Specjalne strefy ekonomiczne i wolne porty dla inwestorów

Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się prowadzić działalność gospodarczą na Łotwie, będą mieli takie same prawa i obowiązki jak miejscowi przedsiębiorcy. Zagraniczny kapitał najczęściej inwestuje w tym kraju w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Formy organizacyjnoprawne działalności gospodarczej na Łotwie reguluje kodeks handlowy, który wszedł w życie 2 stycznia 2001 r. Osoba zainteresowana prowadzeniem przedsiębiorstwa ma do wyboru kilka form prawnych dla swego przedsięwzięcia. Najpopularniejsza wśród małych i średnich przedsiębiorców jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (SIA).

Rejestracja spółki

Do zarejestrowania spółki wymagany jest wpis do państwowego Rejestru Przedsiębiorców.

W przypadku firm jednoosobowych prowadzonych przez osoby fizyczne istnieje obowiązek wpisu do Rejestru Handlowego, jeżeli ich roczny obrót przekracza 200 000 LVL (ok. 370 000 USD) lub jeśli roczny obrót przedsiębiorcy przekracza 20 000 LVL (ok. 37 000 USD) i zatrudnia on jednocześnie więcej niż pięciu pracowników. Osoba fizyczna może też złożyć wniosek o wpis do Rejestru Handlowego dobrowolnie, nie spełniając wspomnianych kryteriów, jeśli tylko jest wpisana do Rejestru Przedsiębiorców. W zgłoszeniu należy podać:

• imię, nazwisko, kod osobisty (PESEL) oraz miejsce zamieszkania przedsiębiorcy,
• firmę przedsiębiorcy,
• adres (siedzibę),
• rodzaj działalności gospodarczej.
Znacznie więcej formalności muszą załatwić przedsiębiorcy rejestrujący spółki kapitałowe (z o.o. i SA). Do Rejestru Przedsiębiorców Republiki Łotewskiej trzeba złożyć:
• w terminie sześciu miesięcy od podpisania umowy założycielskiej zgłoszenie spółki do Rejestru Handlowego (podpisują je wszyscy założyciele),
• umowę założycielską, statut,
• zaświadczenie bankowe o opłaceniu kapitału zakładowego (jeśli kapitał zakładowy lub jego część została opłacona gotówką),
• dokumenty, które potwierdzają wartość każdego wkładu rzeczowego (jeżeli został wniesiony aport),
• pisemną zgodę każdego członka rady nadzorczej na jego wybór, o ile w spółce jest rada nadzorcza
• pisemną zgodę każdego członka zarządu na jego wybór,
• notarialnie poświadczone wzory podpisów członków zarządu,
• zawiadomienie przez zarząd o adresie (siedzibie) spółki,
• potwierdzenie z banku o wniesieniu opłaty skarbowej za rejestrację spółki,
• potwierdzenie wpłaty za publikację ogłoszenia w gazecie Latvijas Vestnesis (www.lv-laiks.lv.).

Filia i przedstawicielstwo

Zezwolenie na otwarcie przedstawicielstwa firmy zagranicznej wydaje Rejestr Przedsiębiorców Republiki Łotewskiej. W celu otrzymania go firma powinna złożyć wypełniony kwestionariusz, decyzję firmy (organizacji) zagranicznej o otwarciu przedstawicielstwa wraz z wykazem władz przedstawicielstwa, poświadczony notarialnie dokument potwierdzający rejestrację firmy macierzystej, jeżeli taki dokument jest wymagany w kraju podmiotu zakładającego przedstawicielstwo. Opłata skarbowa wynosi ok. 40 USD, natomiast opłata za przedłużenie lub zmianę okresu działalności i wniesienie zmian do statutu ok. 100 USD.

Listę i formularze dokumentów potrzebnych do rejestracji przedsiębiorcy można znaleźć na stronach:

www.ur.gov.lv – Łotewskiego Rejestru Przedsiębiorców
www.liaa.gov.lv – Łotewskiej Agencji Inwestycji i Rozwoju

Filia powinna być zarejestrowana jako płatnik podatków w Republice Łotewskiej i w Rejestrze Przedsiębiorców Republiki Łotewskiej. Opłata za założenie oddziału (filii) z prawem prowadzenia działalności gospodarczej wynosi ok. 800 USD.
Zgodnie z przepisami wprowadzającymi kodeks handlowy przewidziano 30-dniowy termin na analizę zgłoszenia rejestracyjnego. W praktyce trwa to krócej niż 14 dni przy standardowej opłacie, 4 dni robocze w razie wniesienia podwójnej opłaty lub 2 dni robocze przy potrójnej opłacie.

