Fundusz nie sfinansuje pensji pracownika

Agnieszka Rosa
rozwiń więcej
Ze środków zfron pracodawca nie będzie mógł sfinansować wynagrodzenia pracowników korzystających z turnusu rehabilitacyjnego czy dodatkowego urlopu.


Zmiana prawa


Projekt rozporządzenia zmienia niektóre zasady korzystania z zfron. Ze środków funduszu pracodawca nie będzie już mógł finansować kosztów wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych: korzystających z dodatkowego urlopu wypoczynkowego oraz za czas zwolnień od pracy osób o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności skierowanych na turnus rehabilitacyjny, na badania specjalistyczne, zabiegi lecznicze lub usprawniające oraz w celu uzyskania zaopatrzenia w sprzęt ortopedyczny lub jego naprawę. Koszty te pokrywane są bowiem w ramach dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego. Nie ma więc powodu, aby pracodawca otrzymywał wsparcie na ten sam cel z dwóch różnych źródeł.


Projekt precyzuje warunki ubiegania się o pomoc indywidualną. Wniosek o wsparcie będą mogli złożyć rodzice niepełnosprawnych dzieci. Przy czym pracownik nie będzie już musiał informować pracodawcy o kwocie, formie i przeznaczeniu dotychczas otrzymanej pomocy. Pracodawca jako podmiot udzielający tej pomocy taką wiedzę powinien posiadać.


Rozporządzenie określi też, które wydatki z zfron są pomocą de minimis. Jej maksymalna intensywność to 100 proc. wydatków oraz 81 proc. zwolnień podatkowych, które zasilają fundusz. Pracodawcy muszą wpłacać 10 proc. uzyskanych zwolnień na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, pozostałe 90 proc. wpłacają na ZFRON. Minimum 10 proc. środków pracodawca musi przekazać na indywidualną pomoc (tzw. indywidualne programy rehabilitacji, które mają charakter pomocy dopuszczalnej). Pozostałe środki z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych można przeznaczyć na pomoc de minimis.


Nowy akt wykonawczy będzie zawierał przepisy, których obecnie trzeba szukać w dwóch rozporządzeniach: z 31 grudnia 1998 r. w sprawie zfron oraz z 26 kwietnia 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy de minimis przedsiębiorcom prowadzącym zakłady pracy chronionej. Ujęcie przepisów w jednym akcie prawnym uprości ich stosowanie.


AGNIESZKA ROSA

agnieszka.rosa@infor.pl

Moja firma
Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne
28 lis 2024

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy
27 lis 2024

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy
26 lis 2024

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?
26 lis 2024

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh
25 lis 2024

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.
25 lis 2024

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm
22 lis 2024

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.
21 lis 2024

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?
21 lis 2024

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier
20 lis 2024

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

pokaż więcej
Proszę czekać...