PFRON może wypłacać dofinansowania do płac

Łukasz Guza
rozwiń więcej
Pracodawcy będą mogli składać wnioski o dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych nie tylko drogą elektroniczną.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 6 lutego 2007 r. nie uchylił automatycznie art. 26c ustawy o rehabilitacji oraz rozporządzenia ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej w sprawie dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych - wyjaśnia Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.


Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. nr 123, poz. 773 z późn. zm.) są niezgodne z konstytucją w zakresie, w jakim ograniczają możliwość złożenia przez pracodawców miesięcznych informacji o wynagrodzeniach, zatrudnieniu i stopniu niepełnosprawności pracowników oraz wniosku o wypłatę dofinansowania tylko w formie dokumentu elektronicznego, bez zapewnienia innego sposobu dokonania tej czynności, np. w sytuacji awarii systemu komputerowego.


Pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne obawiali się, że skoro TK orzekł niekonstytucyjność omawianych przepisów, to utracili oni podstawę prawną do wypłaty dotacji do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych.


- W wyroku Trybunał wyraźnie określił, w jakim zakresie wymienione przepisy art. 26c ustawy o rehabilitacji są niezgodne z konstytucją. Oznacza to, że w pozostałym zakresie nadal obowiązują - informuje resort pracy. W opinii MPiPS nie ma także podstaw do uznania, że wyrok TK uchyla w całości moc obowiązującą rozporządzenia w sprawie dofinansowań do wynagrodzeń. Pracodawcy otrzymują więc takie dopłaty legalnie i nadal mogą się o nie starać w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.


Trybunał Konstytucyjny uznał, że rozwiązanie, zgodnie z którym tylko pracodawcy zatrudniający więcej niż pięciu pracowników muszą przekazywać wniosek o dofinansowanie wyłącznie w formie elektronicznej, nie byłoby niezgodne z konstytucyjną zasadą równości, gdyby ustawodawca dopuścił także alternatywny sposób dostarczania dokumentów, w sytuacji gdy elektroniczna transmisja byłaby niemożliwa lub utrudniona.


Łukasz Guza

lukasz.guza@infor.pl

Moja firma
Susza rolnicza może w tym roku być wcześniej
16 kwi 2025

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że susza rolnicza może w tym roku rozwinąć się wcześniej. W raporcie podał także, ze prognozy dotyczące opadów są optymistyczne.

Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?
14 kwi 2025

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby
14 kwi 2025

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]
10 kwi 2025

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie
10 kwi 2025

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]
09 kwi 2025

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?
07 kwi 2025

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?
04 kwi 2025

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna
02 kwi 2025

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy
11 kwi 2025

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

pokaż więcej
Proszę czekać...