Zachęty dla inwestorów

Problematykę inwestycji zagranicznych na Łotwie reguluje ustawa o inwestycjach zagranicznych w RŁ z 1991 roku oraz ustawa o stosowaniu podatków w wolnych portach i specjalnych strefach ekonomicznych z 2001 roku. Ustawodawstwo łotewskie przewiduje m.in., że inwestorzy zagraniczni mają prawa i obowiązki identyczne jak przedsiębiorcy miejscowi. Mówi ono także, że inwestor zagraniczny ma prawo do zwolnienia z VAT i opłat celnych w odniesieniu do aportu jako składnika inwestycji długoterminowych, kapitałowych oraz dóbr i usług związanych z ich zakupem lub sprzedażą, jak również do eksportu dóbr i usług poza terytorium Łotwy.

Firma joint venture zarejestrowana na Łotwie ma prawo zakupu ziemi w miastach i na wsi, ale pod warunkiem pochodzenia kapitału zagranicznego z kraju, z którym Łotwa podpisała umowę o wzajemnej ochronie i popieraniu inwestycji. Dodatkowym warunkiem jest, by ponad połowa kapitału statutowego (akcji) znajdowała się w posiadaniu obywateli Republiki Łotewskiej.

Dodatkowe zachęty podatkowe dotyczą inwestycji w specjalnych strefach ekonomicznych (SSE) i wolnych portach.

POBYT NA ŁOTWIE

Obywatele krajów EU mogą pozostawać na Łotwie do 90 dni w ciągu sześciu miesięcy w roku. Powyżej 90 dni (licząc od pierwszego wjazdu) należy zarejestrować się w Urzędzie ds. Obywatelstwa i Migracji (tel.: +371 7219664, 7212679 lub 7219645, fax: +371 7219654, www.ocma.gov.lv lub www.pmlp.gov.lv, aad@pmlp.gov.lv), żeby otrzymać pozwolenie na pobyt. Jeżeli ktoś chce zawrzeć umowę o pracę albo być zatrudnionym na podstawie umowy cywilnej (również jako członek zarządu spółki kapitałowej), albo jako samozatrudniony, nie musi mieć pozwolenia na pracę. Rodziny mogą otrzymać pozwolenie na pobyt razem z obywatelem kraju UE lub EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego) niezależnie, czy są obywatelami UE czy nie. Dla obywateli UE pozwolenie na pobyt jest bezpłatne. Nie muszą ubiegać się o zezwolenie na pobyt osoby, które przebywają na Łotwie w celach turystycznych do 90 dni, a także pracownicy sezonowi oraz ci, którzy są zatrudnieni na Łotwie, lecz przebywają w innym kraju UE, do którego wracają przynajmniej raz w tygodniu, oraz osoby przebywające na Łotwie do 6 miesięcy w ciągu roku (licząc od daty pierwszego wjazdu). We wszystkich tych przypadkach trzeba mieć ważny dokument podróży i przebywać na Łotwie ponad 90 dni w ciągu pół roku (licząc od daty pierwszego wjazdu).

WAŻNE ADRESY DOTYCZĄCE ŁOTEWSKIEGO PRAWA

• obrót nieruchomościami – www.zemesgramata.lv (strona internetowa jedynie w języku łotewskim)
• ochrona własności intelektualnej, patenty – Łotewski Urząd Patentowy www.lrpv.lv
• znaki towarowe, wzornictwo przemysłowe, prawa autorskie – ustawa o prawie autorskim www.ttc.lv (no.E-0098)
• przepisy dotyczące konkurencji, łączenia i zakupu firm – ustawa o konkurencji www.ttc.lv (no.E- 0026)
• usługi biznesowe (audyt, księgowość, zagadnienia prawne, cła) – Stowarzyszenie Konsultantów Łotewskich www.lbka.lv

OPŁATY REJESTRACYJNE

przedsiębiorca jednoosobowy, filia przedsiębiorcy łotewskiego lub filia przedsiębiorcy zagranicznego – 37 USD
• spółka jawna, spółka komandytowa, spółka z o.o. – 185 USD
spółka akcyjna – 463 USD

Tomasz Pietryga

Moja firma
4 godziny 17 minut ze Szczecina do stolicy. Zachodniopomorscy przedsiębiorcy liczą, że Pendolino sprowadzi lepszą koniunkturę na lokalne rynki
17 paź 2024

Wiceminister Infrastruktury Arkadiusz Marchewka poinformował, że już od 14 grudnia do regularnego rozkładu jazdy w relacji Szczecin-Warszawa dołączy długo oczekiwane w Szczecinie Pendolino. Skróci czas przejazdu w obie strony o niespełna godzinę, czy to dużo?

