Szybsze kary dla działających na szkodę klientów

Nowa ustawa antymonopolowa ma regulować nakładanie kar za naruszanie zbiorowych interesów konsumentów. UOKiK obejmie kontrolą największe koncentracje oraz branżowe fuzje firm.



Na rozpoczynającym się jutro posiedzeniu Sejmu odbędzie się pierwsze czytanie projektu nowej ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, określanej potocznie jako ustawa antymonopolowa. Ma ona zastąpić obowiązującą obecnie ustawę o tej samej nazwie, uchwaloną 15 grudnia 2000 r.

Przedsiębiorców czekają kary za stosowanie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów. Obecnie, jeśli przedsiębiorca stosuje takie praktyki, prezes UOKiK prowadzi postępowanie, na skutek którego wydaje decyzję nakazującą przedsiębiorcy zaprzestanie określonych działań. Dopiero gdy przedsiębiorca nie dostosuje się do tej decyzji, prezes UOKiK może nałożyć na niego karę w wysokości od 500 do 10 000 euro za każdy dzień zwłoki. W celu nałożenia kary, Urząd musi jednak prowadzić kolejne postępowanie. To strata czasu i niepotrzebne dublowanie postępowań. Zgodnie z nowelizacją, kara będzie nakładana od razu po stwierdzeniu takiej praktyki w wysokości do 10 proc. przychodu przedsiębiorcy za poprzedni rok obrotowy.

Najwięcej kontrowersji wśród przedsiębiorców wzbudza jednak zniesienie przez nowelizację postępowań prowadzonych przez UOKiK na wniosek. Takie wnioski będą traktowane jak sygnały z rynku, na podstawie których prezes UOKiK prowadziłby postępowania z urzędu. Jeśli Urząd nie będzie chciał wszcząć postępowania, przedsiębiorcy pozostanie dochodzenie roszczeń w mało efektywnym postępowaniu cywilnym.

Zmiany dotyczą również kontroli koncentracji, która ma się skupić przede wszystkim na dużych fuzjach dokonywanych na terytorium RP oraz tzw. łączeniach firm działających w tej samej branży. Zamiast jednego progu obrotowego zgłaszania koncentracji (obecnie 50 mln euro), będą stosowane dwa – światowy i polski. Fuzję trzeba będzie zgłaszać prezesowi UOKiK, wówczas gdy łączny światowy obrót łączących się przedsiębiorców przekracza 1 miliard euro lub łączny obrót na terytorium RP przekracza 50 milionów euro. Podwyższenie progu ma więc ograniczyć liczbę zgłoszeń, zapewnić przedsiębiorcom większą swobodę łączenia się.

Nowelizacja ma również wzmocnić rzeczników konsumentów. Rzecznicy pracujący w miastach na prawach powiatu i w powiatach powyżej 100 000 mieszkańców otrzymaliby samodzielne biura z lepszym wsparciem kadrowym. Ponadto, rzecznicy będą bardziej niezależni od zmian politycznych.


ZMIANY WPROWADZONE NOWELIZACJĄ
Plusy
■ Nakładanie kar za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów od razu, a nie dopiero, gdy przedsiębiorca nie dostosuje się do decyzji UOKiK
■ Kontrola tylko największych fuzji dokonywanych na terytorium RP
Minusy
■ Rezygnacja z prowadzenia przez UOKiK postępowań antymonopolowych wszczynanych na wniosek

Ewa Usowicz

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...