednocześnie niepewność co do własnych planów i przyszłych cen sprzedawanych towarów i usług.


Stąd też przedsiębiorcy apelują do rządu o przyjęcie rozwiązań prawnych premiujących firmy ograniczające zużycie energii i emisję CO2 tak, by firmy te nie były karane za działania efektywnościowe zmniejszeniem przyznawanych im limitów emisji.


Jerzy Majchrzak z Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego powiedział, że "jeśli Polska ma się rozwijać, to musimy zwiększyć zużycie energii i emisję CO2". Zdaniem przedsiębiorców chodzi o to, by przedsiębiorstwa, które musiałyby drastycznie ograniczyć emisję CO2, nie podjęły decyzji o przeniesieniu produkcji do krajów, gdzie nie obowiązują takie limity.


Z drugiej strony - podkreślił Igor Grela z firmy Electrabel - niezbędne inwestycje w technologie oczyszczania spalin w energetyce czy nowe bloki energetyczne będą podwyższać z czasem ceny energii. Jeżeli zaś energetyka będzie musiała dokupić prawa do emisji CO2, nie dysponujący wystarczającymi limitami, będzie również musiała uwzględnić to w cenach - ok. 18 euro za megawatogodzinę.


Wiceprezes spółki Evergren Piotr Wilbik zwracał uwagę, że w Polsce ponad jedna czwarta bloków energetycznych ma ponad 40 lat i należałoby je zastąpić nowymi, jednak obecne ceny energii nie umożliwiają sfinansowania nowych inwestycji.


Tymczasem - wskazał Wilbik - przedsiębiorcy spodziewają się decyzji w sprawie przydziału limitów pod koniec przyszłego roku, czyli wówczas, gdy już przez rok będą obowiązywać nowe limity. Dlatego chcieliby tej decyzji do końca br.


Mirosław Semczuk z Krajowej Agencji Poszanowania Energii zwrócił jednocześnie uwagę na działania umożliwiające w dłuższym terminie zmniejszenie zużycia energii. Samo poprawienie zarządzania zużyciem energii w firmie daje - wg badań japońskich - 11 proc. oszczędności. W polskim prawie nie ma jednak rozwiązań regulujących takie działania, choć resort gospodarki przygotował swój projekt.


Semczuk dodał, że konieczne jest globalne zarządzanie zmianami efektywności energetycznej. "Każdy zaoszczędzony megawat to cios w plecy górników" - podkreślił. Produkcja energii elektrycznej w Polsce bazuje bowiem przede wszystkim na węglu.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...