Rząd odkłada obowiązkowe e-faktury, ale przedsiębiorcy nie rezygnują z przygotowań do wdrożenia systemu KSeF
17 paź 2024

Jak wiadomo, ostatecznie zgodnie z nowym harmonogramem, przedsiębiorcy, których roczna sprzedaż przekroczy 200 mln zł w 2025 roku, będą musieli wdrożyć KSeF od 1 lutego 2026 roku. Pozostałe firmy będą miały czas do 1 kwietnia 2026 roku.

Drewno w gospodarce: główną barierą właściwego wykorzystania są stereotypy głęboko zakorzenione w świadomości Polaków
17 paź 2024

Polacy postrzegają drewno głównie w kontekście tradycyjnych wyrobów, takich jak meble czy domy wiejskie. Tymczasem jego potencjał w produkcji innowacyjnych, ekologicznych produktów pozostaje nieznany. To ważne, by poznali pełne spektrum, w konteście dekrbonizacji i gospodarki obiegu zamkniętego.

Aktualizacja oprogramowania w firmie: jak ją przeprowadzać, by uniknąć problemów – wnioski po światowej awarii systemów Windows
17 paź 2024

Jakie skutki może mieć błędna aktualizacja oprogramowania, przekonał się o tym niemal cały świat gdy takie zdarzenie sparaliżowało lotniska i banki, nie liczą mniej spektakularnie działających przedsiębiorstw. Czy firmy wyciągnęły i wyciągają z tego wnioski?

Polacy wyszaleli się na wakacjach i aż do Sylwestra będą oszczędzać na hotelach i restauracjach? Branżę ogarnął pesymizm
16 paź 2024

Branża hoteli, restauracji i cateringu, fachowo określana jako HoReCa utraciła cały entuzjazm, który niósł ją przez pierwsze trzy kwartały tego roku. Z lidera optymizmu wśród branż spadła do roli przewodzącego pod względem pesymizmu. Co jest tego przyczyną?

Gwałtowny wzrost niewypłacalności przedsiębiorstw [RAPORT]
15 paź 2024

Z Globalnego Raportu o Niewypłacalności, Allianz Trade wynika, że firm mających problemy z niewypłacalnością jest coraz więcej. W 2024 r. odnotowano gwałtowny wzrost, który będzie się zwiększał w kolejnym roku. Stabilizacji można oczekiwać dopiero w 2026 r. 

Świadczenie interwencyjne wyklucza część poszkodowanych przedsiębiorców? Apel rzeczniczki MŚP ws. świadczenia interwencyjnego
15 paź 2024

Świadczenie interwencyjne wyklucza część poszkodowanych przedsiębiorców? Apel rzeczniczki Małych i Średnich Przedsiębiorców Agnieszki Majewskiej w sprawie świadczenia interwencyjnego. Wnioski o to świadczenie można składać do ZUS od 5 października 2024 r.

Indywidualna działalność gospodarcza: jak dokonać pierwszego i kolejnych wpisów do CEIDG
14 paź 2024

Rejestracja działalności gospodarczej w Polsce wiąże się z obowiązkiem dokonania wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Jest to podstawowy rejestr dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą oraz wspólników spółek cywilnych.

Klient ma zawsze rację, czego więc wymaga od firmy, w której chce zostawić pieniądze w czasach nowoczesnych technologii
13 paź 2024

Jeszcze kilka lat temu udogodnienia, takie jak kasy samoobsługowe, płatności odroczone, chatboty czy aplikacje mobilne umożliwiające zbieranie punktów i wymienianie ich na kody rabatowe, były czymś, co wyróżniało daną firmę na tle innych. Dziś jest to standard, must have.

Nie robią szkoleń z ochrony danych osobowych, lekceważą hakerów i ukrywają skutki kradzieży danych
11 paź 2024

Czy firmy szkolą swoich pracowników w zakresie ochrony danych osobowych więcej niż tylko na początku zatrudnienia? Jaki odsetek przedsiębiorstw nie robi tego wcale? Czy wiedzą, jak postępować w przypadku wycieku danych? 

pokaż więcej
Proszę czekać...