Małe i średnie firmy zapowiadają ekspansję

Przedsiębiorcy nie przejmują się barierami podatkowymi, biurokracją i niejasnymi przepisami. Zapowiadają nowe inwestycje, podbijanie kolejnych rynków i zwiększenie zatrudnienia.
Przedsiębiorcy nie przejmują się barierami podatkowymi, biurokracją i niejasnymi przepisami. Zapowiadają nowe inwestycje, podbój kolejnych rynków i wzrost zatrudnienia.
"Raport z badania warunków funkcjonowania małych i średnich firm" przygotowała Krajowa Izba Gospodarcza. Badania przeprowadzono w lutym. 600 firm zatrudniających od 10 do 249 osób zapytano o bariery utrudniające im biznes, zadowolenie z decyzji władz oraz o plany.
Na pierwszym miejscu wśród barier 69 proc. firm wymieniło złą jakość prawa, 56 proc. zły system podatkowy, a 54 proc. na mało elastyczny kodeks pracy.
Kolejne przeszkody to: coraz większa szara strefa, wysokie koszty kredytu, niestabilna sytuacja polityczna, ciągnące się latami procesy, fatalna administracja skarbowa, korupcja, brak odpowiedniego prawa budowlanego i prawa zagospodarowania przestrzennego, a także zbyt wysoki kurs złotego.
Gdy rozpoczęła się seria pytań o ocenę władzy publicznej, było jeszcze gorzej. Ok. 90 proc. firm przyznało, że w ostatnim roku nie zlikwidowano żadnego przepisu, który utrudnia im rozwój.
Ponad połowa badanych uważa, że działania władz ograniczają się jedynie do obietnic, a 35 proc. uznało, że rząd wręcz nie jest zainteresowany likwidacją jakichkolwiek barier.
Tylko 14,4 proc. firm patrzy na władze przychylnym okiem.
- Przedsiębiorcy nie widzą szans na szybką poprawę przepisów. Rząd premiera Kazimierza Marcinkiewicza zebrał wśród nich fatalne oceny - przyznaje Andrzej Arendarski, prezes KIG.
Przedsiębiorcy nie załamują jednak rąk. Większość z nich zapowiada w najbliższym rozwojowy skok. Aż 69 proc. planuje nowe inwestycje - kupno nowych maszyn lub technologii. Niewiele mniej chce wejść na nowe rynki zbytu i zatrudnić kolejnych pracowników. - Wynika z tego że, w polskich firmach nadal tkwi ogromny potencjał, władze powinny o tym pamiętać i nie zmarnować tego zapału - mówi Andrzej Arendarski.
Maciej Grabowski z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową zapewnia, że między fatalną oceną polskiego prawa i rządu a chęcią inwestowania nie ma żadnej sprzeczności. - Polskie firmy, zwłaszcza od akcesji z Unią pokazują, że są w stanie przystosować się do ciężkich warunków i pokonywać wszelkie bariery podatkowe, prawne. W przeciwnym razie już dawno daliby sobie spokój z działalnością na własny rachunek - mówi Grabowski.
W Polsce zarejestrowanych jest 3 mln firm, z tego aktywną działalność prowadzi 1,8 mln, gdyż pozostałe zawiesiły działalność bądź jest ona incydentalna. Dominują mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające do dziesięciu osób. Stanowią 90 proc. wszystkich firm. - W najbliższych latach będzie większa konsolidacja. Mikroprzedsiębiorców będzie ubywać kosztem małych i średnich firm. Jeśli mają być jeszcze bardziej konkurencyjne, nie obędzie się bez poprawienia prawa - dodaje Grabowski.

Leszek Kostrzewski
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...