Unia Europejska może zakwestionować prawo złotego weta w spółkach

Krzysztof Grad
rozwiń więcej
Komisja Europejska zakwestionowała szczególne uprawnienia Skarbu Państwa w niektórych spółkach. Wkrótce Bruksela może nakazać Polsce zmianę przepisów o złotej akcji w strategicznych dla państwa przedsiębiorstwach.


W firmach, których dotyczą przepisy o szczególnych uprawnieniach Skarbu Państwa, minister skarbu ma prawo weta w stosunku do niektórych decyzji oraz prawo do umieszczenia tam swojego przedstawiciela.


- KE zarzuca Polsce niezgodność ustawy o szczególnych uprawnieniach z prawem wspólnotowym - potwierdza biuro prasowe Ministerstwa Skarbu Państwa. Bruksela rozpoczęła już nawet postępowanie, którego efektem może być wydanie tzw. uzasadnionej opinii, czyli nakazu zmiany przepisów dających Skarbowi Państwa m.in. złotą akcję. Oznaczałoby to zrównanie pozycji Skarbu Państwa z innymi akcjonariuszami, proporcjonalnie do liczby posiadanych głosów m.in. w PKN Orlen, gdzie formalnie Skarb Państwa kontroluje tylko 27 proc. akcji (resztę mają inwestorzy finansowi), ale na przykład ma uprawnienia do wyznaczanie bezpośrednio jednego z członków zarządu. Niektórzy prawnicy uważają nawet, że to z kolei może prowadzić do utraty kontroli państwa nad największą firmą paliwową w kraju, pod warunkiem oczywiście, że jakiś inwestor chciałby skupić na rynku duży pakiet akcji PKN. Przy obecnych cenach tylko 10 proc. akcji tej spółki jest warte prawie 2 mld zł.


Jeżeli polski rząd nie spełni żądania KE, może ona skierować sprawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS). Jego wyrok jest ostateczny.


- Na razie nic nie jest przesądzone. Po otrzymaniu wyjaśnień przekazanych przez stronę polską 15 lutego 2007 r. oraz 15 marca 2007 r. KE przystąpiła do analizy treści odpowiedzi - przyznaje biuro prasowe resortu.


- Termin rozpatrzenia przez KE przesłanej przez rząd odpowiedzi nie jest znany - dodaje.


Osoby związane z ministerstwem powiedziały nam jednak, że oliwy do ognia w sporze Brukseli z Warszawą dolało umieszczenie na liście spó- łek o specjalnym znaczeniu KGHM Polska Miedź (największego europejskiego wytwórcy miedzi). Z informacji GP wynika, że niedawno KE poprosiła polskie władze o wyjaśnienie, dlaczego ten koncern znalazł się wśród 15 firm o istotnym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa, porządku publicznego lub bezpieczeństwa publicznego. W przypadku innych spółek, takich jak monopolista na rynku gazu PGNiG - takich wątpliwości raczej nie ma.


- Tak, KE interesuje się tą sprawą - potwierdza GP Ireneusz Dąbrowski, wiceminister skarbu. Teraz resort tłumaczy się Komisji, dlaczego miedziowy gigant jest tak ważny dla bezpieczeństwa państwa.




ZE STRONY PRAWA

Nadzwyczajne uprawnienia w niektórych spółkach nadaje resortowi skarbu ustawa z 3 czerwca 2005 r. o szczególnych uprawnieniach Skarbu Państwa oraz ich wykonywaniu w spółkach kapitałowych o istotnym znaczeniu dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa publicznego (Dz.U. z 19 lipca 2005 r.). Przepisy wykonawcze określają rozporządzenia Rady Ministrów z 24 stycznia 2006 r. w sprawie obserwatorów w spółkach kapitałowych o istotnym znaczeniu dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa publicznego (Dz.U. z 6 lutego 2006 r.) oraz z 13 grudnia 2005 r. w sprawie listy spółek o istotnym znaczeniu dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa publicznego (Dz.U. z 29 grudnia 2005 r.).


Szersza perspektywa

Unia

W Niemczech obowiązuje zasada: jedna akcja, jeden głos, i nie ma akcji uprzywilejowanych. Najbardziej znanym

wyjątkiem jest Volkswagen, w przypadku którego żaden akcjonariusz nie może posiadać więcej niż 20 proc. głosów na WZA. KE, która pozwała Niemcy do ETS, uważa, że taka sytuacja zniechęca innych inwestorów do nabywania większych pakietów akcji, gdyż nie pozwala na uzyskanie kontroli nad spółką. We Francji doszło do sporu z Brukselą w sprawie prywatyzacji Gaz de France. Rząd w Paryżu chciał wykorzystać złotą akcję do zachowania kontroli nad gazowniczą spółką i uniemożliwienia jej fuzji z włoskim koncernem Enel.


Krzysztof Grad
Moja firma
Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

pokaż więcej
Proszę czekać...