Firmy sieciowe groźniejsze od hipermarketów

Burmistrz, wójt albo prezydent miasta ma wydawać pozwolenie na powstanie hipermarketu. Zezwolenie będzie ważne przez dziesięć lat.

W czwartek trzy komisje sejmowe: rozwoju przedsiębiorczości, gospodarki i samorządu terytorialnego pracować będą nad stale zmienianym poselskim projektem ustawy o tworzeniu i działaniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych. Przewiduje on zróżnicowanie zasad tworzenia i działania super- i hipermarketów z uwagi na ich powierzchnię. Najwięcej restrykcji na uzyskanie zezwolenia na utworzenie w projekcie przewidziano dla obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży przekraczającej 400 mkw. Na utworzenie takiego obiektu handlowego będzie potrzebne zezwolenie wydane przez burmistrza, prezydenta miasta lub wójta. Wydaje on zezwolenie na pisemny wniosek inwestora, pod warunkiem że lokalizacja jest zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego albo decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Rada gminy powinna taki wniosek zaopiniować pozytywnie.

- Przyznanie takich uprawnień władzom samorządowym zwiększy ich uprawnienia w terenie i wpływ na lokalizacje dużych sklepów - twierdzi poseł Artur Zawisza (PiS).

Natomiast przedstawiciele działających w Polsce firm handlu wielkopowierzchniowego projekt oceniają negatywnie. Spowoduje on załamanie równowagi rynkowej, bo nastąpi rozkwit firm sieciowych, działających na mniejszych powierzchniach - twierdzi Maria Andrzej Faliński, generalny dyrektor Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji. Przewiduje on, że ofiarą takiej regulacji padną nie tylko małe tradycyjne sklepy, lecz również sieci dużych sklepów o polskim pochodzeniu kapitału, które dysponują mniejszymi finansami w porównaniu z zagranicznymi sieciami.

Propozycja takiej regulacji nie jest korzystna również dla właścicieli działek, na których ma być wybudowany wielkopowierzchniowy obiekt handlowy. Jeżeli przedsiębiorca nie uzyska zgody miejscowych władz na jego lokalizację, a w planie zagospodarowania przestrzennego działki nadal będą przeznaczone pod obiekty handlowe, to właściciele zostaną z gruntami, których nie zakupi żaden nabywca planujący przeznaczyć je pod inny cel - tłumaczy Faliński. Uważa on, że nie ma potrzeby specjalną ustawą regulować budowy hipermarketów i w ten sposób regulować te obszary prawa, które powinny znaleźć się w ustawie o zagospodarowaniu przestrzennym.

Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...