Policja pracy w firmie

Od dziś kontrola legalności zatrudnienia może być przeprowadzona w firmie bez uprzedzenia. W razie potrzeby uczestniczyć w niej mogą również przedstawiciele ZUS, Państwowej Inspekcji Pracy, Policji i Straży Granicznej.
Urzędnicy kontrolujący czy wszyscy w firmie pracują legalnie, zwani potocznie policją pracy, nie muszą powiadamiać pracodawcy o tym, że chcą go skontrolować. Mogą wejść na teren danego zakładu pracy bez uprzedzenia, także w dniach i godzinach wolnych od pracy, pod warunkiem że na jego terenie przebywa choćby jedna osoba wykonująca pracę.

Kontrola z oświadczeniem

Jeśli w momencie przeprowadzania kontroli w firmie nie będzie pracodawcy lub osoby go reprezentującej, wówczas policja pracy, zgodnie z obowiązującym od dziś rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 21 lutego 2006 r. w sprawie kontroli legalności zatrudnienia (Dz.U. nr 36, poz. 245), spisze tożsamość osób wykonujących pracę w firmie i przyjmie od nich oświadczenia o tym, że są w niej zatrudnieni legalnie lub, że legalnie wykonują inną pracę zarobkową. Powiadomi też pracodawcę o próbie przeprowadzenia kontroli i umówi się z nim na inny termin.
Kontrolujący ma prawo do swobodnego poruszanie się po terenie przedsiębiorstwa. Może przy tym sporządzać potrzebne mu odpisy, wyciągi lub kserokopie dokumentów. W swojej pracy może wykorzystywać również środki audiowizualne, czyli np. kamerę, aparat fotograficzny czy dyktafon.

Poprawki niewskazane

Ustalenia z kontroli muszą być opisane w protokole. Nie można w nim dokonywać żadnych poprawek, skreśleń ani uzupełnień bez omówienia ich na końcu tego dokumentu. Wyjątek stanowią omyłki pisarskie i rachunkowe, które przeprowadzający kontrolę musi parafować podając datę dokonania skreślenia. Protokół powinien być podpisany zarówno przez przeprowadzającego kontrole, jak i przez pracodawcę lub osobę przez niego upoważnioną.
Jeżeli w ciągu 7 dni przedsiębiorca zgłosi na piśmie umotywowane zastrzeżenia do ustaleń zawartych w tym dokumencie, urzędnik ma obowiązek ponownie przeanalizować zebrane dowody, ustosunkować się do zastrzeżeń i – jeśli jest taka potrzeba – uzupełnić protokół.
Policja pracy podlega wojewodzie, który sprawuje nadzór nad przeprowadzanymi w firmach kontrolami legalności zatrudnienia.

Izabela Rakowska-Boroń
Izabela.rakowska@infor.pl


Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...