Zakup usług doradczych i prawnych

Jeśli polska spółka płaci za zlecone firmie zagranicznej usługi doradcze lub prawne, musi od wypłacanych kwot pobrać zaliczkę na podatek dochodowy. Obowiązku tego nie mają spółki posiadające certyfikat rezydencji.


Polskie firmy coraz częściej korzystają z usług świadczonych przez podmioty zagraniczne zwłaszcza wtedy, gdy prowadzona przez nie działalność gospodarcza ma zasięg międzynarodowy. Zlecenie spółkom zagranicznym usług o charakterze niematerialnym czyli doradczych lub prawnych nakłada na polskie firmy dodatkowe obowiązki zarówno w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, jak i VAT.

Trzeba pobrać podatek

Dokonując wypłaty na rzecz spółki mającej siedzibę poza terytorium Polski (czyli nierezydenta) z tytułu świadczonych usług doradczych lub prawnych polski podmiot wstępuje w obowiązki płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych. W myśl art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o CIT podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Polski przez nierezydentów przychodów z tytułu świadczeń m.in. doradczych i usług prawnych ustala się w wysokości 20 proc. przychodów. Stosownie do treści art. 26 ust. 3 polska spółka jako płatnik ma obowiązek pobrać podatek i przekazać w terminie do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym go pobrano, do właściwego urzędu skarbowego, składając równocześnie deklarację CIT-10. Warto pamiętać, że w sprawach dotyczących opodatkowania nierezydentów właściwe są wyspecjalizowane tzw. duże urzędy skarbowe funkcjonujące w każdym województwie od 1 stycznia 2004 r.
Podatku nie trzeba jednak zawsze płacić. Istniej możliwość uniknięcia tego obowiązku. Warunkiem jest uzyskanie od nierezydenta certyfikatu rezydencji, tj. zaświadczenia właściwego organu administracji podatkowej potwierdzającego miejsce siedziby podatnika dla celów podatkowych.

WYDATKI BĘDĄ KOSZTEM PODATKOWYM

Wydatki poniesione na zakup od zagranicznej spółki usług doradczych lub prawnych stanowią podatkowy koszt uzyskania przychodu, jeśli tylko istnieje między wydatkiem a przychodem związek przyczynowo-skutkowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu. Spółki nie powinny w tym przypadku mieć problemu z wykazaniem, że usługi takie pozostają w związku z prowadzoną przez nie działalnością gospodarczą.

Przydatny certyfikat

Po uzyskaniu certyfikatu zastosowanie będą miały nie regulacje ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, lecz postanowienia umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Polską a krajem, w którym siedzibę ma spółka świadcząca usługę. Jeżeli przedmiotem działalności prowadzonej przez nierezydenta jest świadczenie usług prawnych bądź doradczych, wówczas należności płacone za te usługi kwalifikowane są w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania w kategorii zyski z przedsiębiorstw, które podlegają opodatkowaniu w kraju siedziby spółki świadczącej usługi.

Ważne!

Warto uzyskać certyfikat rezydencji usługodawcy. Dzięki temu można uniknąć uciążliwych obowiązków płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego.

Firma płaci VAT

Zakup usługi doradczej lub prawnej od nierezydenta skutkuje także obowiązkami w zakresie VAT. Usługi prawne lub doradztwa kwalifikowane są jako import usług. Podatnikiem VAT jest firma polska – usługobiorca usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę poza terytorium Polski. Obowiązek podatkowy z tytułu VAT powstanie po stronie usługobiorcy importowanych usług z chwilą wystawienia faktury przez nierezydenta, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wykonania usługi. Polska spółka będzie zobowiązana do rozliczenia podatku należnego VAT według stawki podatkowej obowiązującej w naszym kraju. W terminie 7 dni od wystawienia faktury przez zagranicznego usługodawcę należy wystawić fakturę wewnętrzną.



Radosław Knapik
Moja firma
Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

pokaż więcej
Proszę czekać...